Connect with us

Nová vykonávacia vyhláška, nové predpisy

Domov Diskusné Fóra Motoporadňa Nová vykonávacia vyhláška, nové predpisy

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 23 )
  • Autor
    Príspevky
  • #65805
    milan3232
    Účastník (Participant)

    Ahojte,

    zacal som sa zaujimat o vykonavaciu prihlasku k zakonu c.315/1996 Z.z, ktora je este v pripomienkovom konani.

    Co z navrhu vyplyva pre motocykle :

    L1 a L2 (trojkolky) = moto, alebo 3kolka do 50ccm, do 45km/h,

    L3 a L4 = moto viac ako 50ccm a viac ako 45 km/h,

    L5 = trojkolky s viac ako 50 ccm a viac ako 45 km/h,



    (7) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie L3e až L5e a L7e sú

    a) náhradné elektrické poistky , ak sa v elektrickej inštalácii používajú, a to po jednej z každého používaného druhu,

    b) náhradné vláknové žiarovky s výnimkou svetelných zdrojov s plynovou výbojkou, ak sa používajú v svetlometoch alebo svietidlách vozidla, a to po jednej žiarovke z každého druhu používaného na vonkajšie osvetlenie vozidla a náradie potrebné na ich výmenu.

    (8) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie

    a) L3e až L5e a L7e je motolekárnička ,

    b)M1, N, T, C a PS je autolekárnička,

    c)M2, M3 s počtom do 22 miest na sedenie je jedna autolekárnička pre hromadnú dopravu,

    d) M2, M3 s počtom nad 22 miest na sedenie sú dve autolekárničky pre hromadnú dopravu.

    (9) Druhy a obsah motolekárničky a autolekárničky podľa ods. 8 sú v prílohe č. 1.

    (10) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie L2e, L4e, až L7e, M, N, T, C a Ps je homologizovaný prenosný výstražný trojuholník schválený podľa osobitného predpisu2).



    (13) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie M, N, T, C a Ps (iba 2stope vozidla) je bezpečnostný odev (bezpečnostná reflexná vesta, overal, nohavice, bunda alebo pláštenka), ktorý spĺňa podmienky ustanovené technickou normou4), pričom bezpečnostný odev sa umiestňuje do bezprostrednej blízkosti vodiča vozidla.

    Cerpane z :

    [linka]
    Su tam spomenute aj nove navrhy : vyhlasky k emisiam, hluku, lapacom necistou (pokial som to dobre studoval, neplati pre moto) a navrh noveho Cestneho zakona.

    #65806
    eXeBaT
    Účastník (Participant)

    Mňa dojíma návrh, citujem V čase od 15. októbra do 15. marca protisklzové reťaze schváleného typu, rozmerovo určené pre kolesá hnacej nápravy.

    Už vás vidím chlapi, ako v BA chodíte po centre s reťazami 😟

    #65807
    BacilBA
    Účastník (Participant)

    Tak tie reťaze, to je jedna z naväčších sprostostí novej úpravy, zimné gumy povinné nebudú, ale reťaze áno. Reťaze som bol nútený použiť cca raz za 250 tis. km.

    #65808
    yagiza
    Účastník (Participant)

    milan3232 ako su na tom turisti? cize ak ja pridem na dovolenku na moto na slovensko? 😕

    #65809
    eXeBaT
    Účastník (Participant)

    yagiza

    V akej krajine sa nachádzaš, také mravy musíš dodržiavať.

    #65810
    yagiza
    Účastník (Participant)

    eXeBaT ale ja som len turista, a nikto nestuduje vyhlasky predtym nez ide do inej krajiny. 😟

    a co je vlastne lekarnicka? dva leukoplasty? tuna lekarnicky nenosime, neni to IN

    #65811
    eXeBaT
    Účastník (Participant)

    yagiza

    Aj ja som turista a študujem všetko o tých krajinách, ktoré hodlám ako motorista navštíviť.

    #65812
    eXeBaT
    Účastník (Participant)

    yagiza

    Mimochodom, ako je to v Anglicku? Čo je povinné mať na motorke? Aj odrazové sklíčka na kolesách? 😁

    #65813
    yagiza
    Účastník (Participant)

    eXeBaT no ja uz viem ze hlavne mesto slovenska je bratislava a ze slovensko ma nejakych 5,5mil ludi. nejdem do nejakej krajiny v tretom svete, chcem ist na slovensko 😕

    #65814
    yagiza
    Účastník (Participant)

    eXeBaT anglicko je civilizovany svet. jazdi sa na lavej strane a cisla na tabuliach su bud cisla ciest alebo vzdialenost v milach. 1mila=1.6 km. mas iba kus problem ked prides na euro motorke, kvoli hlavnemu svetlu, tie su inak natocene, alebbo co mi to vraveli.

    anglicko je bohata krajina a tak disponujeme velkym mnozstvom viacerych druhom rychlostnych kamier. nemame len tie kde ti odmeraju rychlost, mame uz aj take , ktore pocitaju priemernu rychlost. takze ak si na teba posvietia a pridu na to ze usek 5 mil si presiel rychlejsie ako mal, mas po chlebe, teda vodicaku 🙂

    jedine co tu musis mat je prilba a zakryte genitalie.

    teraz su in tie fosforeskujuce pasiky po obvodoch na kolesach 🙂

    #65815
    tlmic
    Účastník (Participant)

    All hovori sa , ze neznalost zakona neospravedlnuje!

    Zapacila sa mi veta : Anglicko je civilizovany svet, jazdi sa len na levej strane…..

    #65816
    raptor
    Účastník (Participant)

    mimochodom viete ze v davnych dobach jazdil „cely svet“ po lavej strane

    az francuzsky cisar napoleon (asi na just!!) zacal presadzovat jazdu po pravej strane

    cize dnes zvysok sveta jazdi vpravo koli napoleonovej jesitnosti a neznasanlivosti voci anglicanom 😉

    #65817
    milan3232
    Účastník (Participant)

    raptor – velku pravdu hovoris.

    yagiza – neznalost zakona neospravedlnuje. Treba sa naucit predpisy tej krajiny, kade ides…

    Okrem toho lekarnicka je podla mna povinnost, aj keby to neprikazovali. Velmi zle by som sa citil, keby som prisiel na miesto nehody a nemohol pomoct iba kvoli akejsi malej motolekarnicke. Nehodou by to nerozchodil a ja by som si to vycital do konca zivota…

    Hehe, dalsia vec – ak budes mat anglicke cisla, stopro budes zastavovana nasimi policajtami ako cudzinec a dobre sa na tebe budu chciet vyvrsit. Ked vsak spustis slovensky… 😀

    S tymi retazami je to fakt problem. Preco neuzakonili povinne zimne gumy? Ano, argumentuju tym, ze ak si das retaze, ides rovnako na letnych, ako na zimnych. Problem vidim v tom, ci bude mat vodic cas ich vobec nasadit. Ak nabehne v „celorocnych“ na lad, ani 2 sady retazi v kufri mu nepomozu. A co je nebezpecnejsie???

    A preco uzakonili povinne detske sedacky? Ved ked je rodic pako a jazdi bez nich, nech sa mu dieta zachlomazdi a nech ide do basy. To, ze sa mu dieta v aute sejme predsa neohrozuje nikoho ineho… Viem, je to cierny nahlad na vec, ale realny.

    Som zvedavy, ci uz konecne schvali nasim policajtom take pravomoci, aby napr. v zimnych mesiacoch k nam cez hranice nepustili auto bez zimnych pneu a zimnej vybavy. Pripadne, ze zamedzia takemuto vozidlu jazdy pokial nezaplati mastnu pokutu…+ znasanie vsetkych nakladov ak zapricini nehodu.

    #65818
    tlmic
    Účastník (Participant)

    Moj sused ked ma „drbku“ tak jazdi autom po celej ceste, takze v podstate vyhovuje Napoleonovi aj predpisom v UK. 😁 😁 😁

    #65819
    yagiza
    Účastník (Participant)

    tlmic „anglicko je civilizovany svet . jazdi sa na lavej strane …“ to meni cely vyznam vety 😉

    raptor 😉 teda klobuk dole pred tvojimi vedomostami 🙂

    milan3232 zakony v anglii su ludskejsie. az na pilbu (ktoru musis mat riadne zapnutu, inak sa nepocita ze ju mas nasadenu)a zakryte genitalie je na tebe kolko si toho oblecies a kolko nie. osobne nemam rada ked ludia pindaju do toho ze niekto nema oblecene komplet Dainese aj s celou vybavou ☹️ ta fosforeskujuca vesta sa tu nosi tiez na zaklade dobrovolnosti. ja ju nosim len ked idem do prace alebo za znizenej viditelnosti. nevidim dovod ju nosit ked je pekne slnecno a ja sa idem len tak na 300km previest.

    na slovensku by ,ali kaslat na neustale menenie zakonov, ale mali by zlepsit uroven autoskol, lebo moja skusenost z pred dvoch rokov je mizeran. vyhlasky a zakony ta drvia, ale ako jazdit na ceste a v urcitych podmienkach to nie

    appropo: pomoc pri havarii: v anglicku sa ta v drvivej vacsine nikto az na paramedikov nedotkne. tuna sa to aj tak na kurzom prvej pomoci uci. napriklad som videla na konkurencnom webe, kde bola opisana nehoda, ze motorkarovi bola snata prilba a sanitka a doktori nikde neboli. tym mohli narobit kopec skody. 🙂

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 23 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.

Partneri