Connect with us

Suzuki Dr Big alebo Yamaha Tenere

Domov Diskusné Fóra Motoporadňa Suzuki Dr Big alebo Yamaha Tenere

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 32 )
  • Autor
    Príspevky
  • #80067
    dusik
    Účastník (Participant)

    Chcel by som všetkých poprosiť o rady a skúsenosti, názory na tieto staršie cestovné endurá, skúsenosti, ktoré je podľa vás lepšie a prečo, ktoré ročníky a prečo, porovnanie kvalita verzus cena atď…všetko čo Vás v tejto súvislosti napadne. ďakujem.

    #80068
    Marek750
    Účastník (Participant)

    Mám Supertenéré 9 rokov a niečo už máme za sebou.Yamaha má hmotnosť 195kg -Big 194kg a výkon 51KW t.j. 70koníkov (vo svojom čase najvýkonnejšie dvojválcové enduro) proti 37KW- 50koníkov Biga.Paralelný dvojválec XTZ pekne ťahá z 2000 otáčok t.j. na 5.stupeň sa dá ísť 40km/h kým DR-Big nemá rád nízke otáčky do 3500 a treba si ich strážiť.Čo sa týka údržby na DR treba každých 6000km kontrolovať a španovať reťaz vyvažovacích hriadelí a asi po 12 000 km nastavovať ventily.U XTZ stačí nastaviť ventily po 42 000km a to je všetko.Slabým miestom XTZ bol do roku 94 prehrievajúci sa reglér ,ktorý nemal žiadne chl.rebrá .Ja som pred 8 rokmi namontoval novší typ a doteraz funguje .Motor bez problémov najazdí 100 000km (XTZ zo Sobraniec) a stále pekne šlape bez pazvukov či dymu. DR je náchylné na poškodenie vačiek (treba často kontrolovať olej) a jednoválec má asi polovičnú životnosť proti dvoj a viacválcom.Na Supertenéré je širšia kapotáž a motor nevibruje tak ako jednobuch takže je pohodlnejšia na cestovanie , podvozok je proti iným endurám tvrdší ale motorka je stabilná i vo vysokých rýchlostiach keďže XTZ dosahuje 200km/h.Staršieho Biga sa oplatí kúpiť len po celkovej GO u XTZ treba pozrieť dobíjanie a ako u všetkých motoriek na starobu odchádzajú gumové diely.Cena XTZ bude asi vyššia ale má vyšší výkon i životnosť 🙂

    #80069
    Marek750
    Účastník (Participant)

    Dusik teraz ma napadlo že si myslel na Tenéré 660 😀 Má 5ventilovú hlavu takže ide lepšie odspoda.Hmotnosť 168kg proti 194kg Biga znamená lepšiu jazdu v teréne.Výkon XTZ 46koní a menší točák keďže Big je 800vka , ten bude mať viac pary na cestovanie vo dvojici 😉

    #80070
    dusik
    Účastník (Participant)

    Marek750 vďaka, myslel som obidve Tenerky 🙂

    #80071
    raptor
    Účastník (Participant)

    Supertenere jednoznacne uz ked koli nicomu inemu nie tak koli tomu ze je to 2V

    #80072
    italofighter
    Účastník (Participant)

    dusik na biga sa opytaj svajciara mal tu masinu a bol s nou spokojny bol to tusim z tych poslednych modelov

    #80073
    Svajciar
    Účastník (Participant)

    Znova zavisi aku mas financnu rezervu.Ak mas napr.80000sk tak kupis Teneru rok vyroby od 90 do 95 max.Posledny,alebo predposledny model Biga od 95 do 99.Nejazdil som na Tenere,mozem posudzovat len opticky,zdalo sa mi prilis kratke sedadlo,takze pripadny spolujazdec by bol nacapeny uplne na vodicovi,motoricky je to nezmar.Big ma oproti Tenere dlhsie sedadlo a bolo celkom pohodlne.Motor je tiez nezmar,boli pripady,ze chlap mal najazdenych 100000km bez jedineho zasahu do motora,co sa tyka GO,len sa treba on dobre starat,zase sponovanie vyvazovacej retaze nieje az taky zlozity ukon,otazka hodinky aj s vymenou oleja.Ako pisal italofighter bol som s bigom velmi spokojny.V cehach sme stretli chlapika co mal najazdenych 300000km,vravel,ze inu motorku by nechcel na taku turistiku ako robi on,v pripade hocijakej poruchy dokaze spravit opravu aj na kolene,vdaka jednoduchemu vzduchom chladenemu motoru.

    #80074
    dusik
    Účastník (Participant)

    Svajciar dik 🙂

    #80075
    raptor
    Účastník (Participant)

    A ja este dodam ze aj ked hlasujem za supertenere tak som bol PREVELICE prekvapeny ako ten svajciarov megajednobuch malo vibroval a bolo to aj dooost dobre ovladatelne…

    #80076
    dusik
    Účastník (Participant)

    Vedel by niekto povedať, ako sa obe mašiny správajú v teréne, myslím tým terén vhodný pre takéto stroje…

    #80077
    Svajciar
    Účastník (Participant)

    Su tazke ako svina 😀 ,ale zavisi od jazdca ako zvladne svoju motorku.Kamarat jazdil teren na TDM a to bol riadny teren a zvladol to v pohode,aj ked parkrat sa stretol so zemou. 😈

    #80078
    Marek750
    Účastník (Participant)

    Pozri dusik ono tých 195 kg nie je málo , ale stále sú to najľahšie veľké (púštne)endurá.Teraz má primát 178kg GS 800 ,ale to je iná cenová skupina.Supertenéra nemá krátke sedlo , má len veľkú nádrž (natrepem do nej 30 litrov) a kapotáž .Spolujazdec má miesta dosť akurát má široko rozložené nohy -čo ženám až tak nevadí 😀 Keď chceš jazdiť terén tak nato treba aj gumy ale nejaké krosové by som neobúval.Ja často jazdím do lesa na huby a pobehám aj nejaké lúky i polia .Rekord v ďateline 90km/h , viac som sa bál .Brodiť sa močiarom alebo štverať sa svahmi je drina nato treba 110kg WRko ,ale menšie blato nie je problém.Treba stáť v stupačkách a sledovať terén 50m pred sebou. XTZ na dvojke dosť poskakuje , ale dá sa ísť krokom i 120km/h .Dvojválec má hladší ťah a lepší kruťák odspoda a kde kamaráti na jednoválcoch mali dvojku ja som mal trojku.Na motokrosovej trati v porovnaní s KLR,Pegaso,Tenéré 660 som bol posledný ale len o 4sekundy.Kamoš bývalý jogurťák ešte nezvyknutý na XTZ660 nás všetkých vypráskal -doslova lietal vzduchom.Zato na ceste ja pri 180 radím 5ku a už ich v späťákoch dávno nevidím 😀

    #80079
    dusik
    Účastník (Participant)

    Svajciar chcel by som sa ťa ešte opýtať, že čo si myslíš o starších ročníkoch Biga, teda 91,92,93,94, videl som totiž na nete celkom pekné a zachovalé Bigy za celkom fasa ceny cca. 1500 euro a mali najazdené cca 30 tis. km? Nie je problém s náhradnými súčiastkami? A čo najskôr odchádza na týchto mašinách? ďakujem 🙂 😉

    #80080
    raptor
    Účastník (Participant)

    Dusik s nahradnymi dielmi na starsie suzuki je to vyslovene kus od kusu…s rocnikmi 91 a vyssie v zasade nie je problem

    #80081
    Svajciar
    Účastník (Participant)

    Mas zaujem o novsi dvojvyfukovy typ?Cena je dobra,len najlepsie je to vidiet na zivo.Tie starsie typy od 88 do 91 boli viac terennejsie,mali väcsie zdvihy,väcsiu nadrz 29l,dvojvyfukac ma mensie zdvihy a je nastaveny viac na cestu,ma mensiu nadrz 24l.S dielami nieje ziadny problem.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 32 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.

Partneri