Connect with us

Spravodajstvo

Katriňák neoficiálne 21., na Dakare búrka aj horiace autá

Publikovaný

on

V piatkovej 7. etape 29. ročníka prestížnej Rely Dakar zo Zouératu do Ataru obsadil slovenský motocyklový jazdec Jaroslav Katriňák 21. miesto, avšak zatiaľ nie je jasné, či organizátori jej výsledky započítajú do celkového poradia. Pre silnú púštnu búrku sprevádzanú prudkým vetrom totiž meraný 542-kilometrový úsek z bezpečnostných dôvodov skrátili na 407,6 km a zvyšnú časť špeciálky (134 km) absolvovali pretekári len ako presun do cieľového mesta Atar. Tam na celý pelotón účastníkov Rely Dakar čaká prvý voľný deň. Štyridsaťročný Katriňák dosiahol na meranom úseku čas 5:19:46 h. Bývalý majster sveta v enduro tak prelomil smolu z predchádzajúcich troch štartov na púštnej rely, keď 7. etapa bola zakaždým jeho rozlúčokou s podujatím.
"Už 15 km po štarte sme mali problémy, jazdil som spoločne s jedným z Holanďanov a zablúdili sme. Preto tá väčšia časová strata," uviedol Jaroslav Katriňák v telefonickom rozhovore s manažérom Environ Servis Moto Teamu Mariánom Novikmecom. "Posledné desiatky kilometrov meraného úseku sa už jazdilo veľmi pomaly, lebo sme už nemali asistenciu vrtuľníkov, ktoré v príšernom počasí nemohli vzlietnuť," dodal. Ivan Jakeš, druhý slovenský motocyklista, ktorý štartoval na Rely Dakar 2007 a svoje účinkovanie skončil vo štvrtkovej 6. etape po poruche elektroniky, by sa mal vrátiť na Slovensko už cez víkend.
V súťaži motocyklov zvíťazil Francúz Cyril Despres na KTM, a ak organizátori uznajú výsledky etapy, bude to jeho tohtoročný premiérový triumf. Za ním prišiel do cieľa na druhej priečke Nór Pal Anders Ullevalseter. Víťaz 6. etapy Jordi Viladoms zo Španielska piatkové preteky nedokončil, po páde si zlomil rameno. Rozhodnutie organizátorov skrátiť meraný úsek si pochvaľovali najmä motocykloví jazdci, pretože ovládať stroje v silnom vetre by bolo nesmierne náročné.
V súťaži automobilov bol najrýchlejší Juhoafričan Giniel de Villiers na Volkswagene, za ním evidovali v Cieli Stephana Peterhansela so stratou 2:46 min (Fr./Mitsubishi), tretí bol líder celkovej klasifikácie Carlos Sainz zo Španielska na Volkswagene (+4:50). Siedmu etapu nedokončil štvornásobný víťaz Rely Dakar Fín Ari Vatanen, keď jeho automobil Volkswagen Touareg na 344. kilometri meraného úseku vzbĺkol. Posádke sa našťastie nič nestalo.

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri