Connect with us

Turistické články

Kolymská cesta alebo Cesta kostí

Publikovaný

on

Kolymská Cesta, tiež známa ako Cesta kostí (Po Rusky: Федеральная автомобильная дорога ?Колыма?, "Federálna Automobilová Diaľnica "Kolyma""), je cesta naprieč východným Ruskom. Spája mestá Magadan a Jakutsk. Cesta, ktorá má 2032 kilometrov, bola postavená za Stalinovej vlády a mala zjednodušiť prevoz nerastných surovín. Prvý úsek bol postavený v roku 1932 a nie je žiadnym tajomstvom, že na výstavbe Kolymskej diaľnice pracovali výhradne väzni z gulagov. Výstavba skončila v roku 1953.

Názov ?Cesta kostí? vznikol ako pocta ľuďom, ktorí na nej pracovali. Väzňov – robotníkov, ktorí pri výstavbe zomreli, totiž pochovávali priamo do násypu cesty.
Oblasť je extrémne chladná počas zimy. V meste ležiacom na Kolymskej ceste (Ojmjakon) bol nameraný teplotný extrém ?71,2°C. Cesta je (vraj) v rekonštrukcii.

Po páde železnej opony bola Kolymská cesta prvý krát precestovaná motocyklistami zo západu. Jednalo sa o Mondo Enduro expedíciu (expedícia okolo sveta v rokoch 1995 – 1996, pri ktorej posádka ôsmich motocyklistov precestovala svet po trase Londýn, cez Strednú Áziu, Kazachstan, Sibír, Alijaška ? Chile, odtiaľ do Cape Townu na sever Afriky a cez Blízky Východ späť do Londýna). Okrem mnohých iných prekonali Cestu kostí aj Ewan McGregor a Charley Boorman na ich Long way round.

Most na Kolymskej ceste + Mapka trasy

Kolymská cesta alebo Cesta kostí

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri