Connect with us

Spravodajstvo

Majstrovstvá sveta v motokrose s novým formátom

Publikovaný

on

Od budúcej sezóny (2014) sa výrazne mení rozdelenie objemových tried vo svetovom šampionáte v motokrose a čakajú nás viaceré zmeny. Rozhodla o tom riadiaca komisia pre svetový šampionát MX a supermoto v zložení: Wolfgang Srb (zástupca FIM), Giuseppe Luongo (promotér šampionátu Youthstream) a Takanao Tsubouchi (zástupca asociácie výrobcov).

1. Vrcholná trieda svetového šampionátu MX1 sa premenuje na MXGP a to označenie sa bude využívať exkluzívne len na úrovni svetového šampionátu. Zostane otvorená pre dvoj- a štvortaktné motory (do 250 ccm 2T a do 450 4T). Čas jednej rozjazdy sa skrátil o 5 minút (2 x 30 min + 2 kolá). Do finálových rozjázd postupuje len 30 jazdcov.

2. Triedu MX2 postihli len minimálne zmeny a jedinou novinkou je skrátený čas rozjazdy na 30 min. Počet jazdcov na rampe (40) a obmedzený vekový limit (23 rokov) zostáva nezmenený. Ruší sa kvalifikačný časový limit (108% z priemerného času top 10. kvalifikantov) a možnosť vylúčiť pretekára na základe nedostatočnej výkonnosti na seba preberá riaditeľstvo jednotlivých pretekov. Toto pravidlo sa vzťahuje aj na triedu MXGP.

3. Trieda MX3 v ktorej často krát štartujú aj naši jazdci a jedno z podujatí tohto seriálu sa pravidelne jazdí aj u nás (Šenkvice) bude od roku 2014 úplne zrušená. V tomto prípade sa však bude asi len ťažko dať oponovať tomuto rozhodnutiu, nakoľko pohľad na každoročne sa scvrkávajúcu štartovnú listinu naznačoval, že záujem jazdcov a divákov o MX3 je minimálny.

Ilustračné foto, autor: R. Archer

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri