Connect with us

Spravodajstvo

Martin Vaculík vyhral Grand Prix Gorzówa!

Publikovaný

on

V sobotný 25. 8. 2018 večer pokračoval seriál Grand Prix na plochej dráhe v poľskom Gorzówe. Siedma Grand Prix sezóny 2018 sa niesla v znamení slovenského pretekára Speedway Clubu Žarnovica Martina Vaculíka, ktorý „vypiekol“ so svetovou špičkou a vybojoval si zaslúžené víťazstvo. Je to obrovský úspech slovenskej plochej dráhy a rodáka z malého mestečka Žarnovica známeho predovšetkým plochou dráhou. Gorzów je určite šťastnou dráhou pre nášho reprezentanta. Tu v roku 2012 slávil historický úspech, keď vyhral z pozície náhradníka svoju prvú GP. Sem prišiel na začiatku minulej sezóny do extraligového klubu a tu sa stal kráľom gorzówskej dráhy počas sobotnej GP.  

Pre Maťa nezačala sezóna 2018 najlepšie, keď 12. apríla utrpel otvorenú fraktúru ľavého členka pri páde počas pretekov na Britských ostrovoch. Potom prišla niekoľko týždňová prestávka, v rámci ktorej podstúpil viacero operácií, aby už 30. júna stál na štarte GP Dánska v Horsense. Na ten pravý okamih si však musel počkať do 11. augusta vo švédskej Mallile, kde v GP Škandinávie vybojoval pekné štvrté miesto. To však ešte nikto netušil, že príde jeho neskutočné víťazstvo na technickej dráhe v poľskom Gorzówe. Maťo nikdy neskrýval skutočnosť, že mu tamojšia dráha sedí. Práve preto neváhal podpísať pred sezónou 2017 zmluvu s tamojším klubom pre poľskú Extraligu. Ešte niekoľko dní pred víťaznou GP v rozhovore pre médiá uviedol, že neočakáva možnosť získania celoročnej divokej karty pre sezónu 2019 v seriáli GP, keďže ho zabrzdilo zranenie, po ktorom sa dlho dostával do formy a nedokázal bojovať o popredné umiestnenia v GP. Sobotný večer to však zmenil. Maťo je opäť na vrchole a „bije“ svetovú špičku, čo potvrdil nielen víťazstvom, ale aj štýlom ako ho vybojoval. Práve v rozhodujúcej jazde s domácim miláčikom Bartoszom Zmarzlikom zviedol nádherný súboj. Poľský supertalent, známy neskutočným ovládaním svojho motocykla, sa márne bránil atakom nášho reprezentanta, ktorého jazdu poľské médiá označili za jazdu kráľa gorzówskej dráhy.  

Vďaka víťazstvu sa žarnovický pretekár posunul z pätnástej pozície na trinástu a aj napriek tomu, že prišiel o úvodné dve GP a v ďalších troch ho brzdilo nedoliečené zranenie, má pred poslednými tromi zastávkami v Kršku, Teterowe a Toruni, reálnu možnosť priblížiť sa k osmičke jazdcov, zabezpečujúcich si účasť aj v budúcoročnom seriáli GP. Netreba zabúdať, že v hre môže byť aj stála divoká karta, ktorú organizátor seriálu Speedway Grand Prix udeľuje na celú sezónu.   

Výsledky: 1. Martin Vaculík, Slovensko 18; 2. Bartosz Zmarzlik, Poľsko 18; 3. Tai Woffinden, Veľká Británia 12; 4. Patryk Dudek, Poľsko 12; 5. Artjom Laguta, Rusko 13; 6. Matej Žagar, Slovinsko 11; 7. Greg Hancock, USA 10; 8. Maciej Janowski, Poľsko 9; 9. Jason Doyle, Austrália 9; 10. Szymon Wozniak, Poľsko 8……  

Priebežné poradie: 1. Tai Woffinden 103, 2. Bartosz Zmarzlik 87, 3. Maciej Janowski 79, 4. Fredrik Lindgren 76, 5. Patryk Dudek 68, 6. Greg Hancock 66, 7. Artjom Laguta 66, 8. Emil Sajfutdinov 65, 9. Matej Žagar 61….. 13. Martin Vaculík 35  


Text: Maartin Búri, speedwayclub.sk

Foto: speedwaygp.com, FB-Krzysztof Konieczny

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri