Connect with us

Turistické články

Motodovolenka alebo Grossglockner tras sa!

Publikovaný

on

Termín dovolenky : 30.07.2006 ? 04.08.2006
Zúčastnen9 : Milan 3232 + manželka Miška, Widow + priateľka Lívia
Náklady
Ubytovanie : 23 ? 25 EUR/ noc/ osoba vrátane raňajok a parkovania moto v garáži, viac nikde neplaťte, choďte ďalej a ubytko určite nájdete aj na blind.
Obed/ večera pre 2 osoby ? do 20 EUR/ 2 osoby.
Mýtne na Grossglockner: 22 EUR/ moto/ 2 dni.
Palivo : 1, 12 ? 1, 20 EUR/ liter.
Problémy ? žiadne.
Najazdených : cca 1 150 km.
Prestávky ? každých cca 50 km asi 15 ? 20 minútové

Počas stretnutí s Widowom sme začiatkom roka začali baviť o našej spoločnej dovolenke. Voľba padla na Grossglockner, kde sme ešte na motorkách neboli. Po čase padol aj termín : 30.07. – 04.08.2006. Začali sme vybavovať počasie. Celý júl nám robil obrovskú radosť. Myslím, že vôbec nepršalo, tak sme dúfali, že sa nám to nepokazí. Veď dovolenka nie? Začali sme plánovať ? ubytko, cestu mimo diaľnic, prestávky počas jazdy.

24.07. – 29.07 ? príprava spočívajúca v kontrole a príprave moto na cestu ? díky Vadim + Paľo, nákupu rôznych maličkostí, poistenie, x krát premazanie všetkého. veď to poznáte. A nakoniec balenie.

01 02

30.07. nedeľa ? Odjazd. Ráno o 9:00 sme sa v Ružinove stretli s Widowom a Líviou, pofotili sa, dohodli sme sa na jazde ? cestu tam viedol Widow podľa navigačného systému, môj ?navigačný manuál s mapou? spočíval pekne uložený v tankvaku.

03

Obaja tankujeme doplna ešte v BA. Vyrážame smer Jarovce/ Kitsee. Pekne svieti slniečko, užívame si šepot motorov a prázdne cesty. Ideme smerom na Bruck an der Leitha ? Berndorf ? Hainfeld ? Frankenfels ? Gaming ? Admond ? Liezen. Cesta nám ubieha celkom fajn, bez problémov. Ideme okolo 80 ? 100 km/ h, vyžívame sa v prírode a v krásnom slnečnom počasí. Fotíme a točíme pohyblivé obrázky so zvukom. Na jednej prestávke nás oslovila tlupa slovensky hovoriacich pracovníkov ? maníci z východu si privyrábajú v rakúskych lesoch. Trošku podebatujeme, najeme sa a ideme ďalej.

04

Okolo 16:00 prichádzame do Liezenu. Zastavujeme opäť na pumpe (je to veľmi praktické z hľadiska WC, obchodu aj paliva v jednom) a robíme dohodu, že hľadáme ubytovanie. Za Liezenom je prvý Gasthof ? zavretý, nič to, inde si nás ako pracháčov uctia viacej. Na 2x zastavujeme pri krásnom penzióne. Pribehol správca a už dohadujeme cenu, podmienky (raňajky, parkovisko pod strechou). Reku ? sme motorkári, ale slovenskí! Akú cenu nám spravíte? V okne sa objavila pani správcová a cena je dohodnutá EUR 25/ osoba/ noc s raňajkami. Dohodnuté, vybalíme sa, parkujeme moto v uzamknutej garáži. Nikto od nás nechce žiadne peniaze dopredu, žiadne doklady, mená, skrátka nič! Sú od Slovenska moc ďaleko, ale táto dôvera je super ? vážim si to. Vybalili sme sa, najedli a išli sa prejsť.

05

Fakt nechápem, ako to tí Rakúšania robia ? všade nádherná trávička, zelená, pokosená, rozkvitnuté muškáty v každom okne a pri každých dverách ? skrátka radosť pozerať a plač porovnávať. V dnešný deň sme spravili okolo 300 km. Ideme spať. Ráno okolo 9:00 po raňajkách vyrážame.

31.07. pondelok ? Budíček, raňajky, balenie, lúčenie so správcom a prvé kilometre v rannom slnku na ceste plnej áut nás vítajú. Ideme smerom na Schladming ? St. Johann im Pongau ? Taxenbach. Už sa nám otvárú Alpy. To je panoráma! Tankujeme, robíme povinné prestávky a pokračujeme smerom na Piesendorf až do Niedernsillu, kde máme objednané ubytovanie na 3 noci. Táto trasa bola ca 170 km. Sme v Niedernsille ? hľadáme ubytko, nachádzame veľký penzión, ubytujeme sa.

06

Sme spokojní. Čo ďalej? Widow a Lívia kašlú na hlad ? idú na Grossglockner (chcú využiť krásne počasie ? čo je nakoniec dobré, aspoň máme fotky). Ja s Miškou volíme variantu dovolenka a ideme sa prejsť a naobedovať. Veď dovolenka, nie? Po výdatnom obede plánujeme čo ďalej. Ideme pozrieť do Kaprunu, na Kitzsteinhorn, potom do Zell am See. Máme pekné počasie, tešíme sa. Ako ešte netušíme posledné na našej dovolenke. Tak si užívame. Chceli sme sa ísť pozrieť aj na Kaprunské vysokohorské priehradné nádrže 1068 ? 2040 m. n. morom, ale keď som sa dozvedel, že sa tam dá dostať iba v autobuse a ten ide hore 40 minút, zamietli sme to. Po povinnej kávičke mojej drahej a lepšej polovičky (na to ju vždy dostanem a všetky strasti cesty sú odpustené) ideme do Kaprunu. Tabule nás upozorňujú na auto-moto múzeum. Ideme tam. V malom Kaprune ho hľadáme asi 50 min. Našli sme hrad, prešli všetky hlavné cesty, natočili všetko zaujímavé od panorám až po architektúru a múzeum stále nikde. Pýtam sa domácich. 3x sme okolo neho išli. Múzeum je v pivničných priestoroch hotela.

07

Jeho návšteva však stojí za to. Stretávame niekoľko českých motorkárov a preberáme s nimi okolie, múzeum, ich nové pokuty. Po prehliadke múzea vyrážame smerom do Zell am See na obhliadku jazera. Toľko Arabov na m2 ako sme videli tam sa snáď nevyskytuje ani v exotickej Arábií. Vraciame sa do Niedernsillu, večeriame. Pozerám predpoveď počasia a živú panorámu. Hmmm Prečo tu nie sme o 2-3 týždne skôr. Uf, uf ? samý dážď až do konca týždňa. Prišiel Widow ? mali sa fajn, točili, fotili, zmokli, ale počasie bolo vraj super. Dohodli sme sa, že na Grossglockner pôjdeme v utorok01.04. Spolu. Ideme spať a ja myslím na to, aby nepršalo.

01.08. utorok ? Vstávame a skormútene raňajkujeme. Olovená obloha neveští nič dobrého. Domáca sa vyzná ? bude liať. Nič to, sme tu a ideme. Návleky dávame na prvej pumpe. Ideme na Grossglockner, to je pocit! Prechádzame cez mýtnicu a čaká nás cca 70 km štverania sa po kopcoch, cez serpentínové kráľovstvo až Kaiser-Franz-Josefs-Höhe ? 2 369 m. nad morom.

08

Trvalo nám to asi 4 hodiny. Hmla, dážď, ale sme tu! Hore sme sa stratili, takže chvíľu hľadáme Widowa, ale nakoniec parkujeme sami v poschodovej garáži, odbaľujeme sa a ideme sa vysokohorsky najesť. Ale nám chutilo. Počas obeda prikvitli aj Widow s Líviou. Tak sme jedli spolu a hundrali na počasie. Hore sme urobili zopár foto a chvíľu čakali na vyjasnenie. Áno, máte pravdu ? neprišlo. Nuž pobrali sme sa naspäť cez Schöneck, Hochtor, Fuscher Lacke až do Niedernsillu. Cestou späť prestalo pršať, takže sme fotili a točili jedna až dve radosti.

09

Pri prejazde mýtnicou však začali padať kvapky, tak sme rýchlo schovali kameru. Zrazu niekto tam hore otvoril kohútik naplno a už sa to lialo celú cestu. Na izbu sme prišli s mokrými rukavicami a čižmami, ale domáca nám dala k dispozícii sušiareň.

02.08. streda ? Ešte stale máme mokré rukavice a čižmy. Widow ide dnes dva krát na Grossglockner. Doobeda aj s Líviou, poobede sám. Nechápem. Vraj je hore stale horšie a horšie. Teplota sa blíži k 5 až 3°C. Že sa mu chce? My s Miškou robíme výlet po okolí po vlastných. Navštevujeme domáce kúpalisko, obdivujeme krásne predzáhradky, muškáty, architektúru, zverce. Je nám fajn. Ďeň ubehol, večeriame a pripravujeme plány na cestu domov. Hádajte počasie- bude pršať. Widowovci idú po dialnici a chcú to zmáknuť za 1 deň. My ideme mimo dialnice a plánujeme prespať po asi 300 km niekde po ceste.

03.08. štvrtok ? vstávame, balíme, raňajky, lúčime sa s domácimi a Widowom. V garáži obliekame návleky, ktoré počas celého dňa dostávajú zabrať. Plánované prestávky každých 50 km však dodržiavame. Treba vystrieť kostru.

10

Naša trasa však viedla inou cestou, ako pri príchode. Z Niedernsillu sme vyrazili na Taxenbach ? St.Johann ? Radstadt ? Schladming ? Liezen ? Admont ? Hieflau ? Gams ? Mariazell ? St. Aegyd. Síce stále pršalo, ale cestu od Admontu po Mariazell môžem iba vrelo odporúčať. Nádherná cesta v lese s kvalitným povrchom, úžasnými serpentínami. Je to asi 80 km, ale fakt prekrásne jazdenie v nedotknutej prírode. Počas cesty sme iba 2x minuli odbočku ? ale len o pár metrov, týmto chcem poďakovať Miške za skvelú navigáciu a pomoc.
Počas celodenného dažďa som zistil nasledovné fakty:
? čoper je super na cestovanie aj v daždi, bez integrály to však nie je ono,
? ak máte v otvorenej prilbe kuklu, nedávajte si ju pod bundu ? stekajúca voda vám zamokrí celé šaty spredu. Ja som si to neuvedomil, tak som bol mokrý. Ďalší deň som si už dal kuklu na bundu a super :o),
? ako sušič vecí výborne poslúžia stolné lampy.
? v lacnejších nepremokoch na topánky od Louisa nechoďte, iba jazdite. Chôdza ich trhá dosť brutálne.
Okolo 17:00 sme začali hľadať ubytovanie na 1 noc. V prvom Gasthofe od nás žiadali 30 EUR/ noc/ osoba. Zbohom, ideme ďalej. Tak nás cesta zaviedla do St.Aegydu (vyskytuje sa tu dosť početná maďarská menšina), kde sme našli ubytko za EUR 24/ noc/ osoba. Niečo sme pojedli a zaspali sme ako zarezaní.

04.08. piatok ? koniec cesty, alebo konečne doma. Po raňajkách sme sa zbalili, navliekli nepremoky a hurá domov priamym azimutom. Išli sme na Pernitz cez nádhernú prírodu a serpentíny a čo je hlavné, už nepršalo, iba sem tam? To nás veľmi potešilo. Až sme sa dostali pod Viedeň. Z Pernitzu smerom na Poltenstein ? Günselsdorf ? Ebreichsdorf ? Bruck an der Leitha ? Heinburg. Slnko. Vyzliekame nepremoky a vyškerení ukrajujeme posladné kilometre k domovu. Cestou sme sa ešte zastavili u Widowa a hajde domov na obed. Sme unavení, plní zážitkov a šťastní, že sme v zdraví prišli. Počas cesty sa na motorke nevyskytol žiaden problém.

Na záver sa chcem veľmi poďakovať mojej milovanej manželke Miške, ktorá to so mnou všetko pretrpela a ani slovkom mi nepovedala, že banuje takýto motovýlet. Za daných podmienok ? hlavne čo sa týka počasia som jej za to veľmi vďačný a teším sa na ďalšiu spoločnú motodovolenku. Sľubujem, že sa budem snažiť poslúchať :o)

Užitočné odkazy, ktoré pomôžu :
http://www.wetter.at – veľmi dobrá stránka o počasí. Fakt sa jej dá veriť. Nabudúce plánujem výlety podľa nej,
http://www.piesendorf.at – stránka o obci Piesendorf, výlety, možnosti + ubytko,
http://www.niedernsill.at – stránka o obci Niedernsill, výlety, možnosti + ubytko,
http://www.grossglockner.at – všetko, čo vás zaujíma o Grossglockneri, cesty, ceny.,
http://www.nationalpark.at – tipy na turistiku,
http://www.seppingerhof.at – tu sme boli ubytovaní, môžem iba doporučiť, veľmi príjemný majitelia.
http://www.kaprun.at – stránka o obci Kaprun.

Motodovolenka alebo Grossglockner tras sa!

Advertisement
Suzuki Suzuki
2 komentáre

2 Comments

 1. eXeBaT

  25. augusta 2006 at 11:25

  Krásne som si zapomínal, až mi slzu vytlačilo 😁
  My sme to strilhli naráz domov a po celú cestu nám pršalo, takže pláštenky sme v auguste predsa len nebrali zbytočne.
  Pekný článok 😉

 2. doctor

  25. augusta 2006 at 15:05

  Paráda.Len škoda toho počasia.Aj ja som sa už tento rok vybral na Grossglockner.Ale skončil som tak, že na druhý deň sme išli až zo Spitalu domov v lejaku ze by som ani psa nevyhnal domov.My sme mali nepremoky dobre len na nohach sme mali kadejake tesco a lidl tasky ktore bolo treba vždy po pár metroch chôdze vymeniť.A s priateľkou som mal to šťastie že jazda v lejaku sa jej celkom pozdávala.
  A jak hovoríš integrála je parádna vec keď ideš na takéto dlhšie cesty.Aj keď sa k choppru nehodí odporúčam kúpiť je to bezpečnejšie a v daždi ti chránia celú tvár.

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri