Connect with us

Spravodajstvo

Na kus reči s… lídrami slovenského motokrosu „MX OPEN“

Publikovaný

on

Prvá motokrosová liga na Slovensku MX OPEN má svojich dvoch lídrov: #102 – Richard Šikyňa (MX2) a #104 – Tomáš Šimko (MX OPEN). Boli sme zvedaví a opýtali sa ich na ich ambície, jazdenie, ale aj na súkromie, maturitu či priateľky. Čítajte, ako si profi motokrosoví jazdci poradili so všetečnými otázkami…


MMA: Aký bol pre teba štart do sezóny 2017?

Rišo: Sezóna pre mňa nezačala úplne tak, ako by som chcel. Pri tréningu v príprave na sezónu som spadol na jednom skoku a zlomil si kostičku nad ľavým ukazovákom, kvôli ktorému som nemohol jazdiť viac ako mesiac. To ma trochu pribrzdilo, ale to k motokrosu patrí. Prvé preteky som absolvoval v Čechách v Lokti. Umiestnenie nebolo dobré, lebo som sa na motorke necítil veľmi pohodlne, keďže som nemal na nej strávené dosť času. V obidvoch jazdách mi tvrdli ruky, takto to trvalo ešte pár víkendov, kým som sa poriadne rozjazdil a každé preteky som sa na motorke postupne cítil lepšie a lepšie. Keďže som nedávno maturoval, tak som mal toho veľa, všetko sa točilo iba okolo školy a motokrosu, nemal som ani chvíľu voľného času. Teraz mi odpadla aspoň tá škola a môžem sa naplno venovať motokrosu.


Tomáš: Zúčastnil som sa zahraničných prípravných podujatí v Maďarsku, Rakúsku potom samozrejme aj v Taliansku. Moje tréningy a preteky sa konali pod dohľadom skúseného českého jazdca Jirka Čepeláka, ktorý mi s prípravou pomáha.


MMA: Aké máš v tejto sezóne zázemie?

Rišo: V tejto sezóne tak, ako už niekoľko rokov predtým, jazdím za tím MX Slovakia na všetkých pretekoch, okrem českých majstrovstiev, kde jazdím za JD 191 KTM Racing team. Trénuje ma Miro Kučírek s ktorým sme spolu od začiatku. Zázemie na všetkých pretekoch mi pripravuje tím JD 191 KTM Racing team a z tohto tímu mám aj mechanika na pretekoch. Trénujem na motorke 2x v týždni a každý víkend mám nejaké preteky, väčšinou dôležité a keď je voľný víkend, tak ho spolu s tímom využijeme na nejaké prípravné preteky.

Tomáš: Na Slovensku jazdím za Team PB Racing, za ktorý idem výhradne len na Slovensku. Pomáha mi i český team GT2 Motorsport a všetci moji partneri. Trénujem väčšinou na Slovensku, ale občas chodievam i do Maďarska a do Čiech, kde sa stretávam s Jirkou. On mi pripravuje plán na všetky tréningy ktoré absolvujem doma i v zahraničí.


MMA: Čo hovoríš na zmeny, ktorými prešiel slovenský motokros?

Rišo: Tak myslím si, že sa poriadne posunula úroveň „slovenského majstráku“ od minulého roku. Je to naozaj veľký krok, ale samozrejme, je ešte veľa čo zlepšovať. Od prípravy tratí po celé usporiadanie pretekov, verím, že sa to bude len zlepšovať 🙂 …


Tomáš: Zmeny v slovenskom motokrose hodnotím veľmi pozitívne. Som veľmi rád, že sa preteky nahrávajú LIVE a že je prenos v 213 tv. To je na Slovensku veľký krok vpred pre motokros. Veľmi fandím celému promotérskemu tímu aj organizátorom a dúfam, že budú pokračovať v dobrej práci. Trate na prvých dvoch podujatiach seriálu MX OPEN, či už Myjava alebo Gbely, boli pripravené na jednotku a už teraz sa teším na zvyšné tri podujatia.  


MMA: Ako hodnotíš konkurenciu na slovenských pretekoch?

Rišo: Jazdí tu niekoľko rýchlych jazdcov z Česka, ale konkurencia u nás nie je taká, ako na českých majstrovstvách. Nie je u nás veľa rýchlych slovenských jazdcov takže tu konkurencia nedosahuje až takú úroveň ako v zahraničných krajinách.

Tomáš: Úprimne musím povedať, že konkurencia na slovenskom majstráku je silná najmä kvôli českým pretekárom, ktorí absolvujú celý seriál .


MMA: Aké sú tvoje ambície a hlavné úspechy na pretekoch mimo SR?

Rišo: Tento rok sa mi podarilo vyhrať preteky ADAC v Nemecku na trati v Jauere, čo považujem za jeden z mojich najlepších výsledkov v kariére, a na posledných pretekoch ADAC-u v Mollne som skončil 3. v druhej jazde. Ambície nemám žiadne, proste chcem ostať zdravý celú sezónu a keď sa nezraním tak prídu aj výsledky :-).

Tomáš: Mám motokrosové ambície na viacerých frontoch. Jednak na Slovensku, rád by som udržal vedúce postavenie až do konca. Mimo Slovenska je to aj český majstrák, taktiež podujatia ADAC v Nemecku, pretože som podpísal zmluvu s nemeckým teamom a preto pôjdem všetky tieto podujatia. Pozvali ma absolvovať aj maďarský majstrák, takže bojovať budem aj u našich južných susedov.


MMA: Čo zaujímavé ťa do konca sezóny ešte čaká?

Rišo: Do konca sezóny mám pred sebou 4. preteky ADAC-u, niekoľko pretekov na českých majstrovstvách a určite by som sa chcel zúčastniť nejakých pretekoch majstrovstiev sveta, tak dúfam že sa nám to spolu s tímom podarí. Dúfam že na konci sezóny budeme v poriadku a budeme sa môcť zúčastniť MXoN v Anglickom Matterley Basin :-).

Tomáš: Do konca sezóny, ako som spomenul, ma čakajú preteky v Nemecku , Maďarsku ,Česku a samozrejme na Slovensku .


MMA: Rátaš s titulom majstra SR? Čo to bude pre teba znamenať? Je to priorita?

Rišo: S titulom majstra SR nerátam, pretože sa nezúčastním všetkých pretekov, nakoľko dávam prednosť zahraničným pretekom. Prioritou v tejto sezóne je nemecký šampionát ADAC.

Tomáš: Budem sa snažiť udržať si prvú pozíciu na Slovensku, to by ma v takej silnej konkurencii naozaj potešilo. Určite je to moja priorita, tak isto ako aj v českom šampionáte, kde som priebežne na 5. mieste po par nevydarených jazdách, ale dúfam, že i tam to pôjde trocha vyššie.


MMA: A pridaj ešte niečo zaujímavé, čo sa ti v živote alebo športe deje…

Rišo:  Zaujímavé? Tak podarilo sa mi úspešne ukončiť školu, z čoho mám veľkú radosť. Bolo toho fakt veľa ešte keď je aj maturita počas sezóny, ale už to mám za sebou a nemusím sa stresovať. No a frajerky? Mám priateľku s ktorou som viac ako rok :-).

Tomáš: S priateľkou Katkou sa práve chystáme si postaviť dom, takže aj v osobnom živote mám plné ruky práce. 🙂  

Autor: Radka Kovaľ Mazáková,  foto: Radek Lavička

Tomáš Šimko má už tradične poriadne nabitú sezónu

Na kus reči s… lídrami slovenského motokrosu „MX OPEN“

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri