Neugebauerovi trať v Mníšku jednoducho skvelo sadla

Mníšek nad Hnilcom 30.7.2017: Na východe Slovenska sa vrcholová motokrosová sezóna priblížila k svojmu záveru predposledným podujatím seriálu MX OPEN – Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v motokrose.Medzinárodná účasť Slovákov, Čechov, Maďarov a Ukrajincov dala podujatiu v Mníšku nad Hnilcom punc pekných súbojov o prvé priečky. Najlepším štartérom bol jednoznačne Bence Szvoboda (HTS team), svoju výhodu však nedokázal zúročiť a podľahol rýchlemu tempu Filipa Neugebauer (Osička MX team), ktorý v kategórii MX OPEN zaslúžene zvíťazil. Čisté jazdy v kategórii MX2, korunované víťazstvom, predvádzal Tomáš Kohút, v MX2 Junior zasa Jozef Posluch (711 Popper MX Team) a MX Junior 125 si podmanil maďarský jazdec Norbert Klausz.

FOX holeshoty

Po vzore amerických motokrosov sa aj na podujatiach MX OPEN natiahne v prvej zákrute po štarte čiara a kto ňou prejde ako prvý, má holeshot a s ním aj finančnú prémiu päťdesiat eur, ktorú do súťaže venuje 711 Shop Zone, distribútor značky FOX na Slovensku. V prvej jazde kategórie MX2 si holeshot vzal Tomáš Kohút, v druhej zasa Čech Milan Špičák (KRTZ motorsport). Dvakrát najrýchlejší po štarte v kategórii MX OPEN bol maďarský jazdec Bence Szvobda (HTS team).

MX2 – Šikyňovci so smolou na pätách, Kohút víťazne

Obaja bratia Šikyňovci, starší Richard (MX2) aj mladší Denis (MX Junior 125), mali v prvej jazde smolu a obaja jazdu nedokončili. Riša zradila technika, zostala mu zaradená jednotka a k tomu sa pridružil pád, Denisa zasa zradilo koleno. Druhá jazda bola pre Riša už celkom iná káva. Rýchlo sa dostal do vedenia a jazdu vyhral. Víťazstvo v MX2 však putovalo do rúk Tomáša Kohúta, ktorý po podarenom holeshote zvíťazil v prvej jazde a v druhej sa držal konzistentne za Rišom na druhom mieste. Po súčte bodov za obidve jazdy to teda na stupienok víťazov vyšlo Tomášovi Kohútovi na prvé, Milanovi Špičákovi (KRTZ Motorsport) na druhé a Imre Vargovi (HTS Team) na tretie miesto. Rišo Šikyňa obsadil až deviatu priečku. Juniorská MX2-ka do 21 rokov už tradične patrila Jozefovi Posluchovi (711 Popper MX Team), druhé miesto obsadil Jaroslav Antalič (MZ racing MX team) a tretie Matúš Tomala. Samuel Struk (ESX media), líder priebežného poradia kategórie MX Junior 125,prišiel do Mníška nad Hnilcom zranený a pre nepríjemne poškodené šľachy na ruke do oboch jázd síce nastúpil, no musel byť opatrný, aby došiel šťastne do cieľa a zobal aspoň nejaké body. Jeho miesto na čele kategórie MX Junior 125 prebral Norbert Klausz z Maďarska, druhý skončil Márk Harcsa (MZ racing MX team) a tretí bol Erik Švidra (Dirtbikes Racing Team Opava). Strukovi patrilo až siedme miesto, ale o pozíciu lídra pribežného poradia neprišiel.

MX OPEN – Neugebauerova premiéra v Mníšku bola triumfálna

Najsilnejšiu kategóriu MX OPEN premenil na svoj triumf český jazdec Filip Neugebauer (Osička MX team), ktorý do týchto končín zavítal po prvýkrát vo svojej kariére. Trať mu výborne sedela a tak aj napriek tomu, že obidva holeshoty si vzal Bence Szvoboda (HTS team), prišiel do cieľa oboch finálových jázd ako prvý. Dvakrát druhý bol Bence Szvoboda z Maďarska a o tretie miesto zabojoval Tomáš Šimko (PB Racing team).

Veteráni MX4, MX4+

Veteránske triedy v rámci seriálu MX OPEN si to na trati, ktorá bola kedysi strediskom vrcholového športu, poriadne užili. Pánom od 40 do 50 rokov, tzv. MX4, dominoval Ivan Černý (Orion Racing Team) pred Vladimírom Preisom (PB racing) a tretím Zoltánom Vörösom. Pánom po päťdesiatke tempo diktoval Čech Petr Dokoupil (KRTZ), ktorý si Mníšek vychutnával po prvýkrát. Navyše štartoval aj v kategórii OPEN medzi mladými borcami, kde mu patrila desiata priečka. Druhý bol Peter Pipich (Motoklub Medzibrod) a trojicu MX4+ doplnil Bohdan Růžička (REMATE racing team Pardubice).

Posledné podujatie MX OPEN – Šenkvice 3. 9. 2017

Po augustovej prestávke bude mať motokrosová elita seriálu MX OPEN poslednú príležitosť zbierať body do priebežného poradia sezóny a rozhodnúť o tom, kto budú majstri Slovenska v motokrose. Kvalitná a technická trať v Šenkviciach preverí každého a dovolí zvíťaziť len tým najlepším. Finále MX OPEN bude natáčané naživo vďaka televízii 213, pozrieť si ho budete môcť aj online na www.213.sk. Divákom promotér ESX media aj do Šenkvíc prinesie neopakovateľnú atmosféru, fun zónu, FOX tombolu, Monster rozdávanie nápojov, tričiek či nálepiek a veľa ďalších atrakcií pre detí aj dospelých. Nenechajte si ujsť finále motokrosovej sezóny v Šenkviciach.

Autor ts: Radka Kovaľ Mazáková

Autor foto:  Dávid Adamkovič