Testy a recenzie
Niekto ide vlastnou cestou – BMW G 450 X
Publikovaný
Pred 14 rokovon
By
Dragon
To čo v posledných rokoch predviedla nemecká značka na motocyklovom trhu sa nedá označiť inak ako invázia. BMW v posledných rokoch výrazne rozšírilo svoju ponuku modelov. Táto „invázia“ má však jeden cieľ a to stať sa jednotkou medzi európskymi výrobcami motocyklov. Dá sa povedať, že nezostal kameň na kameni a motorky s typickým modro-bielym logom sa v čoraz väčšej miere objavujú na tých najneočakávanejších miestach. Asi najlepším dôkazom výraznej expanzie BMW je nový súťažný špeciál G 450 X, ktorý sme podrobili redakčnému testu.
______________________________________________
Nedá sa povedať, že BMW nikdy nemalo do terénu blízko, práve naopak a či už to bola aktívna účasť v rally Paríž-Dakar, alebo samotná modelová rada GS, ktorá je už dlhé roky spájaná s legendárnymi cestnými endurami, tak značka BMW vždy koketovala s terénnymi motocyklami. Model G 450 X je však niečo úplne iné a na rozdiel od civilne orientovaných cestných endúr, ktoré BMW ponúka je tento motocykel skutočným súťažným špeciálom a jeho hlavnou úlohou je pretekanie na vrcholnej úrovni.
______________________________________________
Tradičné myslenie BMW
Ak je pre motocykle BMW niečo charakteristické, tak je to fakt, že sú iné. Bavoráky nikdy nesplynuli s davom a po technickej stránke si vždy razili svoju vlastnú cestu. Nie každý tomu samozrejme prišiel na chuť, no existuje aj široká skupina priaznivcov, ktorým technika BMW vyhovuje. Presne v duchu tejto tradície vznikol aj model G 450 X, ktorý prináša do tejto triedy nové a inovatívne technológie a prakticky celý motocykel tak vyzerá trochu „atypicky“.
Začneme trochu netradične od kyvnej vidlice, ktorá je základným prvkom konceptu „totálnej trakcie“ zadného kolesa, okolo ktorej sa „točí“ celá konštrukcia motocykla. Po konštrukčnej stránke nie je ničím výnimočná a je o 30 mm dlhšia ako konvenčná, no jej výnimočnosť spočíva v tom, že zdieľa rovnakú os ako vývodové kolečko motora, ktoré sa tak nachádza v rovnakom bode ako čap kyvnej vidlice. Výsledkom toho je, že pohyb vidlice pri prepružení nemá vplyv na dĺžku reťaze a nezaťažuje tak zadné koleso, ktoré aj vďaka predĺženej kyvnej vidlici ponúka dokonalejší záber v ľubovoľnom prostredí. To samozrejme nie je všetko, vďaka umiestneniu vývodového kolesa sa celý motor posunul dozadu bližšie k optimálnemu ťažisku motocykla, valec motora je naklonený dopredu v 30-stupňovom uhle, čo umožnilo použiť kolmé sacie hrdlo, ktoré privádza vzduch do motora. Spojka je osadená priamo na kľukovej hriadeli, čo umožnilo minimalizovať jej rozmery. Samotný motor vo veľkej miere využíva najnovšie výdobytky elektroniky a množstvo rôznych čidiel a sond pripomína skôr motor cestného motocykla ako robustného endura. To však ani zďaleka nie je všetko, rám vďaka polohe a umiestneniu motora nevytvára klasickú kolísku na akú sme zvyknutí, ale motor je v oceľovom ráme vlastne len zavesený. Pruženie má na starosti teleskopická vidlica typu upside down a vzadu nájdete centrálne uložený špičkový tlmič Öhlins TTX, ktorý je o zadnú kyvnú vidlicu uchytený napriamo bez prepákovania. No a potom je tu nádrž, ktorá je uložená pod sedlom a na mieste, kde sa normálne nachádza nádrž nájdete vzduchový filter.
______________________________________________
Láska na prvý pohľad to nebola
BMW je tak trochu motocyklom dvoch tvárí. V sériovom vybavení je výkon motora priškrtený na 41 k a je to vlastne civilné enduro vhodné aj do bežnej premávky, no súčasťou výbavy k tomuto motocyklu je racingový výfuk a sada nových prevodov. Po otvorení výkon narastie až na 52 k a charakter motocykla sa rázom mení. Je to taká skladačka a to najlepšie ukáže až keď ju kompletne postavíte. Testovaná verzia mala otvorený výkon, no sériové prevody zostali zachované, čo nakoniec nebolo úplne optimálne riešenie pre jazdu v teréne. Ak výpočet nových technických riešení znel zaujímavo, tak na vlastné oči je to ešte lepšie, najmä otvor nádrže na zadnom sedle, zakrytý veľkou plastovou krytkou mám stále pred očami. Myslím, že pri konštrukcii tohto motocykla ani raz nepadlo slovko „nejde to“ alebo „nemôže to tak byť“ a platil skôr opak. Stačilo sa však posadiť do sedla a BMW sa okamžite prestalo tváriť ako neskutočná exotika a rýchlo sa priblížilo tomu, čo považujeme za štandard. To je však dobre, pretože prechod z konkurencie na G 450 X je oveľa ľahší ako to na prvý pohľad vyzerá. BMW však určite nie je obyčajné enduro, ktoré sa od konkurencie odlišuje len v detailoch. Chce to však stráviť nejaký čas v sedle tohto motocykla, aby človek naplno docenil jeho skutočný potenciál. Prvý deň jazdenia tak v mojom prípade skončil hľadaním nedostatkov, no potom prišiel ďalší a ďalší deň v sedle a začínalo to byť lepšie a lepšie.
______________________________________________
Vlk v rúchu barana
Motor je vo svojej otvorenej verzii plnohodnotným súťažným špeciálom, ktorý ponúka viac výkonu ako reálne potrebujete. Darí sa mu to však dobre skrývať a aj s racingovou koncovkou je zvuk prekvapivo tichý, no a potom je tu relatívne vlažný nástup výkonu v nízkych otáčkach, ktorý plynulo prejde do stredných otáčok a nič nenasvedčuje, že máte pod sebou nadupanú 450-ku. Tu sa však charakter motora mení a výkon sa prejaví v celej svojej sile a odrazu ho máte viac ako dosť, a potom už nepoľaví až do svojho maxima niekde okolo 9 000 ot. Nedeje sa pri tom však nič neočakávané (až na vyťahané ruky) a sila narastá plynulo, no na chýbajúci výkon sa sťažovať určite nebudete. Pocit slabšieho výkonu v nízkych otáčkach má možno na svedomí aj sériové sprevodovanie. Jednotlivé prevody sú od seba dosť vzdialené a motoru to chvíľu trvalo kým sa dostal do otáčok, čo najmä vo výjazdoch zo zákrut, alebo v miestach kde potrebujete rýchlo akcelerovať prináša malé zaváhanie. Ak nechcete strácať čas, tak si pomôžete mechanickou spojkou, ktorá toho našťastie veľa znesie. Skutočné kvality motora tak naplno demonštruje asi len prvý prevodový stupeň, ktorý disponuje takmer trialovými kvalitami a aj v najnáročnejších sekciách máte k dispozícii dostatok ľahko kontrolovateľného výkonu. Na odlepenie predného kolesa od zeme stačí len „brnknúť“ do plynovej rukoväte a výsledok je okamžitý. Práve o tom tento motor je a tesnejšie prevody by mu určite neuškodili.
______________________________________________
Ľahké ovládanie
Postaviť podvozok, ktorý je v toľkých ohľadoch odlišný od zaužívaného štandardu a nedosiahnuť pri tom žiadny rozdiel oproti konkurencii by asi pre BMW nebolo dobré vysvedčenie. Môžete však byť bez obáv BMW sa na trati spávalo veľmi dobre. Otázka dokonalej trakcie síce zostala nezodpovedaná, pretože BMW sa v tomto smere pocitovo nesprávalo nijak výnimočne v porovnaní s konkurenciou, no určite v ničom nezaostávalo. Posun ťažiska je okamžite cítiť a celý predok je odľahčený a rovnako ľahké je aj samotné riadenie. Motocykel sa ochotne nechá viezť aj v tesnom a náročnom teréne, rýchlejšie oblúky sa naopak dali ísť v stúpačkách. Daňou za tak ľahké riadenie býva často nervozita, ktorá sa prejavuje pri vyšších rýchlostiach, no BMW sa správalo isto a neutrálne. K tomu samozrejme treba pripočítať ľahký pohyb v sedle a superštíhle stredové partie, vďaka čomu sa dalo v prípade potreby výrazne posunúť dopredu. Aj keď chvíľami som mal pocit, že v strede je to až príliš štíhle a na optimálne stlačenie motorky kolenami by mohli byť tieto partie aj o niečo širšie. Pruženie prinieslo trochu zmiešané reakcie a sériové nastavenie je až príliš mäkké. Veľké dopady išli zakaždým „nadoraz“ a rýchly prejazd roletou dokázal oba konce rozhádzať. Naopak pri pomalej rýchlosti a v lesnom teréne fungovalo bezchybne, no rýchlejšie tempo dokázalo odhaliť slabiny mäkšieho nastavenia. Aj vzhľadom na kvalitu použitých komponentov (Marzocchi a Öhlins) by lepšie nastavenie pruženia snáď nemalo predstavovať vážnejší problém. Brzdy fungovali bez problémov, no výnimočnými vlastnosťami vás neohúria, napriek rýchlemu a agresívnemu nástupu nedokážu ponúknuť porovnateľný účinok ako v prípade oranžovej konkurencie. Pritom je zaujímavé, že brzdné komponenty pochádzajú od rovnakého výrobcu (Brembo).
______________________________________________
BMW G 450 X v skratke
Motor – Modernú pohonnú jednotku môžeme označiť aj ako spiaceho zabijaka, ktorý vám ani zvukom výkonom v nízkych otáčkach nedáva najavo svoju skutočnú tvár. Stačí sa však dostať do správnych otáčok a rázom máte pod sebou poriadne nabrúsenú závodnú 450-ku, ktorá vám poriadne vyťahá ruky. Prejav tohto motora trochu tlmí sériové sprevodovanie, ktoré medzi jednotlivými prevodmi necháva až príliš veľké odstupy. Pomôcť by mala väčšia rozeta na zadnom kolese, ktorá je naviac súčasťou kitu, ktoré k tomu motocyklu dostanete.
Podvozok – Oceľový rám zaujme svojou konštrukciou a na rozdiel od klasiky nevytvára kolísku, ale motor je v ňom zavesený. Tuhý rám spolu s predĺženou zadnou kyvnou vidlicou nemá problém preniesť výkon motora na zadné koleso. Veľa práce sa urobilo v oblasti optimalizovania ťažiska, čo sa prejavilo aj na jazdných vlastnostiach a ľahkom ovládaní, ktoré zo 450-ky robí vynikajúceho spoločníka v náročnom teréne.
Pruženie – Podvozok ukrýva kvalitné komponenty pruženia, ktoré sú však v sérii nastavené až príliš mäkko. Aj v tomto prípade siahol výrobca po originálnych riešeniach a zadný tlmič je so zadnou kyvnou vidlicou prepojený napriamo bez použitia prepákovania. Progresívne chovanie sa dosiahlo už samotnou stavbou tlmiča Öhlins TTX, ktorá tak nevyžaduje použitie prepákovania, čo pomáha úspore hmotnosti a kompaktným rozmerom celého motocykla. Predná vidlica Marzocchi v exkluzivite trochu zaostáva za zadným tlmičom, čo sa možno trochu podpísalo na výslednom chovaní pruženia. Samozrejme individuálnym nastavením sa dá dosiahnuť lepší výsledok.
Dizajn – Už na prvý pohľad je jasné, že v BMW sa len v minimálnej miere nechali inšpirovať konkurenciou a od začiatku išli vlastnou cestou. Množstvo vydarených a inovatývnych prvkov je tak doplnené aj rôznymi „neštandardnými“ riešeniami, ktoré vás dokonale prekvapia. Spomenie len otvor nádrže umiestnený v zadnej časti sedadla a samotný uzáver je zakrytý veľkým krytom z mäkkého plastu. Pri jazde to síce nevadí, ale otázkou je ako dlho vám pri jazde v teréne vydrží.
Brzdy – Brzdný systém z dielne Brembo nijako nevyniká nad konkurenciou. Napriek sľubnému okamžitému nástupu, brzdy výkonom nestačia na absolútnu špičku a na potrebné spomalenie musíte potiahnuť za páčky o niečo silnejšie ako v prípade KTM. Na druhej strane v porovnaní so zostávajúcou konkurenciou je na tom brzdný systém BMW veľmi dobre.
Sumár – Na prvý pokus to v BMW určite nepokazili a G 450 X je špičkovým športovým náradím, ktoré bez problémov napĺňa definíciu moderného súťažného špeciálu. Na druhej strane ide o prvý seriózny pokus BMW na tomto poli a prinieslo to aj zopár nedostatkov, ktoré tu možno nemuseli byť. Motor má síce výkonu viac ako dosť, no sériové prevody dajú skôr vyniknúť spojke, ktorej pomoc na vyšších prevodoch určite využijete. Inak mimoriadne sľubný výkon musíte hľadať trochu vyššie v otáčkovom poli, ako by ste od 450-ky očakávali. Motocykel to však kompenzuje ľahkým a obratným ovládaním, ktoré BMW priam predurčuje do podmienok náročného endura. Tých drobností nakoniec nie až tak veľa a v momente keď ich v BMW vyriešia, tak G 450 X špičku poriadne potrápi.
______________________________________________
výkon motora od stredných otáčok, štíhla konštrukcia, ľahké ovládanie
sériové prevody, záber motora v nízkych otáčkach, sériové nastavenie pruženia
______________________________________________
BMW G 450 X
MOTOR
Typ: kvapalinou chladený štvortaktný jednovalec, rozvod DOHC, 4 ventily
Vŕtanie x zdvih: 98 x 59,6 mm
Zdvihový objem: 449 ccm
Kompresný pomer: 12 : 1
Max. výkon: 52 k pri 9 000 ot./min.
Max. krútiaci moment: 43 Nm pri 6 500 ot./min.
Príprava zmesi: elektronické vstrekovanie paliva
Zapaľovanie: digitálne
Štartovanie: elektrické
Prevodovka: 5-stupňová
Sekundárny prevod: reťaz
PODVOZOK
Rám: dvojitý priehradový pozváraný z oceľových rúrok
Rozmery (D x Š x V): 2 200 x 806 x 1 475 mm
Rázvor: 1 475 mm
Výška sedla: 955 mm
Objem palivovej nádrže: 8 l
Pneu: vpredu: 90/90-21 , vzadu: 140/80-18
Pruženie: vpredu: teleskopická vidlica typu upside down, zdvih 300 mm, vzadu: postranne umiestnený tlmič pruženia, zdvih 320 mm
Brzdy: vpredu: kotúčová, priemer kotúča 260 mm, vzadu: kotúčová, priemer kotúča 220 mm
Hmotnosť: 121 kg (prevádzková hmotnosť)
Cena: 8 550 Eur
Motocykel na test zapožičal: FMoto Bavaria, s.r.o., Bratislava
______________________________________________
Text: M. Tamáši, foto: Š. Hvizdák
Publikované: Motomagazín 6/2010
______________________________________________
Nedá sa povedať, že BMW nikdy nemalo do terénu blízko, práve naopak a či už to bola aktívna účasť v rally Paríž-Dakar, alebo samotná modelová rada GS, ktorá je už dlhé roky spájaná s legendárnymi cestnými endurami, tak značka BMW vždy koketovala s terénnymi motocyklami. Model G 450 X je však niečo úplne iné a na rozdiel od civilne orientovaných cestných endúr, ktoré BMW ponúka je tento motocykel skutočným súťažným špeciálom a jeho hlavnou úlohou je pretekanie na vrcholnej úrovni.
______________________________________________
Tradičné myslenie BMW
Ak je pre motocykle BMW niečo charakteristické, tak je to fakt, že sú iné. Bavoráky nikdy nesplynuli s davom a po technickej stránke si vždy razili svoju vlastnú cestu. Nie každý tomu samozrejme prišiel na chuť, no existuje aj široká skupina priaznivcov, ktorým technika BMW vyhovuje. Presne v duchu tejto tradície vznikol aj model G 450 X, ktorý prináša do tejto triedy nové a inovatívne technológie a prakticky celý motocykel tak vyzerá trochu „atypicky“.
Začneme trochu netradične od kyvnej vidlice, ktorá je základným prvkom konceptu „totálnej trakcie“ zadného kolesa, okolo ktorej sa „točí“ celá konštrukcia motocykla. Po konštrukčnej stránke nie je ničím výnimočná a je o 30 mm dlhšia ako konvenčná, no jej výnimočnosť spočíva v tom, že zdieľa rovnakú os ako vývodové kolečko motora, ktoré sa tak nachádza v rovnakom bode ako čap kyvnej vidlice. Výsledkom toho je, že pohyb vidlice pri prepružení nemá vplyv na dĺžku reťaze a nezaťažuje tak zadné koleso, ktoré aj vďaka predĺženej kyvnej vidlici ponúka dokonalejší záber v ľubovoľnom prostredí. To samozrejme nie je všetko, vďaka umiestneniu vývodového kolesa sa celý motor posunul dozadu bližšie k optimálnemu ťažisku motocykla, valec motora je naklonený dopredu v 30-stupňovom uhle, čo umožnilo použiť kolmé sacie hrdlo, ktoré privádza vzduch do motora. Spojka je osadená priamo na kľukovej hriadeli, čo umožnilo minimalizovať jej rozmery. Samotný motor vo veľkej miere využíva najnovšie výdobytky elektroniky a množstvo rôznych čidiel a sond pripomína skôr motor cestného motocykla ako robustného endura. To však ani zďaleka nie je všetko, rám vďaka polohe a umiestneniu motora nevytvára klasickú kolísku na akú sme zvyknutí, ale motor je v oceľovom ráme vlastne len zavesený. Pruženie má na starosti teleskopická vidlica typu upside down a vzadu nájdete centrálne uložený špičkový tlmič Öhlins TTX, ktorý je o zadnú kyvnú vidlicu uchytený napriamo bez prepákovania. No a potom je tu nádrž, ktorá je uložená pod sedlom a na mieste, kde sa normálne nachádza nádrž nájdete vzduchový filter.
______________________________________________
Láska na prvý pohľad to nebola
BMW je tak trochu motocyklom dvoch tvárí. V sériovom vybavení je výkon motora priškrtený na 41 k a je to vlastne civilné enduro vhodné aj do bežnej premávky, no súčasťou výbavy k tomuto motocyklu je racingový výfuk a sada nových prevodov. Po otvorení výkon narastie až na 52 k a charakter motocykla sa rázom mení. Je to taká skladačka a to najlepšie ukáže až keď ju kompletne postavíte. Testovaná verzia mala otvorený výkon, no sériové prevody zostali zachované, čo nakoniec nebolo úplne optimálne riešenie pre jazdu v teréne. Ak výpočet nových technických riešení znel zaujímavo, tak na vlastné oči je to ešte lepšie, najmä otvor nádrže na zadnom sedle, zakrytý veľkou plastovou krytkou mám stále pred očami. Myslím, že pri konštrukcii tohto motocykla ani raz nepadlo slovko „nejde to“ alebo „nemôže to tak byť“ a platil skôr opak. Stačilo sa však posadiť do sedla a BMW sa okamžite prestalo tváriť ako neskutočná exotika a rýchlo sa priblížilo tomu, čo považujeme za štandard. To je však dobre, pretože prechod z konkurencie na G 450 X je oveľa ľahší ako to na prvý pohľad vyzerá. BMW však určite nie je obyčajné enduro, ktoré sa od konkurencie odlišuje len v detailoch. Chce to však stráviť nejaký čas v sedle tohto motocykla, aby človek naplno docenil jeho skutočný potenciál. Prvý deň jazdenia tak v mojom prípade skončil hľadaním nedostatkov, no potom prišiel ďalší a ďalší deň v sedle a začínalo to byť lepšie a lepšie.
______________________________________________
Vlk v rúchu barana
Motor je vo svojej otvorenej verzii plnohodnotným súťažným špeciálom, ktorý ponúka viac výkonu ako reálne potrebujete. Darí sa mu to však dobre skrývať a aj s racingovou koncovkou je zvuk prekvapivo tichý, no a potom je tu relatívne vlažný nástup výkonu v nízkych otáčkach, ktorý plynulo prejde do stredných otáčok a nič nenasvedčuje, že máte pod sebou nadupanú 450-ku. Tu sa však charakter motora mení a výkon sa prejaví v celej svojej sile a odrazu ho máte viac ako dosť, a potom už nepoľaví až do svojho maxima niekde okolo 9 000 ot. Nedeje sa pri tom však nič neočakávané (až na vyťahané ruky) a sila narastá plynulo, no na chýbajúci výkon sa sťažovať určite nebudete. Pocit slabšieho výkonu v nízkych otáčkach má možno na svedomí aj sériové sprevodovanie. Jednotlivé prevody sú od seba dosť vzdialené a motoru to chvíľu trvalo kým sa dostal do otáčok, čo najmä vo výjazdoch zo zákrut, alebo v miestach kde potrebujete rýchlo akcelerovať prináša malé zaváhanie. Ak nechcete strácať čas, tak si pomôžete mechanickou spojkou, ktorá toho našťastie veľa znesie. Skutočné kvality motora tak naplno demonštruje asi len prvý prevodový stupeň, ktorý disponuje takmer trialovými kvalitami a aj v najnáročnejších sekciách máte k dispozícii dostatok ľahko kontrolovateľného výkonu. Na odlepenie predného kolesa od zeme stačí len „brnknúť“ do plynovej rukoväte a výsledok je okamžitý. Práve o tom tento motor je a tesnejšie prevody by mu určite neuškodili.
______________________________________________
Ľahké ovládanie
Postaviť podvozok, ktorý je v toľkých ohľadoch odlišný od zaužívaného štandardu a nedosiahnuť pri tom žiadny rozdiel oproti konkurencii by asi pre BMW nebolo dobré vysvedčenie. Môžete však byť bez obáv BMW sa na trati spávalo veľmi dobre. Otázka dokonalej trakcie síce zostala nezodpovedaná, pretože BMW sa v tomto smere pocitovo nesprávalo nijak výnimočne v porovnaní s konkurenciou, no určite v ničom nezaostávalo. Posun ťažiska je okamžite cítiť a celý predok je odľahčený a rovnako ľahké je aj samotné riadenie. Motocykel sa ochotne nechá viezť aj v tesnom a náročnom teréne, rýchlejšie oblúky sa naopak dali ísť v stúpačkách. Daňou za tak ľahké riadenie býva často nervozita, ktorá sa prejavuje pri vyšších rýchlostiach, no BMW sa správalo isto a neutrálne. K tomu samozrejme treba pripočítať ľahký pohyb v sedle a superštíhle stredové partie, vďaka čomu sa dalo v prípade potreby výrazne posunúť dopredu. Aj keď chvíľami som mal pocit, že v strede je to až príliš štíhle a na optimálne stlačenie motorky kolenami by mohli byť tieto partie aj o niečo širšie. Pruženie prinieslo trochu zmiešané reakcie a sériové nastavenie je až príliš mäkké. Veľké dopady išli zakaždým „nadoraz“ a rýchly prejazd roletou dokázal oba konce rozhádzať. Naopak pri pomalej rýchlosti a v lesnom teréne fungovalo bezchybne, no rýchlejšie tempo dokázalo odhaliť slabiny mäkšieho nastavenia. Aj vzhľadom na kvalitu použitých komponentov (Marzocchi a Öhlins) by lepšie nastavenie pruženia snáď nemalo predstavovať vážnejší problém. Brzdy fungovali bez problémov, no výnimočnými vlastnosťami vás neohúria, napriek rýchlemu a agresívnemu nástupu nedokážu ponúknuť porovnateľný účinok ako v prípade oranžovej konkurencie. Pritom je zaujímavé, že brzdné komponenty pochádzajú od rovnakého výrobcu (Brembo).
______________________________________________
BMW G 450 X v skratke
Motor – Modernú pohonnú jednotku môžeme označiť aj ako spiaceho zabijaka, ktorý vám ani zvukom výkonom v nízkych otáčkach nedáva najavo svoju skutočnú tvár. Stačí sa však dostať do správnych otáčok a rázom máte pod sebou poriadne nabrúsenú závodnú 450-ku, ktorá vám poriadne vyťahá ruky. Prejav tohto motora trochu tlmí sériové sprevodovanie, ktoré medzi jednotlivými prevodmi necháva až príliš veľké odstupy. Pomôcť by mala väčšia rozeta na zadnom kolese, ktorá je naviac súčasťou kitu, ktoré k tomu motocyklu dostanete.
Podvozok – Oceľový rám zaujme svojou konštrukciou a na rozdiel od klasiky nevytvára kolísku, ale motor je v ňom zavesený. Tuhý rám spolu s predĺženou zadnou kyvnou vidlicou nemá problém preniesť výkon motora na zadné koleso. Veľa práce sa urobilo v oblasti optimalizovania ťažiska, čo sa prejavilo aj na jazdných vlastnostiach a ľahkom ovládaní, ktoré zo 450-ky robí vynikajúceho spoločníka v náročnom teréne.
Pruženie – Podvozok ukrýva kvalitné komponenty pruženia, ktoré sú však v sérii nastavené až príliš mäkko. Aj v tomto prípade siahol výrobca po originálnych riešeniach a zadný tlmič je so zadnou kyvnou vidlicou prepojený napriamo bez použitia prepákovania. Progresívne chovanie sa dosiahlo už samotnou stavbou tlmiča Öhlins TTX, ktorá tak nevyžaduje použitie prepákovania, čo pomáha úspore hmotnosti a kompaktným rozmerom celého motocykla. Predná vidlica Marzocchi v exkluzivite trochu zaostáva za zadným tlmičom, čo sa možno trochu podpísalo na výslednom chovaní pruženia. Samozrejme individuálnym nastavením sa dá dosiahnuť lepší výsledok.
Dizajn – Už na prvý pohľad je jasné, že v BMW sa len v minimálnej miere nechali inšpirovať konkurenciou a od začiatku išli vlastnou cestou. Množstvo vydarených a inovatývnych prvkov je tak doplnené aj rôznymi „neštandardnými“ riešeniami, ktoré vás dokonale prekvapia. Spomenie len otvor nádrže umiestnený v zadnej časti sedadla a samotný uzáver je zakrytý veľkým krytom z mäkkého plastu. Pri jazde to síce nevadí, ale otázkou je ako dlho vám pri jazde v teréne vydrží.
Brzdy – Brzdný systém z dielne Brembo nijako nevyniká nad konkurenciou. Napriek sľubnému okamžitému nástupu, brzdy výkonom nestačia na absolútnu špičku a na potrebné spomalenie musíte potiahnuť za páčky o niečo silnejšie ako v prípade KTM. Na druhej strane v porovnaní so zostávajúcou konkurenciou je na tom brzdný systém BMW veľmi dobre.
Sumár – Na prvý pokus to v BMW určite nepokazili a G 450 X je špičkovým športovým náradím, ktoré bez problémov napĺňa definíciu moderného súťažného špeciálu. Na druhej strane ide o prvý seriózny pokus BMW na tomto poli a prinieslo to aj zopár nedostatkov, ktoré tu možno nemuseli byť. Motor má síce výkonu viac ako dosť, no sériové prevody dajú skôr vyniknúť spojke, ktorej pomoc na vyšších prevodoch určite využijete. Inak mimoriadne sľubný výkon musíte hľadať trochu vyššie v otáčkovom poli, ako by ste od 450-ky očakávali. Motocykel to však kompenzuje ľahkým a obratným ovládaním, ktoré BMW priam predurčuje do podmienok náročného endura. Tých drobností nakoniec nie až tak veľa a v momente keď ich v BMW vyriešia, tak G 450 X špičku poriadne potrápi.
______________________________________________
výkon motora od stredných otáčok, štíhla konštrukcia, ľahké ovládanie
sériové prevody, záber motora v nízkych otáčkach, sériové nastavenie pruženia
______________________________________________
BMW G 450 X
MOTOR
Typ: kvapalinou chladený štvortaktný jednovalec, rozvod DOHC, 4 ventily
Vŕtanie x zdvih: 98 x 59,6 mm
Zdvihový objem: 449 ccm
Kompresný pomer: 12 : 1
Max. výkon: 52 k pri 9 000 ot./min.
Max. krútiaci moment: 43 Nm pri 6 500 ot./min.
Príprava zmesi: elektronické vstrekovanie paliva
Zapaľovanie: digitálne
Štartovanie: elektrické
Prevodovka: 5-stupňová
Sekundárny prevod: reťaz
PODVOZOK
Rám: dvojitý priehradový pozváraný z oceľových rúrok
Rozmery (D x Š x V): 2 200 x 806 x 1 475 mm
Rázvor: 1 475 mm
Výška sedla: 955 mm
Objem palivovej nádrže: 8 l
Pneu: vpredu: 90/90-21 , vzadu: 140/80-18
Pruženie: vpredu: teleskopická vidlica typu upside down, zdvih 300 mm, vzadu: postranne umiestnený tlmič pruženia, zdvih 320 mm
Brzdy: vpredu: kotúčová, priemer kotúča 260 mm, vzadu: kotúčová, priemer kotúča 220 mm
Hmotnosť: 121 kg (prevádzková hmotnosť)
Cena: 8 550 Eur
Motocykel na test zapožičal: FMoto Bavaria, s.r.o., Bratislava
______________________________________________
Text: M. Tamáši, foto: Š. Hvizdák
Publikované: Motomagazín 6/2010
BMW G 450 X
6 komentárov
1 komentár
Komentuj článok
Zrušiť odpoveď
PR článkyPred 6 dní
Terénna klasika po anglicky: Triumph Scrambler 1200 – ktorý je ten pravý?
SpravodajstvoPred 2 týždne
MotoGP™ sa vracia do Brna!
PodujatiaPred 3 týždne
Adventure days s Motobulharom v horách na severe Čiech
SpravodajstvoPred 3 týždne
Ducati DesertX „Discovery“- o level viac
SpravodajstvoPred 4 týždne
GS TRIPHY 2024 ide do Afriky! BMW oznamuje podrobnosti o špeciáloch R 1300 GS
SpravodajstvoPred 4 týždne
Morbidelli: oživený taliansky sen
SpravodajstvoPred 1 mesiac
Kaskadér Jonny Davies: lyžovanie za Kawasaki H2 SX
PodujatiaPred 1 mesiac
ZRAZ MOTORKÁROV ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA 2024: Hudobný festival pre motorkárov
SpravodajstvoPred 1 mesiac
Kawasaki W800 2025: posledná klasika z Japonska
PR článkyPred 1 mesiac
Kupujeme Triumph Street Triple 765: rozdiely R vs RS
SpravodajstvoPred 4 týždne
Morbidelli: oživený taliansky sen
PodujatiaPred 3 týždne
Adventure days s Motobulharom v horách na severe Čiech
SpravodajstvoPred 3 týždne
Ducati DesertX „Discovery“- o level viac
SpravodajstvoPred 2 týždne
MotoGP™ sa vracia do Brna!
SpravodajstvoPred 4 týždne
GS TRIPHY 2024 ide do Afriky! BMW oznamuje podrobnosti o špeciáloch R 1300 GS
PR článkyPred 6 dní
Terénna klasika po anglicky: Triumph Scrambler 1200 – ktorý je ten pravý?
Najčítanejšie
-
SpravodajstvoPred 4 týždne
Morbidelli: oživený taliansky sen
-
PodujatiaPred 3 týždne
Adventure days s Motobulharom v horách na severe Čiech
-
SpravodajstvoPred 3 týždne
Ducati DesertX „Discovery“- o level viac
-
SpravodajstvoPred 2 týždne
MotoGP™ sa vracia do Brna!
-
SpravodajstvoPred 4 týždne
GS TRIPHY 2024 ide do Afriky! BMW oznamuje podrobnosti o špeciáloch R 1300 GS
-
PR článkyPred 6 dní
Terénna klasika po anglicky: Triumph Scrambler 1200 – ktorý je ten pravý?
tomXX
16. júla 2010 at 9:10
Podla mna byt iny, nutne neznamena byt lepsi…
raptor
16. júla 2010 at 10:33
To rozhodne nie, ale urcite je pre dobro veci ak niekto nejde vyslapanymi chodnickami ale snazi sa o vlasne riesenia
kankoXF
16. júla 2010 at 19:13
👍 🙂
Aaaaach. Joj…..
Pekna je. Gratulujem. Normalne mi slza skoro vypadla. 🤐
kankoXF
16. júla 2010 at 19:14
Kua, vsak som to pisal k TDMke… Co ma byt totot….. 😶 😕
raptor
16. júla 2010 at 21:52
Kanko dneska si volaky nemrozhodny,…. alebo nie si? 🙂
kxbibo
18. júla 2010 at 8:21
Niektoré konštrukčné veci sa mi páčia na tejto motorke. Ale niektoré vôbec nie. Zadné pruženie nič nové. Prednú vidlicu považujem za menšiu katastrofu, síce Marzocchi ale priemer klzákov 45mm, každý používa väčší priemer a postupne sa rokmi zväčšoval. Marzocchi používala Husqvarna s priemerom 45mm naposledy v 90tych rokoch. Každý kto jazdil na tomto BMW nechválil prednú vidlicu. Od BMW som osobne čakal skôr lepší podvozok ako motor.