Connect with us

Spravodajstvo

Nový svetový rekord : Talian dal na 45 ročnej 50cc Vespe 1233,07 km za 24 hodín.

Publikovaný

on

Nie je podstatná kubatúra

Nie je podstatná kubatúra, ale srdce. A to rozhodne Valerio Boni má. Boni ako vášnivý motorkár, miluje všetko čo má dve kolesá a sám tvrdí, že o výsledku rozhodujú činy a nie slová. S čím úplne súhlasím.

Neohrozený Talian sa zapísal do kníh rekordov stanovením nového štandardu pre najväčšiu vzdialenosť prejdenú za 24 hodín na skútri s objemom 50 cm³. Čo je na tom ešte zaujímavejšie, že sa nejednalo o nový model. Ba naopak. Valerio trval na Vespe 50 postavenú v roku 1979.

Takže tu máme spojenie 50cc motoru, 45 ročnej motorky a odhodlanie jazdiť bez prestávky 24 hodín. Tomu hovorím guráž a bláznivý nápad. Poďme sa naň pozrieť podrobnejšie.

Dráha

Valerio Boni absolvoval 615 kôl na okruhu Sitges-Terramar v španielskom Katalánsku. Rekord teraz predstavuje 1233,07 km, čo je viac ako predchádzajúci výkon, ktorý v roku 2005 stanovil Austrálčan Mark Brown.

Boni je novinár špecializujúci sa na motory, ktorý toto dokázal vo veku 65 rokov. Okruh Terramar je dlhý prstenec s dĺžkou 2005 metrov, s dvoma rohmi s veľmi výrazným sklonom. Patrí medzi najstaršie okruhy na svete. Okruh postavený v roku 1923.

Jazdu začal 6. marca napoludnie a jeho Vespa letela, ak sa to tak dá nazvať, 55 km/h. Napriek tomu, že tankovanie na rekordnej jazde sa vykonávalo v pohybe, Boni musel nakrátko zastaviť, aby vyriešil podráždenie očí spôsobené prachom. Znamenalo to, že nebolo možné ísť nepretržitý 24-hodinový jazdný rekord.

Prekonal sám seba

Nebol to jeho prvý pokus o rekord. Ten úplne prvý sa odohral pred 45 rokmi. V roku 1979 a pri kontrole presne tej istej Vespy 50, sa prekonal vtedy 20-ročný mladý muž a to vzdialenosť 940 km. Zákon v tom čase umožňoval rýchlosť len 40 km/h pre mopedy.

Táto vzdialenosť však nebola certifikovaná ako Guinnessov svetový rekord. Napriek tomu, že mal počas svojho pokusu oficiálnu časomieru, vôbec nevedel, že by mohol byť zaradený do Guinessovej knihy rekordov.

Svoj prvý pokus v roku 1979 absolvoval v Taliansku na okuhu Pirelli vo Vizzola Ticino. Po rekonštrukcii tej istej motorky v roku 2015, ktorá mu ležala doma v krabici, sa rozhodol pre Barcelonský okruh Terramar. Motívom bol jeho historický duch, ktorý okruh sprevádza.

O výbere okruhu Valério Boni hovorí: „Terramar som prvýkrát videl v roku 2018 a bol som fascinovaný. Môžete tam cítiť váhu času a na niektorých miestach sú cementové základy nepravidelné. To je miesto na môj rekord.

Cieľ

Jeho Vespa sa tankovala počas jazdy a pri maximálnej rýchlosti 55km/h, ktorá narástla z pôvodných 40. Podarilo sa stanoviť svetový rekord, aj keď musel núdzovo zataviť.

Guinessove pokyny v skutočnosti neobmedzujú zastávky ani počet zastávok, ktoré sa vykonajú počas obdobia pokusu o záznam. Jazdec je zodpovedný za výber, či chce zastaviť, kedy chce zastaviť a vypočítať, koľko zastávok by mal urobiť, aby zabezpečil, že skúter bude mať vždy palivo na pokračovanie.

Oficiálne potvrdenie, že Valerio Boni má teraz nový rekord pre najdlhšiu vzdialenosť prejdenú za 24 hodín skútrom s objemom 50 cm³, prišlo až teraz. Predchádzala tomu kompletná analýza dokumentácie a časomier ktoré boli zaslané do Londýna na kontrolu. Tie boli následne schválene a umožnili používať termín „Guinnessov rekord“ Talianovi a jeho tímu.

Bravo Amico

Jeho rekord si môžeš pozrieť nižšie na videu. Uvidíš dráhu, ako tankuje ale predovšetkým uvidíš neskutočné odhodlanie.

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri