Connect with us

Spravodajstvo

Slovenská premiéra na Grand Prix v Macau

Publikovaný

on

Záver medzinárodnej automobilovej aj motocyklovej okruhovej sezóny patrí už tradične podujatiu Macau Grand Prix. To sa tento rok konalo v ázijskom Macau už po šesťdesiaty prvý raz, pričom už 48. krát boli jeho súčasťou aj preteky motocyklov. Na mimoriadne náročnom mestskom okruhu lemovanom zvodidlami a bariérami z pneumatík sa po prvý raz predstavil aj slovenský motocyklový tím Yamaha Maco Racing.  

Tím Bratislavčana Martina Kuzmu, ktorý už dvanásť rokov úspešne pôsobí vo vytrvalostných majstrovstvách sveta cestných motocyklov sa v Macau predstavil v spoločnom projekte s tímom CF Racing 32, ktorý zabezpečil dvoch pretekárov. Slovenský tím mal na starosti technické zabezpečenie, teda dva motocykle Yamaha YZF R1 kompletne na preteky pripravené v bratislavskej centrále tímu.

Ako jazdci sa v Macau predstavili Portugalčan André Pires, 25-ročný čerstvý majster Portugalska a o rok starší Juhoafričan Allann-Jon Venter, pričom obaja mali skúsenosti s týmto podujatím z vlaňajška. V úvodných tréningoch, ktorých sa zúčastnilo 31 pretekárov z dvanástich krajín, sa dvojica jazdcov zoznamovala s Yamahami slovenského tímu. V prvej kvalifikácii nepríjemne spadol Pires a so zraneniami bol prevezený do nemocnice, odkiaľ ho však na druhý deň po nočnom pozorovaní našťastie mohli prepustiť. Na štart sobotných pretekov sa tak postavil len Venter, ktorý si v kvalifikáciách vyjazdil 17. štartovú pozíciu, pričom o tri sekundy zlepšil svoj vlaňajší čas. Svoje úspešné zžívanie sa s motocyklom Yamaha slovenského tímu potvrdil aj desiatym miestom v raňajšom zahrievacom tréningu pred pretekmi.

V samotných pretekoch museli jazdci viac ako šesť kilometrov merajúci okruh absolvovať dvanásťkrát. Venterovi sa po štarte podarilo udržať svoju sedemnástu pozíciu a hoci sa vzápätí prepadol, postupne sa prepracoval opäť dopredu a preteky dokončil na výbornom pätnástom mieste, ktoré je pre slovenský tím pri premiére na tomto podujatí rozhodne úspechom. Suverénnym víťazom pretekov sa stal britský jazdec Stuart Easton pred krajanmi Michaelom Rutterom a Martinom Jessoppom.

 Pretekov v Macau, ktoré sú jedným z najprestížnejších podujatí na prírodných okruhoch na svete sme sa zúčastnili po prvýkrát,“ vraví Martin Kuzma, majiteľ slovenského tímu. „Pre nás je pozitívne, že Allann-Jon Venter vybojoval na našom tímovom motocykli hneď pri našej prvej účasti pätnáste miesto. Škoda, že nemohol štartovať aj Pires, dôležitejšie však je, že jeho pád zostal bez vážnejších následkov na zdraví. Venter samozrejme videl, ako jeho kolega dopadol a mal potom aj po štarte trošku rešpekt, ale dostal sa do tempa a bol z toho nakoniec pekný záver našej tohtoročnej pretekárskej sezóny. Dúfam, že sme pripravili fanúšikom prírodných okruhov aj nášho tímu pekné sobotné ráno. Už teraz sme v príprave na toto podujatie aj pre rok 2015. Ďakujeme všetkým partnerom a fanúšikom za podporu.“

„Mám za sebou ďalšie vystúpenie na Macau Grand Prix a predovšetkým chcem vyjadriť svoju veľkú vďaku Martinovi Kuzmovi a jeho tímu Yamaha Maco Racing,“ vraví pretekár Allann-Jon Venter. „Motocykel bol úplne bezchybný a bolo pre mňa privilégiom jazdiť na ňom. Mechanici urobili všetko pre to, aby mi pripravili čo najlepšie podmienky. S každým výjazdom na trať som zlepšoval svoje časy a už v prvom tréningu som prekonal svoj vlaňajší najlepší čas! Veľká vďaka patrí aj Joao Fernandesovi z tímu CF Racing 32 a všetkým, ktorí mi umožnili tu štartovať, bola to skvelá skúsenosť spolupracovať s každým z nich.“

 

Tlačová správa

Autor: Richard Karnok

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri