Slovenský jazdec Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia bodoval na majstrovstvách sveta

Na rozpálenej pieskovej trati v talianskej Mantove sa konalo tento víkend 12. podujatie seriálu majstrovstiev sveta MXGP a MX2. Po úspešnej premiére Richarda Šikyňu (#102) z tímu MX Slovakia, jazdiaceho na KTM 250 SXF v triede MX2 v anglickom Matterley Basin, kde skončil 26. a 23., prišla z Talianska ešte lepšia spáva. Hneď pri svojom druhom vystúpení medzi absolútnou svetovou elitou dokázal získať nie len pre seba a svoj tím, ale aj pre Slovensko 2 cenné body za 19. miesto v druhej jazde. V prvých pretekoch tiež zajazdil výborne a cieľom prešiel 23.. Je to fantastický výkon tohto mladého, len 18 ročného slovenského jazdca z Oravy.

Richard Šikyňa (#102) „Štart v prvej jazde mi veľmi nevyšiel, ale cítil som sa na motorke fajn. Od prvých kôl sa mi jazdilo dobre a postupne som sa dostal na 23. miesto. Asi 4 kolá do konca mi však stvrdli ruky a tak som sa až do cieľa poriadne vytrápil. Nakoniec som si svoje miesto ale udržal. V druhej jazde som mal lepší štart a posúval som sa dopredu. Na motorke som sa cítil v pohode a mal som aj dobré tempo. Našiel som si na trati vhodné koľaje a tak som išiel uvoľnený. V polovici jazdy som už bol na 19. mieste, na ktorom som prešiel aj cieľom. Boli to pre mňa veľmi náročné preteky. Kombinácia piesku a veľkej horúčavy poriadne preverili moju kondičku. Podarilo sa mi obe jazdy absolvovať bez pádu a aj to malo vplyv na výsledok. Som veľmi šťastný, mám prvé body zo sveta v MX2. Je to skvelý pocit. Veľké ďakujem patrí môjmu tímu MX Slovakia, ktorý mi umožnil štartovať na týchto pretekoch, svojmu trénerovi Mirovi Kučírkovi za všetok čas, ktorý so mnou trávi a aj vďaka ktorému som tam, kde som. Ďakujem aj môjmu mechanikovi za skvelú prípravu motorky po celý víkend a samozrejme aj mojim rodičom.“

Peter Kolek, manažér tímu MX SlovakiaRišova druhá účasť na majstrovstvách sveta v taliansku bola ešte náročnejšia, ako jeho premiéra pred týždňom v Anglicku. Teploty, ktoré v priebehu víkendu prekračovali aj hranicu 40 stupňov boli priamo neznesiteľné. Podmienky na náročnej trati boli ale pre všetkých nakoniec rovnaké a musel sa s tým Rišo vyrovnať. Mal však veľkú chuť a odhodlanie, aj keď mu trať v Mantove veľmi nesedí. Celý víkend zvládol výborne, preteky vydržal odjazdiť aj vďaka dobrej kondícii a nakoniec nás všetkých veľmi milo prekvapil svojim prvým bodovaným umiestnením. Je to naozaj úžasný bojovník a veľmi mu to prajem. Stále je ale čo zlepšovať, veď aj preto sa ho snažím posielať na čo najťažšie preteky, aby sa mohol zdokonaľovať. Za seba a za všetkých v tíme chcem ešte aj takto Rišovi k výsledku úprimne pogratulovať.“