Connect with us

Podujatia

Výstava motocyklov v Birminghame

Publikovaný

on

Tak, ako každý rok, i tento sa konala výstava motocyklov a skútrov v anglickom Birminghame.  Pokúsim sa vám priblížiť atmosféru a dej výstavy, ktorej sa zúčastňujem každoročne, počnúc týmto rokom.

Predohra k deju nie je najlepšia.  Môj zamestnávateľ organizoval na túto akciu hromadný výlet.  Preprava tam aj nazad + lístok na výstavu, to všetko za 15 libier.  Nechcela som byť časovo a priestorovo obmedzovaná, tak som sa rozhodla ísť sama v iný deň.  To ma vyšlo na 45 libier.  Sloboda je fajn, ale je aj trošku drahá.

Na výstavisku som si vystála 5 minútový rad, len aby som sa dozvedela, že ?pri bráne? sa lístky nepredávajú, ale 200 metrov odtiaľ.  Kupujem teda lístok a poďho znova do rady.  Hneď pri vstupe nás obdarujú igelitkami, kde sa nachádza pero a plán celej akcie – čo, kde, kto a kedy.

Hneď som sa letela zapísať na ?Supermoto – off road experience.?  Žienka si opisuje moje údaje z vodičaku, vysvetlí mi, že mi dajú komplet výstroj a nech sa vrátim o jednej, kedy táto akcia vypukne.  Jazdiť sa bude na umelo vytvorenom okruhu, ktorý je hneď za dverami, za touto žienkou. Paráda!

Na túto výstavu som išla s dvoma cieľmi

augustaPrvý cieľ bol vidieť, ošahať a osedlať MV Agusta F4 Tamburini.  Cena 30 000 libier, len 300 vyrobených kusov, údajne len 18 v Anglicku ? a 0 na výstave! Vlastne MV Agusta sa vôbec nezúčastnila.

bking

Druhý cieľ mal podobné pohnútky s tým rozdielom, že išlo o Suzuki B-King.  Ani on sa nekonal.  Nikto mi nevedel povedať prečo, iba ukazovali smerom na novú GSR600 a nazývali ho ?Baby B-King?.  Toto slovné spojenie som s touto motorkou ešte nepočula ? ale nech nepovedia, sadnem na ňu a záporne vrtím hlavou.  Kojencov nemusím.

 

Suzuki mala najlepšiu výstavu.  Keďže sa tejto ?stajni? darilo na svetových šampionátoch, túto tématiku zapracovali aj do dekorácie, ktorá bola totál kuulová.

suzukisuzuki

Kawasaki

zzr1400Moja zvedavosť bola ukojená, čo sa týka Kawasaki ZZR1400. Pod týmto menom sa bude predávať v Európe, kolegovci v Amerike ju budú poznať pod menom ZX14R.  Až tak odstrašujúco nevyzerá a keď som na nej sedela, mala som pocit, že som na Hayabuse.  Ale ako by som s ňou flirtovala v zápche, neviem.  Je o kus širšia, než na čo som zvyknutá, ale to isté hovoria aj ľudia o mne.  Ak vám niekto bude teraz tvrdiť, že táto moto má toľko a toľko koní a dosahuje takú a takú rýchlosť, neverte.  Zatiaľ sú to všetko len dohady.   Všetky tieto a iné údaje boli z informačnej tabuľky nielen vynechané, ale reprezentant pre Kawasaki mi vysvetlil, že zákony Japonska nedovoľuju sériovú výrobu motocyklov, ktoré dosahujú vyššiu maximálnu rýchlosť ako je 300km/h.  Je na čase, aby sa zákony z 19. storočia prepísali ?

Arthur McDonald

Na rad prichádza prvá prednáška dňa.  Moderátorom je Jamie Whitham (British superbike champion) a hosťom je Arthur McDonald (zástupca firmy Bridgestone). Tu sa dozvedám kopec nových vecí:

 • Bridgestone je jediná firma, ktorá vyrába pneu iba v jednej fabrike
 • Je nenormálne veľa druhov pneu (všetky su čierne)
 • Ak je novovyvinutá pneu priľnavejšia a šampiónovi, ako je Jamie zlepší výsledok o 1 sekundu (čo je podľa Jamieho veľa), ja ako amatér rozdiel nepocítim
 • Kedysi sa na nové motorky dávali lacné gumy, a keď si zákazník prišiel po motorku, mal gumy ktoré chcel.  Pravda je teraz taká, že výrobcovia motoriek veľmi úzko spolupracujú s výrobcami pneumatík a motorky s pneumatikami sa testujú ?do ich zničenia?.  A keď si teraz kúpim novú moto, budem mať na nej pneu, ktorá je najvhodnejšia pre moju potrebu
 • Pneumatiky majú mať tlak vzduchu taký, ako doporučuje výrobca pneumatík a nie výrobca motoriek.  Výrobca moto uvádza tlak vhodný pre pneu, ktoré tam boli pôvodné, ale ak si ja vymením Bridgestony za Avony, musím si pozrieť odporúčaný tlak Avoniek.

jamiePo vyčerpávajucej a veľmi prínosnej prednáške nasledujú otázky. Mne ako prvej vyletí ruka do vzduchu.  Otázka znie: Jazdím celý rok vo všetkych podmienkach.  Potrebujem  motorku prezuť do zimných pneumatík?  Odpoveď znie: Bridgestone vyrába zimné pneu len pre škandinávske štáty a v anglických zemepisných šírkach nepotrebujeme na zimu prezúvať motorky.  Druhá otázka (už nie odo mňa) znie: ako dlho môžem jazdiť s pneu, ktorá má ?dočasne ošetrený? defekt?  Odpoveď: Pri zníženej rýchlosti k najbližšiemu mechanikovi.  Arthur ďalej rozpráva, ako ľudia považujú takto ?opravené? gumy za nové a jazdia na nich ako na nových.  Prednáška končí a Arthur nám prstom ukazuje, kde ho nájdeme, ak máme ďalšie otázky. 

Simulovaná nehoda

nehodanehodaSmerujem k miestu, kde som skončila svoje putovanie.  Výstava motocyklov by už tradične nebola výstavou, keby tu nebola zinscenovaná havária, ktorá sa odohrala a dobráci nám ju teraz na výstrahu neukázali.  Takže aj tu je havária, ktorá sa odohrala niekde v Anglicku. Na mušku si zobrali výrobcu Ducati (na poslednej čo som videla to bola R1).  Celkom sa mi ten efekt páčil a tak fotím.  Potom pridajú dym a ja znova fotím.  Až na to zábradlie čo tam dali (asi aby ju ľudia nerozobrali na náhradné diely) je to totál reálne. Chlapík, čo tam rozdáva nejaké cd-romky pristúpi ku mne a pýta sa ma: Páčia sa ti Ducati?  Odpovedám: Neznášam ich, hlavne ten zvuk suchej spojky, ale mám taký hrejivý pocit pri srdci, keď ich vidím v tomto stave. Odchádza a aj ja odchádzam.

Prekvapili ma dvaja výrobcovia: KTM a BMW

KTM

Okrem iných vystavovala motorku, ktorá sa zúčastnila tohtoročnej Paríž – Dakar.  Tak tu som musela skúsiť – bola nenormálne vysoká aj pre mňa (177cm) a vpredu nad palubovkou mala také zvláštne manuálne otočné počítadlo.  No a tak sa mi vidí, že ju ani odkedy sa vrátila z pretekov neumyli.

Do oka mi padol Super Duke, pre svoju peknú oranžovú farbu so zlatou metalízou a tak neostalo nič iné, len sa vyštverať aj na neho.  Sadli sme si.

BMW

charleyĽudia najviac obliehali motorku a oblečenie Charleyho Boormana z dobrodružného cestopisu ?Long Way Round?. Všetci sme obdivovali jedno: jeho opravený rám, ktorý sa mu zlomil.  charleyTento malý detail nám potvrdil, že daná motorka je naozaj zo spomínaného seriálu a nie len tak hocijaká, ktorú amatér vyváľal.  A neviem prečo, ale ani táto motorka nebola umytá, a tak som si nabrala kus cestovného prachu "pre šťastie".  Kedže BMW bude sponzorovať Charleyho Boormana aj na Dakare 2006, bola tam vystavená jeho motorka.  Na ňu sme sa už štverať nemohli, ale je vysokánska, pekná a biela.

Teraz nadišiel čas ukázať moje off-roaďácke schopnosti a tak sa vraciam na miesto zápisu.  Tentokrát tam sedí iná žienka, ktorá mi vysvetľuje: ?Kvôli nepriazni počasia je akcia dnes zrušená?. Asi mi vyšľahli z nosa plamene, lebo mi rýchlo dáva letáky a hovorí, že dostanem 20% zľavu na akciu podľa môjho výberu, ktoré uskutočňujú.  Odchádzam a navštevujem zvyšok výstavy.

TRIUMPH

tripleTu v Anglicku sa toho okolo ich novinky Daytona 675 popísalo neúrekom.  Je to malinké, úzunké a "žlté".  Sivá je krajšia, ale tej sa vyrobí iba 5%, pravdepodobne už budú aj vypredané.  Triple sa tu dostal do predajní už tento rok.  Kedže Triumph Triple 2005 sa vypredal predtým, než sa dostal do predajní, s výrobou 2006 sa museli poponáhľať a už v septembri sa predával budúcoročný model.  Najviac sa mi páčili ?tribal? farby na tejto motorke.

Big cc racing

Za všetky ?tuningové? spoločnosti čo tam boli (myslím, že tam boli 2) spomeniem len jednu.  Big cc racing.  Mali tam nadupanú Hayabusu. Chlapík ku mne pristúpil a spýtal sa ma: ?Hádaj, koľko má koní?? A ja nato: ?Môzes mi ju naštartovať nech počujem?? smeje sa.  ?Má 500 koní?, snaží sa ma ohúriť.  Vysvetľuje všetko možné. Celkom poučné, ale ja chcem vedieť jedno: cena. Základný kit vraj čosi vyše 1000 libier.  ?Mne minule na jednom zraze jeden hovoril, že mi stači navŕtať diery do karburátorov a hneď mám o 30 koní viac.? snažím sa prispieť svojim zrnkom ?múdrosti?, pričom sa tvárim znalecky a seriózne.  Chlapík je v šoku a nevie čo mi na to povedať.  Keď už som nemohla zadržiavať seriózny výraz v tvári, zobrala som od neho leták a odišla som.

YAMAHA

Má jednu šokovú novinku: poloautomatickú FJR 1300.  Keďže nemá klasickú spojkovú páku, vyzerá, ako keby niekomu padla na parkovisku pred výstaviskom.  Namiesto nej je tam len nejaká minipáčka, ktorá sa bude ovládať palcom a aj to mi teraz nie je jasné ako.  Reprezentanta som nenašla.  Kolujú také správy, že sa má uviesť na trh až v roku 2008.

colinV tejto časti výstavy sa začína druhá prednáška, ktorej hosťom je Colin Wright a téma znie ?Team Management?.  Colin je, ako sa dozvedám, manažérom teamu Ducati Airways  na pretekoch ?British Superbikes?.  Jamie Whitham kladie hneď na úvod otázku, ktorá zaujíima asi všetkých: Koľko stojí taký team ročne?  Colin chvíľu obkecáva a nakoniec z neho ako z chlpatej deky vyjde: 1,2 milióna libier.  Táto prednáška je menej zaujímavá, lebo britské superbajky nesledujem, ale keďže sedím v druhej rade, nemôžem len tak odísť, tvárim sa teda bohovo zainteresovane.  Keď už to vyzeralo, že mi vypúlené oči a nastražené uši takto zostanú od krčov naveky, prednáška sa končí.  Zdvíham kotvy ako prvá a zúčastňujem sa poslednej etapy výstavy.

Nick Sanders

nickNikde nebolo napísané, že sa výstavy zúčastní a svoj stánok tu bude mat Nick Sanders.  Je to najrýchlejší muž na ceste okolo sveta.  Jeho posledná cesta bola 20 000 míľ za dvadsať dní (na Yamahe R1), ktorou porazil starý rekord.  Trošku nepripravená a v šoku k nemu pristupujem.  Najprv si kupujem dve knižky.  Pozrie na mňa, usmeje sa a pozdraví ako prvý.  Ja na miesto pozdravu vyhrknem kopu kalerábov typu, že ho nesmierne obdivujem, že je inšpiráciou pre nás všetkých, čo by sme okolo sveta chceli ísť (i keď nie za 20 dní), ale asi nám na to bude musiet stačit prejsť túto trasu, len prstom po mape.  Viac ako o ohúrenie ho (určite tieto veci počúva každodenne)  mi išlo o to, nech mi podpíše knižky aj s venovaním.  Tieto trápne kaleráby neboli vôbec potrebné.  Keďže sme tam boli len traja, knižky podpísal.  Tá vymaľovaná bábika v stredných rokoch, ktorú tam mal, bola fakt blbá, alebo tam ten chaos hrala, aby Nick (alebo my traja čo sme tam stáli) nadobudol pocit, že je nás tam viacej.  Hneď, ako sa mi podpísal, kývol na jedného chlapíka a povedal ?Máme tu serióznu záujemkyňu.?  Chlapík nadľudských rozmerov pristúpil ku mne a spýtal sa ?Tak ty sa chceš zúčastniť Nickových akcií??  Hlavou mi hneď prebehli orgie.  A tak tam stojím, hláska nevydám a čakám, čo bude ďalej.  Nakoniec vysvitlo, že pán Sanders poriada rôzne výlety po celom svete.  Za všetky spomeniem len jeden "Motoraid od Tierra del Fuego na Aljasku" 22 000 míľ, 10 týždňov a cena? 10 900 libier.  V cene sú zahrnuté letenky, preprava motorky, hotely.  Ak tieto prachy teraz nemáte, nezúfajte. Termín výletu je až Marec – Apríl 2007.

Hneď vedľa je stánok s ?nezničiteľnými? mapami. Celkom dobrá vec.  Zopár tých máp plávalo v nejakom akváriu, aby dokázali, aké sú odolné.  Chlapík ma hneď oslovil.  Po výmene niekoľkých fráz (motorky, počasie), začuje môj exotický prízvuk a spýta sa, odkiaľ som. Odpovedám: ?zo Slovenska?.  Vyvalí na mňa oči a povie: ?A to si prišla až sem kvôli výstave??  ?Samozrejme?, klamem a hneď to aj šperkujem ?a na motorke?. Ukazuje mi prst (palec myslím). Ich mapa európy nezahŕňa Slovensko a tak sa lúčim s úsmevom a so slovami: ?Moja mapa síce nie je nezničiteľná, ale aspoň sa viem podľa nej dostať domov.?  Zaželá mi dobrú cestu domov a nech pozdravím motorkárov Slovenska ? a tak vás teda od tohto neznámeho chlapíka pozdravujem. 

Trenažér

Oči mi padnú na trenažér, ktorý simuluje okruh TT-Isle OF Man.  Je to najväčší okruh na svete (veď vedie cez celý ostrov) a má okolo 36 míľ.  Platím 4 libry a už sadám do veľkej ?vzducholode?. Mám šťastie sedieť hneď vpredu a zážitok by mal byť o to reálnejší.  Držím sa zábradlia, akoby som sa držala rukovätí na motorke.  Trenažér je dosť reálny a hadže nás to vľavo, vpravo, natriasa.  Snažím sa pri tej rýchlosti čítať cestu pred sebou.  Môžem odprisahať, že som v jednom prípade videla zákrutu vravo, keď sa zrazu vzducholoď s nami otáčala do ostrej zákruty vľavo.  Náš čas vyprší a ja odchádzam s nekľudným žalúdkom a s presvedčenim, že NIKDY pretekárom nebudem!

Z trenažéra je mi dosť zle, dvíha sa mi žalúdok a tak si nájdem miesto na sedenie pri prednáškovom pódiu, ktoré je v blízkosti záchodov.   Čas medzi prednáškami je vyplnený púšťaním videoprojekcie,  kde už spomínaný Jamie Whitham vysvetľuje, že svet motorkárov nie je len cestovanie, prachy a pekné baby.  Patria k nim aj zranenia a pády.  Tie jazvy, ktoré niektorí pretekári ukazovali, boli fakt humusné.  Nepochopím, ako bolo možné, že som sa o svoje raňajky (obed som vynechala) nepodelila s prisediacimi?  Čo sa pádov týka dozvedela som sa, že ich je niekoľko druhov a aj to, ako vznikajú.  Takže keď havarujem nabudúce, budem vám vedieť presne opísať svoju techniku.

Buell

buellHneď vedľa má stánok firma Buell.  Je to pokus Harley Davidsona o prerazenie do sveta športových motoriek.  Jedna z motoriek je tam upevnená dosť originálne. Je nahnutá do 40 stupňového uhla. Pozorujem, ako sa ľudia pri nej fotia, hádžu pri tom opičky a celé to divadlo ma vyzerať tak, že im tá motorka spadla ? Chcela by som vidieť tie ksichty, kebyže im tá moto naozaj spadne ?

My first Honda licence

licenciaSpomeniem ešte jednu atrakciu, ktorá bola pre malé deti (od 5-11 rokov).  Honda tam vytvorila mini terén (keďže to bolo v hale, nič sa nerušilo pre nepriazeň počasia) a rodičia svoje ratolesti prihlásili na jedinečný zážitok.  Decká jazdili na malinkých motorkách, pričom vedľa nich pobehovali dvaja chlapíci.  Jeden držal riadidlá motorky a druhý sedadlo.  Po ?úspešnom? absolvovaní dieťa dostalo ?My first Honda licence? (Môj prvý vodičák od Hondy).  Keďže som tam žiaden rev nepočula predpokladám, že kazdý bol úspešný.

Exkluzívne pre exebat.sk môžem prezradiť, že nová farba motorky pre rok 2006 je – BIELA.  Biela je nová čierna.  Dosť veľa výrobcov sa pohrávalo s touto farbou a spomeniem len VFR a Speed Triple, ktoré sa budú v budúcom roku ponúkat aj v tejto farbe.

Môj deň  na výstave motocyklov v Birminghame sa končí.  Prišla som na to, že mať 12 000 libier v banke je pri takom veľkom výbere prekliatie. Vyberať bolo fakt z čoho a výrobcovia sa predbiehali, aby si získali zákazníka.  Ešteže tie prachy nemám ?

yagiza

Vystava Birmingham 2.11.2005

21 komentárov

21 Comments

 1. mori

  4. decembra 2005 at 0:52

  dobry clanok som kusok od birminghemu ale keby som o tej vystave vedel tak som tam
  skoda ze som o tom nevedel 😠

 2. yagiza

  5. decembra 2005 at 16:48

  mori ved sa o tom pisalo vsade a po B-hame boli polepene same plagaty!, nuz prisiel si o vela, okrem mna bolo kopec peknych bab 😀 😀

 3. mori

  6. decembra 2005 at 1:43

  tak to skoda ze som tam nebol lebo tu su pekne len cudzinky 😀
  fakt som o nicom nevedel to bude asi tym ze robim len nocne cez den spim 😠

 4. yagiza

  6. decembra 2005 at 7:32

  mori cez den tie plagaty dole nedavaju… 😀

  nuz tak potom o rok. davaj pozor uz od augusta to byva dost husto inzerovane 😉

 5. Furby

  6. decembra 2005 at 9:40

  no aj ja som sa chystal, ale pri prelete som zaspal, tak som nemohou vyskocit s padakom… 😘 heh F!

 6. yagiza

  6. decembra 2005 at 9:58

  Furby ty si mi teda GEROJ! 😀 😀

 7. Furby

  6. decembra 2005 at 10:25

  yagiza dakujem dakujem, uz by snad stacilo len upravit moj rank, vsak exe? 😉 F!

 8. yagiza

  6. decembra 2005 at 10:27

  Furby tak ty si so mnou kecal, len aby si mal vyssi rank? ☹️ presne kvoli tomuto som nechcela by tu nejake rankovanie bolo 😟

 9. Furby

  6. decembra 2005 at 10:33

  yagiza no vidis ako to dopadlo 😀 😀 😀 F!

 10. papaya

  6. decembra 2005 at 13:58

  😁 takze na kom si mozem nabit kredit? 😁 🙄

 11. mori

  6. decembra 2005 at 23:18

  neviem ci na rok tam pojde uz koncim z anglickom dost bolo doma je lepsie 😉

 12. papaya

  7. decembra 2005 at 9:53

  mori sak si spravis vylet 😉) na vystavu. Co je zle v Anglosasku ked sa domov hrnies? 🙄

 13. Furby

  7. decembra 2005 at 11:26

  citi, ze ekonomika slovenska stupa, tak sa snazi vratiti cim skor, kym sa da 😀 😀 😀 F!

 14. papaya

  7. decembra 2005 at 14:57

  joooooooooj Furby tak tomu kur… Nasa ekonomika je tak nastartovana, ze neviem co budem robit s 13tym platom… asi kupim deckam Dysneyland. 😁 😁

 15. Furby

  7. decembra 2005 at 19:43

  dobre, potom mysli aj na mna papaya a kup mi nejakeho super duka 😘 F!

 16. Traver

  7. decembra 2005 at 20:59

  chcem prispieť lebo sa chcem dozvedieť aky mam rank,ani neviem o čom kecate 😁 😁

 17. yagiza

  7. decembra 2005 at 22:02

  papaya Furby chce oranzoveho super duka, vsak Furby 😘

 18. Furby

  7. decembra 2005 at 22:57

  yagiza TITAAAANOVEEHO!!!!! ☹️ F!

 19. mori

  8. decembra 2005 at 1:51

  😁 doma mi je lepsie trocha som zarobil tak spat na slovensko frajerka motorka a tak 🙄

 20. Furby

  8. decembra 2005 at 10:47

  vsade dobre, doma najlepsie (alebo v krcme) 🙂 F!

 21. rejdio

  28. decembra 2005 at 8:44

  Caw anglikanka, fuckt pekne napisany clanok, pobavil som sa 😁

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri