Connect with us

Spravodajstvo

Aspes – návrat po 27 rokoch?

Publikovaný

on

Iba málokto (alebo možno nikto) si pamätá dnes už neexistujúcu firmu Aspes, ktorá stojí za modelmi Yuma a Hopi. Spoločnosť Menzaghi Motors z talianskeho mesta Varese sa nám však pravdepodobne postará o vzkriesenie značky. Menzaghi Motors totiž kúpila práva na značku Aspes a plánuje znovu spustiť výrobu motocyklov.

Značka Aspes by sa mala na trhu objaviť s novými motardmi a ako je u talianskej firmy zvykom, tak aj skútrami (s veľkými aj malými kolesami a motormi 50 ccm a 150 ccm). Za značkou Aspes bude stáť Umberto Pertosa, ktorý je hrdý na návrat značky po 27 rokoch.

Uvidíme, ako sa bude značke na trhu dariť.

Stručná história firmy:
Aspes bol taliansky motocyklový výrobca v rokoch 1961 až 1982. Firma mala sídlo v meste Gallarate blízko Mapensa a Milána. Založili ju bratia Sorrentinovci, ktorí začali pôvodne s výrobou bicyklov. V roku 1966 Aspes predstavil model Sprint s dvojtaktným motorom Minarelli P4. Rok na to postavili jeho off-roadovú verziu.

V roku 1969 sa na trhu objavil model Cross Special s motorom o objeme 50 ccm a v roku 1970 model Apache s motorom 125 ccm. V roku 1971 pomohol model Navaho Felicemu Agostini (brat slávneho Giacoma Agostiniho) k víťazstvu v Talianskom Cross Cadetti šampionáte.

V roku 1972 Aspes predstavil model Hopi 125, ktorý prebral štafetu od modelu Apache a stal sa veľmi úspešný vo svete motokrosu.

Model Yuma bol predstavený v roku 1973 a bol veľmi rýchlou stodvadsaťpäťkou s maximálnou rýchlosťou 130 km/h. Veľmi obľúbeným sa stal najmä vo Francúzsku.

V rokoch 1977 až 1979 Aspes organizoval závody ?Criterium Monomarca Aspes Yuma?, na ktorých sa zúčastňovali mladí jazdci. Medzi nimi napríklad aj Loris Reggiani, Fausto Gresini, Maurizio Vitali a Davide Tardozzi.

Koncom sedemdesiatych rokov zaznamenal Aspes pokles predaja a v roku 1980 bol predaný spoločnosti Unimoto, ktorá značku Aspes používala až do roku 1982.

[linka] na aspesitalia.com

Aspes logo

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri