Spravodajstvo

Austrálčan Stoner víťazom VC USA v triede MotoGP

Publikovaný

on

Víťazom Veľkej ceny USA seriálu MS cestných motocyklov sa v kalifornskom Laguna Seca v triede MotoGP stal Austrálčan Casey Stoner na Ducati a upevnil si svoju prvú pozíciu v celkovom hodnotení šampionátu. Stoner vyhral s náskokom takmer 10 sekúnd pred Chrisom Vermeulenom na Suzuki, tretí skončil Marco Melandri na Honde, ktorý však zaostal už o viac ako 25 sekúnd. Stoner má na konte v rámci MS po 11 z 18 pretekov už 211 bodov, pred Talianom Valentinom Rossim vedie o 34 bodov.
"Pozícia lídra kvalifikácie ma upokojila, navyše aj motocykel a pneumatiky boli úplne bezproblémové. Mal som teda len jedinú úlohu – urobiť čo najlepšie svoju prácu," povedal Stoner. Austrálčan sa stal prvým jazdcom v sezóne, ktorý vyhral preteky z pole position. Hoci objem motora motocyklov sa v porovnaní s vlaňajškom výrazne znížil, Stoner v siedmich kolách prekonal minuloročný traťový rekord Španiela Pedrosu. Snaha obhajcu titulu majstra sveta Američana Nickyho Haydena o tretie prvenstvo v Laguna Seca v rade sa skončila hneď v prvej zákrute. Jazdec Hondy mal kolíziu s ďalším Američanom Johnom Hopkinsom na Suzuki. Kým ten napokon skončil pätnásty, Hayden musel odstúpiť z pretekov 10 kôl pred koncom. Sedemnásobný svetový šampión Valentino Rossi obsadil štvrtú priečku. "Vo viacerých kolách som jazdil úplne na sto percent s nádejou, že Caseyho dostihnem. Položil som si hlavu medzi riadidlá a dúfal, že môj krajan urobí chybu," povedal po pretekoch v cieli druhý Austrálčan Chris Vermeulen.

Výsledky:

VC USA: 1. Casey Stoner (Austr.) Ducati 44:20,325 min, 2. Chris Vermeulen (Austr.) Suzuki 44:30,190, 3. Marco Melandri (Tal.) Honda 44:45,966, 4. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 44:50,989, 5. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 44:55,947, 6. Randy De Puniet (Fr.) Kawasaki 44:58,631, 7. Anthony West (Austr.) Kawasaki 45:01,747, 8. Makoto Tamada (Jap.) Yamaha 45:02,680, 9. Alex Barros (Braz.) Ducati 45:03,845, 10. Roger Lee Hayden (USA) Kawasaki 45:04,045.

Poradie MS (po 11 z 18 pretekov): 1. Casey Stoner (Austr.) Ducati 211 b., 2. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 177, 3. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 155, 4. Chris Vermeulen (Austr.) Suzuki 113, 5. Marco Melandri (Tal.) Honda 113, 6. John Hopkins (USA) Suzuki 104, 7. Colin Edwards (USA) Yamaha 93, 8. Loris Capirossi (Tal.) Ducati 77, 9. Alex Barros (Braz.) Ducati 76, 10. Nicky Hayden (USA) Honda 73.2007