Connect with us

Testy a recenzie

Can-Am Spyder SE5. Adrenalínová hračka + video

Publikovaný

on

Test Can-Am Spyder SE5

Text: M. Tamáši, foto: V. Brniak
Ak bolo niečo, čo v minulom roku narobilo v redakcii poriadny rozruch, tak to bolo stretnutie so Spyderom, Čo si budeme nahovárať, toto extravagantné trojkolesové vozidlo nás doslova posadilo na zadok. Spôsob akým sa Spyder pohyboval na cestách je zážitok, ktorý treba zažiť. Tomuto pokušeniu sa naozaj len ťažko odoláva, preto sme s radosťou prijali ponuku opäť zasadnúť do sedla Spydera a tento krát sme redakčnému testu podrobili verziu s označením SE5, ktorá je vybavená 5-stupňovou sekvenčnou automatickou prevodovkou.

Vďaka aktivite importéra vozidiel Can-am na slovenský trh, firme Imidjex spol. s r. o. sa Spyder relatívne rýchlo dostal do povedomia nielen motorkárskej komunity na Slovensku, no stále je to ?exot?, ktorý dokáže pritiahnuť na seba všetku pozornosť okolia. Na druhej strane si pozornosť právom zaslúži, pretože momentálne nič podobné na trhu nenájdete.

Nová kategória
Produkty ani filozofia firmy Bombardier nikdy nepatrila do kategórie kopírovania a prispôsobenia sa momentálnym trendom. Už od samotného počiatku sa riadila vlastným vývojom a myšlienkami, možno aj preto Bombardier v roku 1959 stál pri zrode snežného skútra. Presne v duchu tejto filozofie vznikol aj Spyder, ktorý je kombináciu zábavy, ktorú ponúkajú dve kolesá motocykla a naopak bezpečnosti, ktorú vám poskytnú štyri (presnejšie tri) kolesá automobilu. Táto na prvý pohľad jednoduchá definícia Spydera však ukrýva technicky dokonalé vozidlo, ktoré ponúka neskutočnú mieru zábavy a bezpečnosti zároveň. O jazdcovu bezpečnosť je v tomto prípade postarané naozaj príkladne a vozidlo, ktoré môže na prvý pohľad vyzerať náchylné k šmyku, poprípade prevráteniu je na ceste dokonale stabilné a doslova priklincované k vozovke. Už sme si pomaly zvykli, že elektronika je stále viac súčasťou nielen našich áut, ale aj motocyklov a platí to aj pre Spyder. Možno v prípade Spydera to platí dvojnásobne, pretože o bezpečnosť sa stará až päť rôznych systémov, ktoré zabránia prípadnému prevráteniu, alebo šmyku v zákrute. Až na ABS tieto nič nehovoriace skratky ukrývajú trakčnú kontrolu, brzdový asistent, systém proti prevráteniu a elektronický posilňovač riadenia s dynamickým režimom., ktorý upravuje tuhosť riadenia vzhľadom k okamžitej rýchlosti. Pre niekoho sa to môže zdať až príliš pretechnizované, ale funguje to bezchybne a elektronika zasiahne len vtedy, keď je to potrebné. Vzhľadom na výkonný dvojvalec z dielne Rotax, ktorý sa okrem Spydera objavil napríklad aj na superbiku Aprilia RSV1000 podporné systémy určite oceníte. +100-koňový motor dokáže dostať Spydera z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy, a to asi nepotrebuje ďalší komentár.

Celý test si budete môcť prečítať už v najbližšom vydaní Motomagazínu 06 / 2009, ktorý bude v predaji od 20. 05. 2009

Adrenalínová hračka – test Can-Am Spyder SE5 + video

Advertisement

2 komentáre

1 komentár

  1. milan3232

    17. mája 2009 at 19:26

    Hmm, tak toto by som si niekedy rad vyskusal…

  2. VladiB

    18. mája 2009 at 9:00

    Už bola možnosť na výstave Motocykel, potom FMoto v Blave pri otáraní sezóny, ale pre vážnych záujemcov stále je v Bratislave, klikni na [linka]

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri