Connect with us

Spravodajstvo

Čistá radosť z jazdy – predstavenie Suzuki Van Van 200

Publikovaný

on

Van Van je tak trochu nenápadným retro modelom, ktorý má však v ponuke Suzuki svoje pevné miesto už pekných pár rokov a za ten čas si klasická 125-ka našla dostatok priaznivcov po celej Európe. Zábavné enduro nadväzuje na populárne modely podobného razenia zo 70-tych rokov. Najnovšia verzia tohto modelu má o niečo väčšie ambície a väčší a výkonnejší motor sľubuje širšie možnosti využitia a samozrejme ešte viacej zábavy.  

 

Vitajte v rokoch 70-tych

 Na rozdiel od súčasnej vlny neo retro modelov, ktoré sa spoliehajú na najmodernejšiu techniku ukrytú v klasickom dizajne, tak Van Van stále zostáva relatívne jednoduchým motocyklom, ktorého ambície sú skôr v rovine praktického a univerzálneho spoločníka na každý deň. Napriek tomu dizajn tohto modelu vás okamžite prenesie o štyri desaťročia späť. Široké sedlo nadväzuje na malú len 6 litrovú nádrž. Najväčším ťahákom na oči však zostávajú veľké a široké kolesá. Tieto „balóny“ sa spájajú s malými plážovými endurami, ktoré boli populárne práve v 70-tych rokoch. V prípade modelu Van Van sa však počíta so širším využitím a pneumatiky svojím dezénom smerujú nielen do terénu ale aj na asfalt.  

 

Ľahký jednovalec

Vzduchom chladený jednovalec o objeme 199 ccm je zárukou slušnej dynamiky a najmä v prostredí mestskej a prímestskej premávky bude výkon adekvátny. Svoje maximum 16 k dosahuje pri 8 000 ot./min a na podobnej hodnote 15 Nm vrcholí aj krútiaci moment, ktorý svoje maximum dosahuje pri 6 500 ot./min. Výkon sa na zadné koleso prenáša pomocou 5-stupňovej prevodovky. O hladký chod sa stará elektronické vstrekovanie a pri daných parametroch sa dá očakávať výborná spotreba. Priateľský charakter a ľahkú manipuláciu s motorom podtrhuje elektrický štartér.  

 

Kompaktný podvozok

Motor je uložený v jednoduchom kolískovom ráme pozváranom z oceľových rúrok. O pruženie sa vpredu stará jednoduchá teleskopická vidlica. Vzadu nájdete centrálne uložený tlmič pruženia s možnosťou nastavenia predpätia pruženia. Toto pruženie ponúka najmä komfortné odvezenie na cestu, no nezľakne sa ani ľahšieho terénu. S podobnou jednoduchosťou môžete počítať aj v prípade brzdného systému, ktorý tvorí kotúčová brzda vpredu a klasická bubnová vzadu. Dôležitým údajom je v tomto prípade údaj o výške sedadla, ktoré je len 770 mm nad zemou a v sedle sa budú výborne cítiť aj vyložene nízke postavy. Ďalšou skupinou jazdcov, ktorým budú kompaktné rozmery Van Vana vyhovovať budú začiatočníci. Van Van im však vychádza v ústrety nielen rozmermi ale aj ľahkým ovládaním a hmotnosťou len 128 kg.  

 

Suzuki Van Van 200

Cena: 4 290 Eur

Motor: 199 ccm, 2 ventily SOHC, R1

Výkon: 16 k pri 8 000 ot./min.

 Krút. moment: 15 Nm pri 6 500 ot./min.

 Prevodovka: 5-stupňová, reťaz

 Rozmery (D x Š x V): 2 140 x 865 x 1 125 mm

Rám: kolískový pozváraný z oceľových profilov

 Hmotnosť: 128 kg (prevádzková)

Rázvor: 1 385 mm

Výška sedla: 770 mm

Objem pal. nádrže: 6,5 l

Pneu: vpredu: 130/80-18, vzadu: 180/80-14  

 

Článok bol publikovaný v časopise Motomagazin 4 / 2016

Text: Miro Tamáši, foto: Suzuki  

Čistá radosť z jazdy – predstavenie Suzuki Van Van 200

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri