Podujatia

Dán Thomsen najlepší na žarnovickej plochej dráhe

V sobotu 30. mája sa na žarnovickej plochej dráhe uskutočnilo semifinále Majstrovstiev sveta juniorov. Sedemnásť pretekárov z trinástich krajín ponúklo množstvo dramatických súbojov o štyri miesta do finálovej série.

Speedway Club Žarnovica za finančnej podpory Mesta Žarnovica, firiem Mitas, Tubex, Daro, Fuchs a ďalších, organizoval najvýznamnejšie podujatie žarnovickej sezóny 2015. Bolo to už v poradí 23. podujatie svetového, či európskeho významu od roku 1979, kedy dostala Žarnovica prvýkrát licenciu FIM (Svetovej motocyklovej federácie).

Preteky sprevádzalo slnečné počasie a zaujímavé adrenalínom nabité jazdy, čo pritiahlo na žarnovický štadión množstvo fanúšikov tohto na Slovensku jedinečného športu. Na štarte sa predstavili aj domáci juniori, ktorí tak využili prvú príležitosť zmerať si sily so svetovou juniorskou špičkou na domácej dráhe. Obaja síce nastupovali s menšími zdravotnými problémami no podali bojovný výkon, výsledkom ktorého boli štyri body Patrika Búriho a dva body Michala Tomku.

Výkony pretekárov boli relatívne vyrovnané a o postup sa bojovalo do poslednej jazdy. Dokonca o prvé miesto sa musela ísť pre rovnosť bodov dodatková jazda, ktorú vyhral Dán Anders Thomsen pred poľským supertalentom z Gorzówa, Bartoszom Zmarzlikom. Tretie miesto si vybojoval Ukrajinec Alexander Loktajev a posledným postupujúcim sa stal Dán Emil Grondal.

Finálová séria je naplánovaná na 11.júla do talianskeho Loniga, 15.augusta do poľského Lublina a vyvrcholí posledným kolom 19.septembra v českých Pardubiciach.