Connect with us

Turistické články

Expedícia s Čezetou 2009 ? III. diel (Južná Amerika – online)

Publikovaný

on

Po oprave kolesa pokračujeme ďalej do Pamlpony. Počas opráv u nás zastavilo niekoľko áut, mimo iného i jeden syn s otcom, ktorí majú v Pamplone dom. Syn sa ma letmo pýta, či neviem po rusky a skoro mu vypadli oči, keď som mu rusky odpovedal, že samozrejme. Takže o spanie je postarané. Mestečko Pamplona leží asi 2 500 m n. m., je jedným z najkrajších v Kolumbii, staršie než Bogota, námestie sa pýši starým kostolom a domom, v ktorom bývali dávni španielski dobyvatelia. Najdôležitejšou úlohou je vyrobiť pre Petra nosič na motorku, jeho kufor mi značne uberá na rovnováhe. V dielni, kde Peter dorába zámočnícke práce na nosiči dostávam venezuelskú ŠPZ, ďalšia do mojej zbierky. Nadmorská výška tu je už cítiť, lebo sa pri rýchlejšej chôdzi zadýchavame.

Z Pampoly do Bogoty
sa dá ísť po dvoch rôznych cestách. Prvá je hlavná, kilometrovo o niečo dlhšia, ale s hustou premávkou. Druhá, na mape značená ako žltá vedie horami a sľubuje tadiaľ krásnu panorámu. Vydávame sa teda po žltej. Cesty so slušným asfaltom sa pekne krútia. Peter, bývalý pretekár na cestných motocykloch si zákruty vyložene užíva a mne, opatrnému jazdcovi ubiehajú. Asfalt sa za mestečkom Chitaga pomaly strieda s kamenistou cestou až ideme len po kameňoch. S rastúcou výškou sa strácajú ľudia, nakoniec prechádzame takmer opustenou krajinou s nízkou trávou. Cesta je miestami naozaj hrozná, okolo nás sa v dolinách povaľujú mraky. V niektorých prudších svahoch máme obaja problémy s motorkou ? čím vyššia nadmorská výška, tým miernejší kopček a potrebujem na jednotku pomáhať spojkou a nohami. Pekný pohľad sa nám ponúka na najvyššom mieste nášho putovania, skala vpravo od nás má podľa mapy 4 400 m n. m. Potom schádzame skoro už len dole. Začíname sa obzerať po mieste na spanie, ale nik nás nechce nechať vyspať sa na záhrade. Jedna dobrá duša sa predsa len nájde. Stanujeme na okraji údolia, nikto z rodinky našich hostiteľov nemá viac, ako 160 cm. Sú to typický potomkovia indiánov, len mierne namiešaných Európou. Večer pani domu robí večeru. Cely dom z neohádzaných betónových tvárnic je plný dymu. Kachle totižto neťahajú a tak všetok dym z kachieľ vychádza cez dvere, okná nemajú.

Po kamenistej ceste schádzame do mestečka Malaga. Ďalej vedie asfaltová cesta, miestami sa strieda s kamenistou, ale asfalt prevažuje. Občas sa okolo trasy mihne kaktus. Večer spíme v lacnom hoteli a ráno sa delíme. Peter sa ide pozrieť do národného Parku Sierra Nevada de Cocuy, ja idem napred do Bogoty, aby som vyzdvihol diely pre motorku a dal ich trocha dokopy. Na ceste už potom spím len v Boyaca, 90 km pred Bogotou. Mám znova podozrenie na zadné koleso, alebo tlmiče, ktoré sa ale našťastie nepotvrdili.

Nasledujúci deň nad ránom vyrážam do 10 ? miliónového hlavného mesta Kolumbie.

Urobte radosť svojím mašinám a zároveň podporte cestovateľa Vojtu Hlásného nákupom v jeho internetovom e-shope [linka]

Expedícia s Čezetou 2009 ? III. diel (Južná Amerika – online)

1 komentár

1 komentár

  1. Bubo

    24. septembra 2009 at 7:53

    Úplná divočina a paráda, milujem tieto články… 🙂

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri