Connect with us

Odbočovanie od témy

Domov Diskusné Fóra Kaviareň Odbočovanie od témy

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 46 )
  • Autor
    Príspevky
  • #78472
    forel
    Účastník (Participant)

    Konečne niečo k veci a poučné…..porosím aj ostatných o podobné príspevky

    #78473
    MartineR
    Účastník (Participant)

    Alternátor

    Alternátor je generátor, ktorý vyrába elektrický prúd. Ako alternátor, aj dynamo, patria do skupiny elektrodynamických zdrojov. V generátoroch sa premieňa energia kinetická na energiu elektrickú. Faradayov objav elektromagnetickej indukcie umožnil skonštruovať zariadenie, v ktorom možno získať elektrickú energiu na energetické účely. Tento spôsob výroby striedavého napätia a prúdu si vysvetlíme na príklade jednoduchého alternátora, v ktorom sa otáča vodivá slučka, prípadne cievka v homogénnom magnetickom poli. Cievka, alebo kotva, tvorí rotor generátora a permanentné magnety alebo elektromagnety, ktoré tvoria homogénne magnetické pole, nazývame stator.

    Princíp funkčnosti

    Keď sa vodivá slučka otáca uhlovou rýchlosťou, mení sa magnetický indukčný tok plochou S slučky. Podľa Faradayovho zákona, je indukované napätie rovné zmene magnetického indukčného toku delené zmenou času. Zmeny indukčného toku vyvolávajú vznik indukovaného napätia, ktoré nameriame na koncoch cievky. Keďže zmena indukčného napätia je najvačšia v okamihu, keď sa vodiče slučky pohybujú kolmo na indukčné čiary, má v tomto okamihu indukované napätie najvačšiu hodnotu. Naopak v okamihu, keď sa vodiče pohybujú v smere indukčných čiar je zmena magnetického indukčného toku najmenšia a indukované napätie je nulové. Závislosť indukovaného napätia od času zobrazíme sínusoidou a pre jeho okamžitú hodnotu platí vzťah U=Um.sin ω. t.

    Keď sa slučka otočí o 180 stupňov, elektróny sa začnú pohybovať opačným smerom, lebo aj zmena je už opačná a keď sa znova dostane do pôvodnej polohy, celý proces sa opakuje stále dokola. Z toho jednoducho vyplýva, že frekvencia sa rovná počtu otáčok za sekundu.

    Závislosť indukovaného napätia od času zobrazíme sínusoidou. V otáčavej slučke sa indukuje harmonické napätie s amplitúdou Um. Um zavísi nielen od veľkosti mag. indukcie B a plochy slučky S, ale aj od uhlovej frekvencie ω(Um=B.S.ω).

    #78474
    MartineR
    Účastník (Participant)

    Použitie a stavba alternátora

    V energetike sa používa na výrobu elektrickej energie trojfázový alternátor. Trojfázové alternátory nachádzame vo väčšine elektrární. V elektrárňach bývajú alternátory zvačša spojené s hriadeľom hnacej turbiny. Celý agregát sa nazýva turboalternátor. Podľa druhu hnacej turbíny môžu byť turboalternátory vodorovné (v tepelných turbínach) alebo zvislé (väčšinou vo vodných turbínach). V atómových elektrárňach para, ktorá je zohriata teplom reaktora, putuje ku lopatkám turboalternátora a roztáča ho. Na tento istý princíp pracuje generátor aj v tepelných elektrárňach. Pri výrobe elektrickej energie sa využíva vnútorná energia pary.

    Vo vodných elektrárňach roztáča voda lopatky hydrogenerátora, ktorý poháňa alternátor. Pretože nemôžme zaručiť, že sa alternátor bude točiť rovnomerne, tak bol skonštruovaný asynchrónny alternátor. Pretože frekvencia otáčania alternátora by mohla klesnúť pod 50 Hz(to by zapríčinilo veľké straty na sieti), pri točení mu pomáha mechanický prevod, alebo elektromotor, ktorý vykrýva tieto straty spôsobené nestálou rýchlosťou vody dopadajúcej na lopatky hydrogenerátora. Vo veterných elektrárňach sa alternátor nachádza vo veži veternej turbíny, ktorá je poháňaná energiou vetra.

    Trojfázový alternátor má dve hlavné časti. Stator je zložený z od seba navzájom izolovaných plechov, ktoré sú upevnené v kotve a majú tvar dutého valca, v drážkach sú uložené cievky pospájané tak, aby vzniklo trojfázové vinutie. Cievky sú vyrábané z medeného vodiča vysokej čistoty.

    Rotor:

    1. rotor s vyjadrenými pólmi – skladá sa z magnetov, uložených v magn. kolese, vinutia magnetov sú na jadrách a tvoria budiace cievky prepojené tak, aby

    vznikol striedavo severný a južný pól, cievky su napájane cez dva krúžky.

    2. hladky rotor – valec z 1 kusa špeciálnej ocele, do ktorého sú vyfrézované drážky, približne po 2/3 obvodu a vytvárajú dvojpólový rotor, v drážkach je sústredné vinutie z plochých pásikov oddelených izoláciou, drážku uztvára klin, pričom z druhej strany je vetrací kanálik. Budič je dynamo, ktoré tvorí s alternátorom konštrukčný celok. Stator sa skladá z plastu, ktorý je pevne priskrutkovaný na nosnú plošinu generátora, lebo musí odolávat veľkému momentu sily pri točení.

    Rotory alternátorov bývajú zvyčajne konštruované na frekvenciu otáčania 3000 otáčok za minútu, takže alternátor je zdrojom troch napäti s frekvenciou 50 Hz.

    Osi cievok alternátora zvierajú medzi sebou uhol 120° a preto sú jednotlivé napätia fázovo posunuté o 120°.

    #78475
    forel
    Účastník (Participant)

    A teraz k téme

    Samopal vzor 58 je lehká automatická ruční zbraň, fungující na principu tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně plynovým kanálkem na píst uložený nad hlavní. Závěr je přímoběžný a je uzamykán pomocí kyvné závory nesené závorníkem. Hlaveň je zasazena do pouzdra závěru, v němž je zajištěná čepem. Vývrt hlavně má 4 drážky je chromován vrstvou tvrdého chromu o síle 40 – 100 mikronů. V první třetině hlavně je uchycen plynový násadec, na ústí hlavně je našroubováno chránítko závitu. Pouzdro závěru je nákladně vyfrézováno z odlitku, což dělá samopal vzor 58 mnohem výrobně dražší něž např. ruský AKM. Pojistka, která plní zároveň funkci přepínače režimu střelby má tři polohy: 0 – zajištěno, 1 – střelba jednotlivými ranami, 30 – střelba dávkou. Zbraň je vybavena střeleckou pohotovostí: po vystřelení posledního náboje zůstane závěr zachycen v zadní poloze. Křivkové hledí je stavitelné v rozsahu 100 – 800 metrů po 100 metrech. Pro střelbu v noci a na skupinové cíle je na klapce hledí ryska "U" (universal) odpovídající střelbě na vzdálenost 250 – 300 metrů. Povrchová úprava samopalu byla prováděna fosfátováním s následným nátěrem vypalovacím lakem s následným vypálením. Pažba, pistolová pažbička a pažbení byly u prvních sérií vyráběny z bukového dřeva, později z dřevěné lisované masy.

    #78476
    MartineR
    Účastník (Participant)

    Tým celým sa vysvetľuje, prečo vlastne citrón nemá zips …

    #78477
    cucpo
    Účastník (Participant)

    Kua krasna debat som si dobre pocital 😁

    #78478
    AMIS
    Účastník (Participant)

    Chlapci Vám tu už pekne j**e na lebeňu, nech už je skorá jar aby Vám hlavy prefúkalo 😁

    #78479
    eXeBaT
    Účastník (Participant)

    Tak už sa nemusíte dohadovať a trápiť hľadaním, mám to!

    Mpembov jav – teplá voda zmrzne rýchlejšie, ako studená! A týmto by som chcel ukončiť nezmyselnú debatu 😁

    #78480
    MartineR
    Účastník (Participant)

    Aký je vlastne dvojzmyselný zmysel nezmyslu ?

    #78481
    Heavy
    Účastník (Participant)

    MartineR – napríklad takýto:

    Výrok

    Pod výrokom rozumieme vyslovené alebo napísané vyjadrenie, o ktorom má zmysel hovoriť, či je pravdivé alebo nepravdivé. Výrok máva často tvar gramatickej vety (o ktorej pravdivosti alebo nepravdivosti má zmysel hovoriť).

    Označenie: malými písmenami a, b, p, q …

    Príklad: Pondelok je prvý deň v týždni, moja suseda sa volá Mária, 5 > 0. 10 je kladné číslo sú výroky.

    x > 0, Sadni si!, Dobrý deň. Katarína na ľade, Vianoce na blate. Priamky sa pretínajú v jednom bode nie sú výroky

    Pravdivostná hodnota výroku

    Pravdivý výrok označujeme znakom 1, nepravdivý výrok označujeme znakom 0. Hovoríme, že výrok má pravdivostnú hodnotu 1, (0).

    Zložené výroky

    Z jednoduchých výrokov môžeme vytvoriť ďalšie tzv. zložené výroky pomocou logických spojok.

    Logické spojky sú:  ,  , =>, <=>

    Príklady:

    c => b: Ak 10 je kladné číslo ,tak 5 > 0. (b c) => a: Ak 5 > 0 a zároveň 10 je kladné číslo potom tráva je zelená.

    Výrokové operácie

    a) disjunkcia (alternatíva)

    Označenie:  (čítame "alebo").

    Príklad: p: Zajtra je piatok. q: Mám 350 rokov. p  q: Zajtra je piatok alebo mám 350 rokov.

    Disjunkcia dvoch výrokov je pravdivá práve vtedy, ak aspoň jeden výrok je pravdivý.

    b) konjunkcia

    Označenie:  (čítame "a").

    Príklad: p: Zajtra je piatok. q: Som zdravý. p  q: Zajtra je piatok a som zdravý.

    Konjunkcia dvoch výrokov je pravdivá práve vtedy, ak obidva výroky sú pravdivé.

    c) implikácia

    Označenie: => (čítame "ak…tak", "implikuje", "vyplýva").

    Príklad: p: Zajtra je piatok. q: Som zdravý. p => q: Ak zajtra je piatok, tak som zdravý.

    Implikácia dvoch výrokov je nepravdivá práve vtedy, keď prvý výrok je pravdivý a druhý nepravdivý.

    Napríklad: p: Som nižší ako 3 metre.(1) q: Mám 350 rokov (0)

    p=>q: "Ak som nižší ako 3 m, tak mám 350 rokov.", je nepravdivý výrok, ale q=>p: "Ak mám 350 rokov, tak som nižší ako 3 m." je pravdivý výrok.

    d) ekvivalencia

    Označenie: <=> (čítame "práve vtedy", "vtedy a len vtedy", "ekvivalentné").

    Príklad: p: Číslo je deliteľné 10-mi. q: Posledná číslica čísla je 0. p <=> q: Číslo je deliteľné 10-mi práve vtedy, ak posledná číslica čísla je 0.

    Ekvivalencia dvoch výrokov je pravdivá práve vtedy, ak oba výroky,majú rovnakú pravdivostnú hodnotu.

    e) negácia

    Označenie: (  ) (čítame "nie je pravda", "neplatí").

    Príklad: p: Dnes je piatok. q: Dnes nie je piatok. Nie je pravda, že dnes je piatok.

    Ak pôvodný výrok bol pravdivý, jeho negácia bude nepravdivá. Ak pôvodný výrok bol nepravdivý, jeho negácia bude pravdivá.

    Tabuľka pravdivostných hodnôt zložených výrokov

    p q p? p  q p  q p  q p  q

    1 1 0 1 1 1 1

    1 0 0 0 1 0 0

    0 1 1 0 1 1 0

    0 0 1 0 0 1 1

    POZNÁMKA:

    Spojky "a", "alebo", "ak …tak" môžu mať v hovorovej reči iný význam ako v matematike. Napríklad: výrok "Oblečiem si modrú alebo bielú košeľu ." znamená, že si oblečiem len jednu z dvoch košieľ. V tomto prípade hovoríme o alternatíve vo vylučovacom zmysle.

    Výrok " Potrebná je znalosť angličtiny, alebo nemčiny." znamená znalosť jedného, prípadne dvoch jazykov. V tomto prípade ide o alternatívu v nevylučovacom zmysle.

    #78482
    crazyman
    Účastník (Participant)

    Heavy po prečítaní tvojho príspevku som musel odbočiť nielen od témy ale aj od compu 😶

    #78483
    Heavy
    Účastník (Participant)

    crazyman 😀 😀 😀 😀 diagnóza – nedostatok borovičky… 😀

    #78484
    extreeme
    Účastník (Participant)

    To je neuveritelne, kazdy z prispevkov mi nieco dal

    vdaka

    #78485
    Heavy
    Účastník (Participant)

    extreeme – len sa nás drž a nestratíš sa…

    PS: [linka]

    #78486
    mathew
    Účastník (Participant)

    Heavy neviem preco ale niekde v polovici toho prispevku som sa stratil a neviem cim to je… 😕

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 46 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Advertisement

Partneri