Connect with us

Turistické články

Honda Gold Wing a Ľvov na Ukrajine, krídlo proti levovi?

Publikovaný

on

Honda Gold Wing a Ukrajina

Legendárny kráľ ďalekých ciest Honda  GL1800 Gold Wing DCT sa nám opäť dostal do rúk. Nie žeby sme obe verzie (DCT aj manuál) v minulom roku testovali málo, práve naopak. Toto je  motorka, ktorá sa vám nikdy-nikdy-nikdy nezunuje. No a keď nám ho Honda ponúkla, tak by zaváhal iba hlupák.

Smer Ukrajina, to mi napadlo ako ciel testu

Gold Wing je neúnavný turista a je jedno ktorým smerom sa teda vyberiete, len aby tam bol asfalt a nemusí byť ani dobrý, pretože nový systém pruženia, ktorý prišiel s novým GW zvláda nerovnosti tak, že „kapitán“ tejto lode skoro ani nevie, že vletel do jamy. Riadidlá nie sú zavesené v jednej osi s prednou vidlicou a kontakt s ňou je sprostredkovaný tiahlami. Takže vidíte ako tancujúce kĺby tiahel pod riadidlami vystrelia hore a dolu ale v rukách nič necítite. Spolujazdec to už ale pocíti, ten ale predovšetkým cíti obývačkový posed spojený s luxusom a je úplne bežné, že si vďaka lahodnej „plavbe“ na GW sem tam zdriemne… ale nie v Ľvove.
GW je cestná loď s charizmou a je tak luxusný, že som sa na tej Ukrajine vo viditeľne skromnom prostredí na vidieku za ten luxus až trošku hanbil. Naopak v Ľvove som každú chvíľu stretol nejakú Teslu, či ML, či Q7 a tak je tu vidno obrovské sociálne rozdiely.

Krídlo proti levovi?

Gold Wing a mesto Ľvov sa dali do súperenia kto z koho. Zatiaľ čo hlavné ťahy Ukrajinou sú asfaltové, v malých dedinkách, kde sme sem-tam odbočili, asfalt chýba a napr. pri fotení GW pri jednom kostolíku v dedine mimo hlavného ťahu, na ulici medzi rodinnými domami, som šiel kamenno-pieskovou cestou a celkom som bol rád, že som sa tu nevyváľal ako na pláži. Mesto leva – Ľvov je naopak od začiatku až konca vydláždené šmykľavými kockami, ktoré sú na stovkách miest poprepadávané, mnoho z nich pláva, miestami chýbajú a tak s + 380 kg motorkou, plnou posádkou a plnými kuframi  s týmto levím mestom doslova zvádzate pouličný boj. Áno tentokrát vyhral Gold Wing, ale ako sme z neho zosadli, Ľvov vás doslova pohltil a vtiahol do seba tak, že sme sa na hotel vrátili skoro až o polnoci. A tak vyhral i Ľvov.

Áno alebo nie s Hondou Gold Wing na Ukrajinu? ÁNO!

Netreba sa báť, je to výzva, cesty sa dajú naštudovať a vybrať podľa toho na akej motorke sedíte. Ukrajina je lacná, je tu ale málo kopcov, ale i tak si tu zajazdíte. Mali sme po Ukrajine plán spoznávať a najazdiť ďaleko viac, ale počasie sa zvrtlo a tak sme mazali radšej na západ, teda domov a dobre sme spravili. Krupobitie nevyvádzalo iba v Košiciach a na východe, ale aj na Ukrajine. Konkrétne mesto Ľvov je nabité pamiatkami a krásnymi uličkami, cítite sa tu ako v Paríži, je tu čo pozerať, môžete nasávať atmosféru historickej destinácie prepojenej na predmestiach so socialistickou zástavbou, turistického záujmu, ale i domácej kultúry. Veľa napovie Ľvovská tržnica (Rynok), kde to žije tak, ako pred desiatkami rokov a vidíte tu z čoho žijú dedinčania, ktorí tu chodia predávať svoje produkty – maslo, syry, mäso, zeleninu…

Autor: V. Brniak, foto autor a A. Brniaková

Fotogaléria tripu Ukrajina a Poľsko na Gold Wingu

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri