Connect with us

Spravodajstvo

Indian Military Powerplus 1919

Publikovaný

on

Toto je motocykel, ktorý pomohol Spojeným Štátom Americkým vyhrať Prvú svetovú vojnu. Aspoň tak to tvrdí Motocyklová sieň slávy, v ktorej je tento model Indianu zapísaný.

Indian Military Powerplus síce vyhral Prvú svetovú vojnu, vojna ktorá ho čakala so spoločnosťou Harley-Davidson však tak dobre nedopadla.

Vojenský model Indianu vychádzal z modelu Powerplus Big Twin, o ktorom sa podľa dobových materiálov písalo, že mal ?najsilnejší a najekonomickejší motor, ktorý bol kedy do motocyklu namontovaný?.

Motor mal objem 1000 ccm a vychádzal z predchádzajúceho F-head motoru. Sila 18 koní rozbehla motocykel až na 96,5 km/h. Tieto čísla stačili Cannonball Bakerovi, ktorý s motocyklom Powerplus nazbieral veľa rekordov na endurance závodoch pre Indiana.

Vojenská verzia Powerplusu mala tri prevodové stupne, zadnú brzdu (iba zadnú), odpruženú prednú vidlicu ako jeho civilná verzia a ?športovo? odpruženú zadnú vidlicu. Na cestu sa svietilo plynovou lampou namiesto elektrickej a rovné blatníky namiesto zahnutých.

Armáde sa tento model Indianu páčil natoľko, že kúpil takmer 50000 kusov počas trvania vojny. Indian vyrábal od roku 1917 do roku 1919 iba tento model pre armádu a prestal sa venovať civilnému obyvateľstvu, čiže predajcovia nemali čo predávať.

Harley-Davidson vyrobil pre armádu počas Prvej svetovej vojny niečo málo cez 20000 motocyklov a svoje modely predával aj obyvateľstvu. Počas vojny si Harley upevnil svoju pozíciu na trhu a po jej skončení sa mohol vrhnúť do sériovej výroby. Spoločnosť Indian sa musel vyrovnať s chybou, ktorú spravila a budovať si svoju pozíciu tak povediac nanovo.

Spoločnosť Indian fungovala ešte nasledujúce tri dekády, svoje prvenstvo na trhu však už nedosiahla.

Indian Military Powerplus 1919
Motor – 42 stupňový V-Twin
Koní – 18
Váha – 186 kg
Objem motora – 1000 ccm
Prevodovka – trojrýchlostná, ručná, sekundárny prevod reťazou
Majiteľ vyobrazeného modelu – Dave Uhl

Indian Military Powerplus 1919

Indian Military Powerplus 1919

3 komentáre

3 Comments

 1. tomket88

  6. novembra 2007 at 7:13

  Krasavica 1000ka a maximalka 96.5km/h to znie lakavo 😁

 2. kxbibo

  6. novembra 2007 at 15:02

  Krásna mašina 🙂

 3. olivo

  6. novembra 2007 at 18:39

  Dá sa vôbec na takom niečom jazdiť? 😁

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri