Connect with us

Spravodajstvo

Inšpirovaný minulosťou – predstavenie Yamaha XV950 Racer

Publikovaný

on

Modely, ktoré Yamaha radí do samostatnej kategórie Sport Heritage získavajú v portfóliu japonskej značky jedinečné postavenie a objavujú sa stále noví a noví športovci s výrazným nádychom časov dávno minulých. Po exkluzívnom teste dvojice nových verzii modelu XJR1300, ktorý si môžete prečítať už v tomto vydaní je tu ďalšia novinka, ktorá sa môže popýšiť označením „Racer“ vo svojom názve, presnejšie ide o model Yamaha XV950 Racer.

Inšpirovaný projektom Yard Built
Yamaha pri vývoji klasických športovcov úzko spolupracuje s top úpravármi nielen z Európy, ale aj Severnej Ameriky a Japonska, ktorí v rámci projektu Yard Built zoberú do parády jednotlivé modely, ktoré upravia podľa vlastných predstáv. Nie inak tomu bolo aj v prípade modelu XV950 Racer, ktorý sa nechal inšpirovať minimalistickým café racerom El Raton Asesino, ktorý vznikol v dielni legendárneho Marcusa Walza.

Minimalistický dizajn
Dominantným prvkom dizajnu je mohutný dvojvalec do „V“, na ktorý nadväzuje štíhla nádrž a jednomiestne sedlo s elegantným krytom, ktorý plynulo nadväzuje na zadný blatník. Netreba samozrejme zabúdať na tradičné prvky café racera v podobe úzkych športových riadidlách a štýlovou minikapotážou nad predným svetlom. Ďalšou špecialitou sú postranné číselné tabuľky, ktoré mali premiéru na XJR1300 a sú súčasťou športového imidžu tohto modelu.

Dobre známy dvojvalec
Kvapalinou chladené „véčko“ patrí medzi najväčšie prednosti tohto motocykla a pri objeme 942 ccm produkuje tento motor ľahko dávkovateľný výkon, ktorý vrcholí na hodnote 52 k pri 5 500 ot./min a ponúkne dostatok zábavy nielen začínajúcemu, ale aj skúsenému jazdcovi. O výbornej pružnosti motora svedčí aj maximálna hodnota krútiaceho momentu, ktorý vrcholí na 79 Nm pri 3 000 ot./min.

Inovované pruženie
Menších úprav sa dočkal podvozok a najmä pruženie, ktoré je lepšie prispôsobené športovým požiadavkám jazdy. Zdvih prednej vidlice narástol na 144 mm, čo je o 9 mm viac ako u štandardnej verzie. Podobne aj zdvih zadného pruženia narástol na 116 mm, čo je o 6 mm viac ako v prípade štandardnej verzie.

Nekonečné možnosti úprav
A sme pri tom najdôležitejšom, Yamaha ponúka na tento model širokú paletu doplnkov, ktoré vám dovolia upraviť si už aj tak originálny motocykel podľa vlastných predstáv. O doplnky sa pritom postarali renomovaní výrobcovia ako Rizoma alebo Akrapovič.
No a dobrou správou na záver je, že nová Yamaha XV950 Racer bude u autorizovaných predajcov dostupná už od mája 2015 za cenu 9 890 Eur 

Článok je publikovaný v časopise Motomagazín 5/2015.
Text: Miro Tamáši, foto: Yamaha

Advertisement

1 komentár

1 komentár

  1. devill63

    13. júna 2015 at 5:03

    Stála by za zvezenie…. 👍

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri