Connect with us

Spravodajstvo

KTM odstupuje z Rally Dakar

Publikovaný

on

Rakúsky výrobca motocyklov oficiálne oznámil svoje odstúpenie z nastavajúceho ročníka Rally Dakar 2010, ktorá bude začiatkom budúceho roku opäť štartovať v Južnej Amerike. Toto sa týka celého továrenského tímu a aj ostatných tímov s fabrickou podporou. KTM pristúpila k tomuto radikálnemu kroku na základe zmeny pravidiel, ktoré ohlásili organizátori tejto súťaže, francúzska spoločnosť ASO. Nové pravidlá umožňujú štartovať motocyklom s maximálnym objemom motora 450 ccm, čo automaticky vylučuje športové špeciály KTM 690 Rally zo súťaže. Cieľom tejto zmeny pravidiel je prilákať aj ďalšie značky do súťaže a mala by ukončiť dominanciu motocyklov KTM, ktoré sa z víťazstva tešili posledných osem ročníkov.
Paradoxne táto nová situácia môže mať na štartové pole aj opačný efekt, nakoľko väčšina jazdcov sedlala práve špeciály KTM a do štartu ďalšieho ročníka zostáva už relatívne málo času na prípravu úplne nového motocykla. Najmä súkromní jazdci, medzi ktorých patrí napríklad aj Ivan Jakeš sa dostávajú do nezávideniahodnej situácie. Najviac postihnutá však zostáva samotná KTM, ktorá do vývoja svojho špeciálu investuje nemalé prostriedky a okrem továrenských motocyklov má už teraz pripravenú aj obmedzenú sériu (50 ks) zákazníckych modelov 690 Rally, ktoré sa pre súkromné tímy odrazu stávajú nepoužiteľnými.
KTM však neopúšťa diaľkové súťaže úplne, ale svoju pozornosť zameria na iné podniky, kde môže štartovať aj s väčším motocyklom a bude hľadať ďalšie alternatívy na využitie veľkého jednovalca.

ilustračné (autor: Castilho D.)

Advertisement

8 komentárov

1 komentár

 1. mirolc

  5. júna 2009 at 18:03

  To už fakt usporiadatelia nevedia od radosti čo so sebou? 😟 Dakar bez KTM je ako F1 bez ferrari. A to nehovoriac o sukromnych jazdcoch ako aj Jakeš 😕

 2. raptor

  5. júna 2009 at 18:43

  Tiez si myslim ze ten tah je v konecnom dosledku na skodu ako na osoh

  presne ako je napisane, KTM investovala nemale prostriedky a cas na to aby postavila motorku ktora v sucasnosti suverenne vyhrava a takato „mala zmena pravidiel“ poslala ich usilie, peniaze a marketing do pecka 😕

 3. Silwestrik

  5. júna 2009 at 19:38

  😟 mi to pripomina slovensko…heh…jak u debilov,,,su dobry,tak ich potpme..heh

 4. dusik

  5. júna 2009 at 21:03

  Dakar a v Južnej Amerike a ešte k tomu tieto obmedzenia, už je celé na smiech, nech to aspoň celé premenujú 😟

 5. duroslav

  6. júna 2009 at 13:06

  Magori…mohli dementi zaviest kategoriu do tych 450 a nad, nie takto radikalne…ano, jak na Slovensku 😟

 6. sliver

  6. júna 2009 at 19:08

  😟

 7. banditak

  6. júna 2009 at 22:07

  Banda debilov co o tom rozhodli… uvidime ako sa poriadne preriedi startovne pole 😕 Teraz pravdepodobne bude dominovat yamaha, po par rokoch „zrusia“ aj tu ??? K.k.ti !!!

 8. Temny

  7. júna 2009 at 19:49

  Sak ked uz chceli mohli to spravit napr. od roku 2012 a vsetci by mali cas na pripravu ci KTM ci jazdci a aj ostatne znacky.
  No asi ich niekto uplatil, co je ta komisia zo slovenska?

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri