Connect with us

Spravodajstvo

Lazer Superskin ? vaša druhá koža môže zachrániť i život

Publikovaný

on

Text: Dušan ?Campa? Lysák, foto: Lazer

V roku 2008 bolo len v ČR usmrtených 101 motorkárov. Je to najviac od roku 2004. Celkovo tam motorkárska obec zavinila až 46% dopravných nehôd. U nás v priemere motocyklisti, zavinia za rok až 500 nehôd. V 66% nehôd a v 80% smrteľných nehôd, je zasiahnutá hlava. Bohužiaľ, je kopa prípadov, kedy za zrážku nemôžeme. A keď neexistuje žiadny spôsob ako jej zabrániť, treba maximálne znižovať možné následky zranenia.

Koža, ktorá môže zachrániť tu vašu
Je zrejmé, že výrobcovia heliem za takmer storočie, dosiahli obrovského skoku vo vývoji. Ale ak si porovnáme rast bezpečnosti na motocykloch, až toľko sa nezmenilo. Až doteraz. Belgická prilba Lazer Superskin nezabráni nehode. Ale dokáže zmierniť následok takejto situácie. Volá sa to PHPS – Phillips Head Protection System a ten má za úlohu obmedziť riziká poranenia mozgu, hlavy a krčnej chrbtice. Na začiatku si ešte povieme, že za hodnotou výsledkov vlastného vývoja a výskumu, sa fungovanie PHPS overilo v špičkovom laboratóriu University Louise Pasteura v Štrasburgu (pod vedením profesora Rémy Willingera), vo výskumnom oddelení CNRS. Vykonané skúšky jasne dokazujú, že poranenia mozgu sú pri použití novej technológie o 67,5% menšie ako pri používaní bežnej prilby. Niekoľko rokov vývoja môže teraz ochrániť nielen zdravie, ale aj život.

Najväčší pokrok od vynálezu integrálnej prilby
Riešenie ochrany SuperSkinom je až triviálne jednoduché. Inšpiráciou je príroda sama. Veď náš mozog osadený v pevnej lebke, chráni koža. V prvých milisekundách nárazu sa koža po lebke začína pohybovať a tak pohlcuje časť nárazu. Ten čas je práve rozhodujúci. V prvých 15 milisekundách totiž dochádza k efektu zvanému ? rotačný náraz. Ten je príčinou smrti. A firma Lazer si práve tu zobrala príklad tej najlepšej ochrany toho, čo nás robí človekom. Mozog nám v hlave ?pláva? v mozgovo-miechovej tekutine, a pri náraze kopíruje pohyb lebky ? no s miernym časovým odstupom. V tom momente dochádza ku vzniku kinetickej energie, mozog nám lieta tam a späť. To má za následok poškodenie mozgových blán, ciev a tkanív. Následné krvácanie nemá kam ísť. Naša pevná lebka to neumožňuje. Následný vnútrolebečný tlak ide do dolnej časti mozgu a môže poškodiť centrum dýchania a srdca. Stane sa to v prvých 15 milisekundách nárazu, tá prudkosť rotačného pohybu sa nedá opísať. Tento jav sa volá difúzne axionálne poranenie. Vedie ku kóme, ochrnutiu, alebo i k smrti.

Dr. Phillips
Dr. Ken Phillips je anglický lekár, ktorý Phillips Head Protection System vyvíjal 15 rokov. Za zárodkom stál jeho syn, motocyklový novinár, venujúci sa problematike zdokonaľovania prilieb. Ku projektu sa pripojila firma LAZER, plne ho podporila a dnes má na takéto riešenie exkluzivitu. V súčasnej dobe je klasická prilba vyplnená 30mm vrstvou pohlcujúcou náraz, pokrytá pevným skeletom z termoplastu alebo laminátu. Účinnosť je teda na pohltení energie nárazu a jej rozložení v prilbe. To nerieši tzv. tangencionálne sily.

Navonok je všetko po starom
Prilbu som si vyskúšal v základnom prevedení bez laku, je to zvláštne ale nijak sa neodlišuje od bežných kusov. Princíp spočíva v pokrytí prilby hmotou podobnou vazelíne alebo tuku. Na to sa hermeticky potiahne syntetická fólia nahrádzajúca? kožu hlavy?. Tá sa potom bez problémov lakuje už do dizajnových motívov Lazer. Rozdiel sa dá potom zistiť len dotykom. Ten je vláčny. Firma Lazer má záujem, aby PHPS nebolo luxusom, ale službou. Môžeme odhadovať, že navýšenie pri ochrane nášho zdravia, neprekročí hodnotu 60 Eur. Spolupráca Dr. Phillisa a Ing. Vaesema vypracovala syntetickú fóliu, ktorá má výnimočné antirotačné vlastnosti. Táto druhá koža je ale aj mimoriadne odolná a nesmierne elastická. Dosahuje až osem násobné natiahnutie. Pri potiahnutí na ?škrupine? sa chová ako ozajstná koža.

90 rokov skúseností
Firma založená Rogerom Lacroixom v roku 1919, ani nesnívala že dokáže niečo tak prelomové, ako SuperSkin. Ale možno by ho potešilo, že sa dnes vraciame ku koreňom, čoraz viac prilieb je zdobených kožou. Lazer predá ročne pol milióna prilieb v 49 krajinách sveta. A jeho prínos je chválitebný. Dúfame, že to je štart lepších zajtrajškov.

Článok bol publikovaný v Motomagazíne č.: 5/2009

Tak jednoduché a tak geniálne

Lazer Superskin ? vaša druhá koža

7 komentárov

7 Comments

  1. bezdooo

    4. júna 2009 at 7:53

    Ak som to spravne pochopil ,tak ta prilba ma okrem termoplastu este aj nejaku gebuzinu, ktora je potiahnuta kvazi kozou.
    co ak tresknem nestastnou nahodou, ked nebudem mat prilbu na hlave, a prerazim tu „kozu“

    nevytecie ta gebuzina von???

  2. campa

    4. júna 2009 at 8:00

    To bola aj moja prvá otázka.
    Môže sa to poškodiť, no nezačne to pretekať a tak podobne. Požívať sa to dá ďalej.
    No poškodené to bude. Treba si dávať pozor aby ti ne.ebla dole. Ale to sa stane.
    Jediné mínus. Inak som to držal v ruke, mal na hlave a bolo to vymakané. Teraz som kupoval Simpsonu, ale ako JETku si to chcem zaobstarať.

  3. RoboNM

    4. júna 2009 at 11:59

    Hmmm, prečo nie, ale chcel by som vidieť nejaké video testy, ako sa to chová pri páde a ako to reálne zníži pôsobenie nárazu na hlavu, jednoducho reálne čísla, či to má aj nejaký význam 😉

  4. VladiB

    4. júna 2009 at 15:07

    RoboNM Čau Robo, mám pre teba to video s testom:

    [linka]

  5. RoboNM

    4. júna 2009 at 17:15

    Vladib, ďakujem 🙂 Presne toto ma zaujímalo. Z Campovho článku mi nebolo celkom jasné, načo to tam presne je. Toto video plus vysvetlenie autora to krásne objasnilo 🙂

    Takže ide o to, že to zmenší, takmer nuluje rotáciu čím nedojde k zraneniu krku a väzov, nie tlmenie samotného efektu nárazu (preťaženie na mozog)

    No k tomu testu poviem jediné – WOW 😶 Neveril by som, že to dokáže mať až taký významný vplyv na tú rotáciu krku a rozhodne mi to príde ako veľmi užitočný efekt 🙂

    Až sa to dostane na trh, rozhodne to pre mňa bude pri výbere prilby dôležitejší doplnok, ako štýlový lak 😁

  6. milan3232

    4. júna 2009 at 18:19

    Otazka znie, aku limitnu rychlost to este znesie ale hlavne, kolko % urazov sa stava prave hentakym sposobom a uhlom dopadu (video). Podla mna sa najprv sucha telo, az potom hlava. Okrem celovky, ale to uz je ine kafe. Hentake „suchnutie“ ako je na videu s prekrytim mozno 5% plochy prilby sa mi nezda moc realne. Ale jasne, cert nikdy nespi a pokial to moze zachranit zivot, ma to svoju logiku a opodstatnenie.

  7. Bubo

    5. júna 2009 at 6:18

    Aj ja mám kožený plembáč… 🙄

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri