Máme za sebou bohatý športový víkend

Fanúšikovia pretekov cestných motocyklov mali počas uplynulého víkendu čo sledovať. Okrem piateho podujatia MS Superbikov v talianskej Monze sa v sobotu konali druhé preteky vytrvalostných MS so slovenským zastúpením a našim motocyklovým pretekárom sa v chorvátskej Rijeke začali Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa už tradične jazdia v rámci šampionátu Alpe Adria.

MS Superbike, Superšport, FIM Cup Superstock 1000 a ME Superstock 600 ? Monza
Aj napriek poruche motocykla v druhej jazde je na čele šampionátu s komfortným náskokom 78 bodov Austrálčan Bayliss (Ducati) pred Carlosom Chcecom (Honda), ďalšie 4 body stráca Haga (Yamaha), ktorý v Monze vybojoval jedno druhé a jedno prvé miesto. Haga sa tak vystriedal s Nemcom Neukirchnerom, ktorý zvíťazil v prvej jazde a v druhej bol druhý. Bayliss si z Monzy odváža 16 bodov za tretie miesto z prvej jazdy.
Čech Jakub Smrž (Ducati) skončil najprv desiaty, no v druhej jazde bojoval dokonca o piate miesto, ale po kolízii s Maxom Biaggim (Ducati) sa ocitol na zemi.
V Superšportoch zvíťazil Francúz Fabien Foret (Yamaha) pred Joshua Brookesom (Honda) a tímovým kolegom Brocom Parkesom. V celkovom hodnotení vedie v Monze deviaty Španiel Lascorz (Honda) so 6-bodovým náskokom pred Foretom.
V Pohári FIM triedy Superstock 1000 sa darilo Smržovmu bratovi Matějovi (Honda), ktorý skončil na vynikajúcom druhom mieste s 2-sekundovou stratou za Belgičanom Xavierom Simeonom (Suzuki). Tretí bol v cieli Talian Polita (Ducati).
V európskych Stockoch 600 zvíťazil Francúz Baz na Yamahe pred Talianmi Bussolottim (Yamaha) a Berettom (Suzuki).

MS Endurance – Albacete
Slovenský motocyklový tím Maco Moto Racing sa šiesty rok zúčastňuje vytrvalostných majstrovstiev sveta Endurance. Pre sezónu 2008 sa tímu s pomocou sponzorov podarilo zabezpečiť špičkových pretekárov, bývalých majstrov sveta v tejto disciplíne, ktorými sú Austrálčan Warwick Nowland a Američan Jason Pridmore.
V prvých pretekoch, ktoré sa šli pred mesiacom ako 24-hodinovka v Le Mans musel slovenský tím pre poruchu elektroniky odstúpiť, no v sobotu v španielskom Albacete, kde sa konali nočné 6-hodinové preteky, sa mu darilo podstatne lepšie. V úvode sa pohyboval na 2. ? 4. mieste, no po páde amerického pretekára sa ocitol až na 18. pozícii. Skvelou stíhacou jazdou za neustáleho dažďa sa však pretekárom podarilo získať výborné 6. miesto do hodnotenia majstrovstiev sveta, kde momentálne figurujú na celkovom 13. mieste.
Svetový šampionát Endurance pokračuje v júli 8-hodinovými pretekmi v japonskej Suzuke.

Alpe Adria Championship a Majstrovstvá Slovenska ? Rijeka
Nový ročník alpsko-jadranského šampionátu v pretekoch cestných motocyklov odštartoval počas uplynulého víkendu v chorvátskej Rijeke. Už tradične sa v rámci tohto šampionátu konajú aj Majstrovstvá Slovenskej republiky.
V triede 125 Sportproduction bol najúspešnejším Slovákom Pavol Skovajsa (v rámci Alpe Adrie trinásty), pred Michalom Mišákom a Jozefom Oravským, Michal Puškár preteky nedokončil.
V 125-kách GP štartuje s českou licenciou 13-ročný Slovák Jakub Jantulík, ktorý skončil v Alpe Adrii na 6. mieste.
Najúspešnejším slovenským pretekárom v triede Superstock 600 bol po technických problémoch Tomáša Svitka Jaroslav Černý (14. v Alpe Adrii) pred Tomášom Krajčím, tretí skončil Zbyněk Čech.
Svitok si smolu vynahradil v triede Superšport 600, kde získal v Alpe Adrii 10. miesto, no v M SR bol prvý pred Zbyňkom Čechom.
V triede Superstock 1000 bol najúspešnejším Slovákom Róbert Sháněl (v Alpe Adrii na 13. mieste) pred Vladimírom Ružom.
Víťazstvo v triede Superbike vybojoval František Vetrák (jedenásty v Alpe Adrii), druhým Slovákom bol Peter Jaroš a tretím Igor Marinica.
Alpsko-jadranský a slovenský šampionát pokračujú 24. a 25. mája na maďarskom Pannoniaringu.