Marquez medzi najlepšími športovcami sveta

Majster sveta Marc Marquez odcestoval po svojom víťazstve v Katare do Malajzie, kde bol vyznamenaný prestížnou cenou pre športovcov Laureus World Sports Award. Bol mu udelený titul „Breakthrough of the Year „, teda „Objav roka“.

FotoTúto cenu si vyslúžil za svoje účinkovanie v majstrovstvách sveta MotoGP, keď sa vlani stal historicky najmladším motocyklovým šampiónom všetkých čias v kráľovskej kubatúre, navyše ako nováčik kategórie. To sa mu podarilo v jeho 20 rokoch a 266 dňoch, pričom vybojoval šesť víťazstiev v jednotlivých pretekoch  a 16 pódiových umiestnení.
Do histórie sa ale zapísal aj ako najmladší víťaz pretekov MotoGP, keď vo veku 20 rokov a 63 dní vyhral v americkom Austine.
Cenu mladému pretekárovi odovzdávali dve ďalšie výrazné osobnosti motocyklového športu, najúspešnejší pretekár histórie, 15-najsobný šampión Talian Giacomo Agostini a 5-násobný majster sveta z 90-tych rokov Austrálčan Michael Doohan.

„Chcel by som sa Laureus Academy za túto cenu poďakovať. Je pre mňa obrovskou skúsenosťou stáť na tomto javisku už v mojich 20-tich rokoch a s toľkými legendami svetového športu,“ neskrýval radosť mladý šampión. „Je to jedna z najprestížnejších cien, ktoré som doteraz získal. Chcel by som sa touto cestou poďakovať všetkým, ktorí mi v mojej kariére a pri zisku titulu pomohli.“
V minulosti bol cenou od Laureus Academy vyznamenaný aj deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi. Tú dostal, keď sa v roku 2010 po otvorenej zlomenine holennej a lýtkovej kosti neuveriteľne rýchlo a úspešne vrátil na pretekárske trate. Rossi bol vtedy vyznamenaný cenou „Comeback roka“.

Ďalšie vyznamenanie prevzali Sebastian Vettel (F1 – Sportovec roka), Missy Franklinová (plávanie – športovkyňa roka), Bayern München (futbal – tím roka) a Rafael Nadal (tenis – Comeback roka) .

Marc Marquez kráča v šľapajach Valentina Rossiho a zbiera jednu trofej za druhou (foto: Honda)