Connect with us

Spravodajstvo

Moto Guzzi Super Alce (1943-1955)

Publikovaný

on

Keď sa povie vojenský motocykel z obdobia druhej svetovej vojny, každého napadnú BMW, Zündapp, Harley-Davidson či Indian. Talianska armáda mala však tiež svoj vojenský motocykel, ktorým bola (ako inak) Moto Guzzi.

Moto Guzzi Alce s objemom motora 500 ccm bola predstavená pre armádu v roku 1938. Motocykel mal spĺňať úlohu rozviedky a doprovodného vozidla. Alce mala štvor-rýchlostnú prevodovku a maximálnu rýchlosť 90 km/h.

Počas vojny, v roku 1943, bol model Alce nahradený modelom Super Alce, ktorý mal pár vylepšení.

Na riadidlách vojenskej Moto Guzzi sa nachádzal držiak ľahkého guľometu Breda M30. Ľahký guľomet sa dal samozrejme používať len v prípade, že motocykel nebol v činnosti. Podľa talianskej armády to bolo však stále praktickejšie, ako ručná zbraň.

Super Alce sa používal okrem iného aj na prepravu mín a ručných zbraní. Robili sa aj pokusy s montážou 9 mm zbrane Beretta M38A na riadidlá tak, aby sa dala používať za jazdy.

Na rozdiel od nemeckých motocyklov BMW, ktoré mali namontovanú sajdkáru so spolujazdcom obsluhujúcim zbraň, taliansky Bersaglieri boli veľmi zruční v používaní zbrane M30 bez pomoci spolujazdca.

Motocykel Super Alce sa v armáde používal až do roku 1955, kedy bol nahradený modelom Moto Guzzi Falcone.

Moto Guzzi Super Alce – ilustračné

Advertisement

2 komentáre

1 komentár

  1. kxbibo

    29. marca 2008 at 8:01

    Dobrý článok. 🙂

  2. MacoLM

    30. marca 2008 at 11:32

    Skoda ze sa tie fotky nedaju zvacsit…ale zaujimavy clanok. mohlo by tu byt viac takych 🙂

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri