Connect with us

Spravodajstvo

MotoGP v Brne bez Stonera!

Publikovaný

on

Už o niekoľko dní sa na Masarykovom okruhu v Brne odohrá jedenáste pokračovanie tohtoročného seriálu Majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Je to teda ten správny čas pozrieť sa na to, čo nás v juhomoravskej metropole čaká.

Už po dvadsiaty druhý raz sa šampionát bude konať na okruhu, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1987 a v tom čase bol najmodernejším stánkom motoristického športu na svete. Ešte jedno prvenstvo však drží tento motodrom a to, že ešte ani raz na ňom preteky svetového šampionátu motocyklistov nezmokli. Pršalo v tréningoch, v kvalifikáciách, medzi pretekmi a raz sa ľahký dážď spustil aj počas pretekov triedy 250 ccm, ale ani raz to nebolo také vážne, že by to stálo za reč.

Aj tento rok očakávajú organizátori niekoľko desiatok tisíc návštevníkov z Maďarska, Gábor Talmácsi sa stal pretekárom tímu Scot Honda v triede MotoGP a to určite nenechá žiadneho maďarského fanúšika chladným, keď navyše Talmácsi považuje Veľkú cenu v Brne, pre obrovskú účasť svojich fanúšikov, za svoju domácu. Ale teraz už poďme k favoritom jednotlivých tried:


Trieda MotoGP:
Najdôležitejšou správou je informácia o vynechaní pretekov v Brne a v ďalších dvoch podujatií majstrom sveta z roku 2007 Caseym Stonerom. Mladý Austrálčan sa v posledných piatich pretekoch trápil zvýšenou únavou, čo by podľa lekárov mohlo byť dôsledkom nejakého vírusového ochorenia, pri ktorom sa dokonca stalo, že Casey počas pretekov zvracal do prilby. Práve po dohode s lekármi teda Stoner usúdil, že prestávka by mu mohla pomôcť k zotaveniu, hoci to pre neho znamená definitívnu stratu možnosti bojovať o tohtoročný titul šampióna. Pred pretekmi v Brne je to o to väčšia škoda, že tento okruh Stonerovi a jeho Ducati vždy veľmi sedel. V sedle jeho motocykla sa na záskok objaví pilot satelitného tímu Pramac Ducati Fín Mika Kallio.
Hlavným favoritom na víťazstvo je teda Valentino Rossi, ktorého najväčším súperom bude jeho kolega z tímu Fiat Yamaha Španiel Jorge Lorenzo. Ten v priebežnom hodnotení šampionátu na Rossiho stráca 25 bodov a je v podstate jediným, kto môže Taliana ohroziť na jeho ceste za deviatym titulom majstra sveta. Ďalší Španiel, Daniel Pedrosa z továrenského tímu Repsol Honda, totiž aj napriek skvelému víťazstvu v USA stráca na Rossiho 72 bodov a pri nevyrovnaných výkonoch (tento rok spôsobených najmä zraneniami) sa už s titulom môže rozlúčiť. Výborné výkony podáva aj veterán Colin Edwards na Yamahe tímu Monster Tech 3, ktorý na Pedrosu stráca len 12 bodov a v zákulisí Yamahy sa začína vážne hovoriť o jeho návrate k Rossimu v roku 2010. Samozrejme, táto alternatíva je možná len v prípade pozitívnej odpovede Jorge Lorenza na pozvánku z továrne Honda, ktorá by mu do rúk rada zverila svoj motocykel pre nadchádzajúcu sezónu.
To sú teda najväčší favoriti pre Brno, prekvapiť by však mohol opäť Andrea Dovizioso, ktorý zvíťazil v posledných mokrých pretekoch v Doningtone.

Priebežné poradie pred pretekmi v Brne:
1. Valentino Rossi 187
2. Jorge Lorenzo 162
3. Casey Stoner 150
4. Dani Pedrosa 115
5. Colin Edwards 103
6. Andrea Dovizioso 94
7. Marco Melandri 79
8. Randy De Puniet 74
9. Chris Vermeulen 67
10. Loris Capirossi 66


Trieda 250 ccm:
Vyrovnanými výkonmi sa dostal na čelo hodnotenia štvrťlitrov Japonec Hiroshi Aoyama, keď jeho európski súperi doplácajú predovšetkým na pády, či vzájomné tvrdé útoky často za hranicou bezpečnosti. Druhý Alvaro Bautista stráca na Japonca len 15 bodov, tretí Simoncelli, obhajca titulu, má už 44-bodovú stratu. Toho však tesne nasleduje Hector Barbera. Túto štvoricu pretekárov však spája ešte niečo, všetci sú pre rok 2010 kandidátmi na post v niektorom z tímov v triede MotoGP, pričom Simoncelli už má v tomto jasno a v budúcej sezóne ho uvidíme práve v najprestížnejšej triede.
Českí reprezentanti, Karel Abraham a Lukáš Pešek, striedajú dobré výsledky s haváriami a to im bráni k lepšiemu umiestneniu v priebežnom hodnotení. Pešek je zatiaľ na 13. mieste, Abraham je pätnásty. V Brne by však mohli byť obaja dosť silní na to, aby si v tabuľke o niečo polepšili.

Priebežný stav šampionátu:
1. Hiroshi Aoyama 159
2. Alvaro Bautista 144
3. Marco Simoncelli 115
4. Hector Barbera 114
5. Mattia Pasini 80
6. Alex Debon 73
7. Raffaele De Rosa 67
8. Thomas Luthi 67
9. Hector Faubel 65
10. Roberto Locatelli 56

13. Lukáš Pesek 40

15. Karel Abraham 33


Trieda 125 ccm:
?Malorážky? ovládli pretekári tímu bávalého šampióna Jorge Martineza, prišom navrch má z nich Španiel Julian Simon, ktorý má na druhého v poradí, krajana Gadeu, 50-bodový náskok. Potom sú už bodové odstupy súperov tesnejšie a aj v Brne môžeme od pretekov tejto triedy očakávať veľké divadlo.
Na body bude chcieť určite dosiahnuť aj domáci pretekár Lukáš Šembera, ktorému sa to zatiaľ v doterajšom priebehu šampionátu nepodarilo.

Stav MS pred Brnom:
1. Julian Simon 154
2. Sergio Gadea 104
3. Bradley Smith 98,5
4. Nicolas Terol 94,5
5. Andrea Iannone 93,5
6. Pol Espargaro 68,5
7. Marc Marquez 56
8. Sandro Cortese 55
9. Jonas Folger 54
10. Dominique Aegerter 44,5

Kto bude v Brne zo štvorice Rossi, Lorenzo, Pedrosa, Dovizioso, najúspešnejší? (Foto: Yamaha Racing)

3 komentáre

1 komentár

 1. VladiB

  13. augusta 2009 at 6:35

  Sobota nedela má byť super počasíčko, už sa teším na tú atmosféru, ale bez Stonera to nebude ono, je to jeden z tých čo dvíha publikum zo sedačiek (teda zo zeme na Céčku, eFku… 😀)
  Uvidíme čo Lukáš, je doma mohlo by sa niečo podariť

 2. Risso46

  13. augusta 2009 at 7:06

  Dúfam, že to s tým počasíčkom bude ok, v Brne som už párkrát riadne zmokol!!!!!!!!!!!! Tento rok 22-krát na Grand Prix!!! Starnem… 😟

 3. Risso46

  13. augusta 2009 at 7:08

  Chcel som napísať 22. krát na GP do Brna 😕

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri