Connect with us

Spravodajstvo

Na Rely Dakar prvýkrát dvaja Slováci – Katriňák a Jakeš

Publikovaný

on

V netradične posunutom termíne až 6. januára sa začne v portugalskom Lisabone 29. ročník Rely Dakar. Po prvý raz v histórii bude mať Slovensko na extrémnom púštnom dobrodružstve dvojnásobné zastúpenie medzi motocyklistami – svoj štvrtý štart na Dakare absolvuje Jaroslav Katriňák a prvýkrát v kariére mu bude sekundovať aj Ivan Jakeš.
Obaja slovenskí pretekári budú na Dakare jazdiť na špičkových súťažných motocykloch KTM 660 zo špeciálnej limitovanej série ako členovia MOL Dakar Team-u. Vedúcim medzinárodného tímu je Maďar Balázs Szalay, na motocykloch ho budú okrem Katriňáka a Jakeša sprevádzať v rámci súťaže aj Péter Kátai z Maďarska a Rumun Emanuel Gyenes. Skúsenejší Katriňák sa na Rely Dakar zúčastnil po prvý raz v roku 1998 a ako nováčik jazdil na popredných miestach (do 7. etapy bol v prvej desiatke). Preteky však nedokončil pre poruchu prevodovky v 8. etape a nedobrovoľne strávil dva dni v púšti (už pred tým spadol aj v siedmej etape). Po roku sa slovenský reprezentant postavil na štart opäť a do historických štatistík sa zapísal ako víťaz 6. etapy z Ataru do Atidikje. Vzápätí však musel pre technické problémy odstúpiť. Podobne dopadol aj minulý rok, keď po nepríjemnom páde v "osudnej" 7. etape opäť odstúpiť z čelných pozícií. Po prvý raz nebude na cestách po Afrike zo Slovenska sám, spoločnosť mu bude robiť Ivan Jakeš aj brat Rasťo v úlohe mechanika.

01"Potešilo ma, keď som sa dozvedel, že ide aj Ivan Jakeš. Sme dobrí kamaráti a zažili sme už toho spolu dosť veľa. Samozrejme, teší ma aj bratova účasť," povedal 40-ročný Katriňák, ktorý bude jazdiť s číslom 103. Keďže predchádzajúce účasti na Dakare nedokázal zužitkovať na dojazd do cieľa v Dakare, jeho prvotnou úlohou je prerušiť túto nepriaznivú sériu. Vzhľadom na svoje jazdecké kvality by sa mohol zaradiť aj do prvej desiatky v kategórii motocyklov. "Chcem skončiť čo najlepšie, mojím cieľom nie je iba prísť do cieľa v Senegale. Myslím si, že pri mojich jazdeckých schopnostiach to nie je problém. Ale chcel by som tam byť čo najrýchlejšie. Mienim jazdiť rýchlo, ale aj bezpečne a zbytočne neriskovať," uviedol Jaroslav Katriňák. Za najťažšie etapy 29. ročníka považuje šiestu a siedmu. "V každej si však treba dávať pozor a snažiť sa vyhnúť nebezpečným situáciám," dodal.
Ivan Jakeš (bude mať číslo 201) sa o svojej účasti na Rely Dakar dozvedel až po príchode zo Šesťdňovej na Novom Zélande. "Spočiatku som mal zmiešané pocity, ale už som pripravený a teším sa. Hneď po Šesťdňovej sme začali zháňať kvalitnú motorku, čo vôbec nebolo ľahké. Môj stroj je super, veľmi dobre sa na ňom sedí. No zatiaľ som na ňom veľa neodjazdil, pripravoval som sa iba doma," skonštatoval 33-ročný pretekár. Slovenská dvojica odletela do Lisabonu v stredu z Budapešti.

katrinak Organizátori tentoraz pripravili pre účastníkov kratšiu trať v celkovej dĺžke 7915 km, z toho merané úseky tvoria 4309 km. Rely Lisabon – Dakar 2007 povedie cez šesť krajín – z Portugalska sa jazdci cez Španielsko presunú do Maroka, a potom sa cez klasické saharské duny v Mauretánii a Mali dostanú do Senegalu, kde ich 21. januára čaká tradičný cieľ v Dakare. V programe pretekov je 13. januára voľný deň a 17. januára absolvujú jazdci iba 280-kilometrový presun bez meraného úseku.
Na tohtoročnú edíciu najväčšieho motoristického dobrodružstva sa prihlásilo 250 motocyklov, 187 automobilov a 88 kamiónov, vďaka čomu sa budú po minuloročnej rekordnej účasti (508) opäť prepisovať historické čísla v počte účastníkov (525). Zastúpenie na štarte bude mať 42 krajín. Prvenstvá z minulého roka obhajujú v kategórii automobilov bývalý francúzsky zjazdár Luc Alphand na Mitsubishi, medzi kamionistami Rus Vladimir Čagin na Kamaze a v kategórii motocyklistov Španiel Marc Coma na KTM.
Na najťažšom rely podujatí na svete od premiéry v roku 1978 zahynulo dovedna už 51 pretekárov, divákov či členov sprievodných automobilov. Minulý ročník vyhasli na Dakare tri životy: austrálsky motocyklista Andy Caldecott zahynul pri nehode v 9. etape, keď si pri páde zlomil krčnú chrbticu, a pod kolesami automobilov zomreli aj dvaja mladí chlapci.

Program 29. ročníka Rely Dakar:
6. januára, 1. etapa: Lisabon – Portimao, celkovo 464 km (meraný úsek 117 km)
7. januára, 2. etapa: Portimao – Malaga, 545 km (67 km)
8. januára, 3. etapa: Nador – Er Rachidia, 648 km (252 km)
9. januára, 4. etapa: Er Rachidia – Quarzazate, 679 km (405 km)
10. januára, 5. etapa: Quarzazate – Tan Tan, 768 km (325 km)
11. januára, 6. etapa: Tan Tan – Zouérat, 817 km (394 km)
12. januára, 7. etapa: Zouérat – Atar, 580 km (542 km)
13. januára: voľný deň
14. januára, 8. etapa: Atar – Tichit, 626 km (589 km)
15. januára, 9 etapa: Tichit – Néma, 497 km (494 km)
16. januára, 10. etapa: Néma – Néma, 400 km (366 km)
17. januára, 11. etapa: Néma – Ayoun, 280 km (0 km)
18. januára, 12. etapa: Ayoun – Kayes, 484 km (257 km)
19. januára, 13. etapa: Kayes – Tambacounda, 458 km (260 km)
20. januára, 14. etapa: Tambacounda – Dakar, 576 km (225 km)
21. januára, 15. etapa: Dakar – Dakar, 93 km (16 km)

Advertisement
Suzuki Suzuki
Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri