Connect with us

Spravodajstvo

Na Slovakia Ringu sa rozhodovalo o motocyklových šampiónoch

Publikovaný

on

Počas uplynulého víkendu, 11.-13. septembra, sa na okruhu Slovakia Ring konalo záverečné podujatie motocyklových seriálov Alpe Adria Championship, Majstrovstvá Európy Stock 250 a IMRC. Hneď v niekoľkých kategóriách nebolo ešte rozhodnuté o celkových víťazoch a to sa týkalo aj národných šampionátov niekoľkých krajín, ktorých majstrovstvá sa jazdia práve v rámci týchto podujatí.  

 Agentúra Slovakia Racing, ktorá je organizátorom uvedených seriálov, má konexie pravdepodobne na veľmi vysokých miestach, keďže aj toto podujatie sprevádzalo vydarené počasie, ktoré na tribúny prilákalo mnoho motocyklových fanúšikov. Na pretekárov čakalo nielen dvoje pretekov, ale aj tradičná starostlivosť, finančné ocenenia za umiestnenia a keďže sa jednalo o posledné preteky, tak v nedeľu večer aj slávnostné vyhlásenie najúspešnejších pretekárov celej sezóny.  

Nový európsky šampionát triedy Stock 250, určený pre začínajúcich jazdcov od 12 rokov, síce tento rok trpel „pôrodnými bolesťami“, čo sa prejavilo v nízkej účasti pretekárov, no tí čo sa predstavili podávali výborné výkony, ich kvality rástli s každým ďalším podujatím a v najlepšej forme sa nakoniec predviedol český pretekár Oliver König, ktorý dvomi víťazstvami na Slovakia Ringu potvrdil, že európsky titul šampióna je v správnych rukách. V záverečnom hodnotení bol na druhom mieste Talian Manuel Torrini, slovenský reprezentant Roman Kučera jr. skončil tretí.  

Alpsko-jadranský šampionát v triede 125 Sportproduction poznal svojho celkového víťaza už pred záverečným podujatím. Získal ho taliansky pretekár Andrej Kosmač, no víkend na Slovakia Ringu ovládol jeho krajan Danilo Digiorgio. Domácich fanúšikov potešil Slovák Peter Rauch, ktorý sa po oboch pretekoch postavil na stupne víťazov za druhé, resp. tretie miesto. Celkovým víťazom seriálu IMRC sa stal český pretekár Radek Lamich, ktorý sa však v rámci českého šampionátu musel skloniť pred česko-talianskym jazdcom Pierre Coppom. Majstrom Slovenska sa stal Eduard Werner.  

 Hoci ešte pred podujatím na Slovakia Ringu nemal Talian Gabriele Gnani titul alpsko-jadranského šampióna v triede 125/Moto3 vo vrecku, vari nik nepochyboval o tom, že si ho tento mimoriadne skúsený, 52-ročný pretekár so skúsenosťami zo svetového šampionátu nenechá vziať. O víťazstvá sa síce cez víkend podelili Maďar Máté Laczkó a Talian Nicola Settimo, no dve tretie miesta stačili Gnanimu k zisku ďalšieho titulu majstra Alpe Adrie práve pred krajanom Settimom.  

Najväčšia dráma v boji o celkové víťazstvo sa mala na Slovakia Ringu odohrať v pretekoch triedy Superstock 600, kde vedúcu dvojicu, Maďarov Dávida Juhásza a Alena Győrfiho, delil v tabuľke jediný bod! No už krátko po štarte sobotňajších pretekov Győrfi spadol a skúsený Juhász si tak vopred zabezpečil nielen titul alpsko-jadranského šampióna, ale aj celkové víťazstvo v seriáli IMRC. Podporu slovenských fanúšikov si užil domáci jazdec Tomáš Svitok, ktorý v pretekoch obsadil v rámci Alpe Adrie dve štvrté miesta.  

V triede Supersport bol hlavným kandidátom na celkové prvenstvo Maďar János Chrobák, ktorý sa o víkendové prvenstvá podelil s poľským pretekárom Sebastianom Zielinskim a to mu stačilo k zaslúženému titulu majstra, ktoré navyše okorenil aj prvenstvom v rámci seriálu IMRC. V rámci českého šampionátu zisk titulu potvrdil hlavný favorit Igor Kaláb, slovenským majstrom je Dominik Jůda, český pretekár jazdiaci s licenciou Slovenskej motocyklovej federácie.  

S veľkým napätím sledovali diváci na tribúnach preteky triedy Superstock 1000, kde o víťazstvo v sobotu aj nedeľu bojoval domáci Jaroslav Černý s českým jazdcom Michalom Fillom. Napriek tomu, že Černý zvíťazil v kvalifikácii, v závere pretekov dokázal prvenstvo na svoju stranu strhnúť český jazdec. Z titulu alpsko-jadranského šampióna sa však na Slovakia Ringu radoval rovnako český pretekár Michal Prášek. Celkovým víťazom hodnotenia seriálu IMRC sa stal Poliak Marek Szkopek, ktorý si ale z posledného podujatia sezóny odniesol zranenie po páde v nedeľných pretekoch. Titul majstra Slovenska obhájil so slovenskou licenciou jazdiaci český pretekár Zbyněk Čech.  

Napriek tomu, že v triede Superbike bolo už o celkovom víťazovi rozhodnuté, právom sa očakával veľký súboj českého pretekára Lukáša Peška, dvojnásobného víťaza veľkých cien majstrovstiev sveta z roku 2007 v triede 125 ccm a Rakúšana Rolanda Rescha, ktorý mal už alpsko-jadranský titul vo vrecku. V sobotu Pešek po vynikajúcom výkone Rakúšana zdolal, no v nedeľu sa mu vynoril celkom iný súper, Poliak Pawel Szkopek, ktorý v kvalifikácii zajazdil čas 2:03,722 min a stal sa tak historicky najrýchlejším motocyklovým jazdcom na okruhu Slovakia Ring. Po veľkom súboji sa v závere presadil Poliak, pre ktorého to navyše znamenalo posun na konečné druhé miesto v šampionáte Alpe Adria, pričom v rámci hodnotenia seriálu IMRC sa stal víťazom. Majstrom Českej republiky sa stal Tomáš Zajíc, slovenský titul patrí po ročnej prestávke opäť Vladimírovi Ružovi.  

V pohárových pretekoch, teda IMRC Cup do 600 a nad 600 ccm sa bojovalo o body hneď do niekoľkých medzinárodných či národných seriálov. Najvýraznejšími osobnosťami sa stali celkoví víťazi Dominik Jůda z Českej republiky v nižšej, a Poliak Zbigniew Jedrzejek vo vyššej triede. Keďže jazdci IMRC Cupu na rozdiel od majstrovských tried nedostávali finančné odmeny za umiestnenia počas sezóny, čakali na nich vecné a finančné ceny na slávnostnom vyhodnotení sezóny po skončení pretekov.  

Záverečný večerný slávnostný ceremoniál ocenil nielen najúspešnejších jazdcov všetkých seriálov a tried, ale dodal aj dôstojnú bodku za mimoriadne úspešnou motocyklovou sezónou pod krídlami slovenskej agentúry Slovakia Racing.  

Výsledky z podujatia nájdete na tomto odkaze: http://www.slovakiaracing.sk/sk/slovakia-ring-live-timing-a-vysledky/  

Tlačová správa Slovakia Racing, autor: Rišo Karnok

Jaro Černý (vľavo) v triede Superstock 1000 po sobotňajšom víťazstve obsadil v nedeľu druhé miesto

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri