Connect with us

Turistické články

Passy a cesty Vietnamu

Publikovaný

on

Vietnam je štát v juhovýchodnej Ázii na východe polostrova Zadnej Indie pri pobreží Juhočínskeho mora. Štát má viac ako dvojtisícročnú históriu. Susedí s krajinami Kambodža, Čína a Laos.

Pri pobreží sa rozkladajú úzke nížiny, vnútrozemie je hornaté, pričom niektoré hory dosahujú výšku až 3000 metrov. Pre Vietnam je charakteristické:
– Červená rieka (Vietnamsky Hong), čo je zároveň najdlhšia rieka v krajine (preteká krajinou v dĺžke 450 km)
– nekonečné ryžové polia
– zelené tropické lesy

Krajina je často ohrozovaná tajfúnmi. Najdôležitejšie v krajine je poľnohospodárstvo, medzi hlavné produkty patrí ryža, káva, korenie a kešu orechy. Krajina je bohatá na kultúru a prírodné krásy. Náboženstvom je budhizmus, ktorý bol dlhú dobu zakazovaný.

Národná cesta 1A

Národná cesta 1A (Vietnamsky: Quoc lo 1A alebo Durong 1) je trans-vietnamskou diaľnicou. Cesta začína nultým kilometrom v Huu Nghi Quan. Končí po 2301 km v provincii Ca Mau.

Špecifikácia:
– totálna dĺžka 2301,340 km
– šírka cesty 10-12 metrov
– povrch: spevnený asfaltom
– počet mostov 874 (s nosnosťou od 25 ? 30 ton)
– cesta prechádza hlavným mestom Hanoi

História:
Národná cesta 1A bola postavená francúzskymi kolonizátormi na začiatku 20. storočia.

Národná cesta 51

Národná cesta 51 (Vietnamsky: Quoc lo 51) je štvoprúdová diaľnica začínajúca v meste Bien Hoa na juhovýchode Vietnamu. Má dĺžku 85,6 km a šírku 15 až 23 metrov. Na cete sa nachádza 15 mostov. Cesta spája významné priemyselné mestá Long Thanh (nachádza sa tam letisko), Tam An, Nhon Trach, Phu My (nachádza sa tam veľká elektráreň).

Hai Van Pass

Hai Van Pass sa nachádza na Národnej ceste 1A. Pass prechádza Annamitským pohorím, ktoré sa ťahá v dĺžke 1100 km. Pass je umiestnený na hranici Da Nangu a provincie Thua Thien Hue blízko národného parku Bach Ma. Pass má dlhú históriu.

Hai Van Pass a jeho nebezpečné zátačky boli dlho nočnou morou pre množstvo vietnamských vodičov. V súčastnosti sa vďaka tunelu Hai Van doprava urýchlila a je bezpečnejšia.

Ngang Pass

Ngang Pass sa nachádza na hranici provincií Quang Binh a Ha Tinh na Národnej ceste A1 v Annamitskom pohorí vo výške 2560 metrov.

Z vrcholu passu môžu návštevníci vidieť piesočné pláže, prekrásne prostredie hôr a na vrchole sa nachádza Hoanh Son Quan, brána postavená počas Nguyenskej dynastie by kontrolovala prepravu v 17. storočí. Pass bol tak sito nebezpečný, kým sa nepostavil tunel. Časť passu s nabezpečnými zátačkami je dns prístupná už iba ako turistická trasa.

Hai Van Pass

Advertisement
Suzuki Suzuki
Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri