Connect with us

Spravodajstvo

Prvý Slovák na škótskej trialovej 6-dňovej 2012

Publikovaný

on

Už viac ako storočnú históriu má za sebou slávna Scottish Six Days Trial (SSDT) – šesťdňová trialová súťaž v Škótsku. Za ten čas sa stala jednou z najslávnejších a najprestížnejších súťaží disciplíny trial. Každoročne majú v krásnom prostredí škótskej vysočiny, v mestečku Fort William, priamo v okolí najvyššieho vrchu Veľkej Británie – Ben Nevis, možnosť štartovať len necelé tri stovky jazdcov, no hlási sa ich oveľa viac. Organizátori sú nútení účastníkov vybrať žrebovaním, kapacita súťaže je totiž obmedzená tým, aby všetci jazdci stihli dlhú trať absolvovať za denného svetla.

Táto súťaž je veľkým lákadlom pre asi každého trialistu a tento rok sa jej 101. ročníka zúčastní aj prvý a zatiaľ jediný Slovák, sedemnásťročný Peter Vranák. Trial jazdí od roku 2001, kedy mal 6 rokov. Štyrikrát sa stal majstrom Slovenska, z toho trikrát v kategórii žiakov, raz v kategórii C. Napriek nízkemu veku rýchlo postupoval do vyšších kategórií, ktoré sú náročnejšie a v súčasnosti jazdí v najvyššej A trialovej kategórii. V sezóne 2011 skončil na druhom mieste. Slávnostné zahájenie SSDT sa bude konať 6. mája a štart šesťdňovej je o deň neskôr, v pondelok 7. mája. Ako názov napovedá, súťaží sa šesť dní, počas každého z nich sa jazdí zhruba 160 km dlhý okruh a jazdci absolvujú denne 30 sekcií. Podmienky naviac tradične zhoršuje chladné a upršané severské počasie.
Peter Vranák je už v dejisku konania podujatia, kde v štartovom poli 275 jazdcov bude mať na svojej Montese Honda 2504T štartové číslo 57. S číslom 56 na Shercu bude jazdiť český jazdec Václav Bruj s ktorým absolvovali 2 444 km dlhú cestu do mestečka Fort William v strednom Škótsku. Petra v Škótsku sprevádza otec Peter a trialista Zdenko Osúch, ktorý v súčasnej dobe žije v Anglicku.
SSDT sa jazdí od roku 1909 s prerušením iba 2x v období vojen. Do roku 1977 sa jazdilo v okolí mesta Edinburg, od roku 1978 je centrum podujatia mesto Fort William. Pred oficiálnym štartom hlavného poľa jazdcov, v piatok a sobotu, sa na trať vydali veteráni Pre´65 – motorky vyrobené pred rokom 1965. Je to hlavne prehliadka krásy, lásky a starostlivosti o svoje stroje, ale zároveň ak kus umenia zdolávať terénne prekážky na takýchto babičkách. V nedeľu sa začal oficiálny program slávnostným otvorením na konci ktorého sa odovzdávajú súťažné motocykle do uzatvoreného parkoviska (park fermé).
V pondelok ráno o 7,30 hod. bude odštartovaná 1.etapa s dĺžkou cca 90 km s 30-timi kontrolnými bodovanými sekciami. Štart i cieľ etáp je vždy vo Fort William, trate sú vedené prekrásnou prírodou jeho širokého okolia pričom tu platia prísne opatrenia na ochranu prírody a krajiny.
Pevne veríme, že Peťo Vranák sa na trialovej šesťdňovej nestratí a že iste zabojuje o cenu pre najlepšieho nováčika SSDT, a v Škótsku získa celý rad skúseností, ktoré iste zúročí v nasledujúcich rokoch.

Tlačová správa SMF

Súčasťou zahajovacieho programu je sprievod jazdcov v meste

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri