Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia „STRIEBORNÝ“ na ADAC MX Masters

Rozmočená trať v nemeckom Aichwalde bola tento víkend (11. – 12. 6. 2016) dejiskom tretieho podujatia seriálu ADAC MX Masters, najprestížnejších motokrosových pretekov na starom kontinente. Len 18-ročný slovenský reprezentant Richard Šikyňa (#102) z tímu MX Slovakia, jazdiaci na motocykli KTM 250 SXF po treťom mieste v kvalifikáciu zajazdil fantasticky aj nedeľné hlavné preteky a do cieľa prišiel na 2. mieste. Nepriaznivé počasie sa podpísalo pod zrušenie druhých jázd a tak Richardovi patrilo „striebro“ aj v celkovom hodnotení.

Náročné podmienky a hlavne dážď preverili v Aichwalde nielen pripravenosť jazdcov, ich tímov a členov ich doprovodov, ale aj samotných usporiadateľov. Aj napriek maximálnej snahe všetkých zainteresovaných bola trať hlavne v nedeľu až na hranici regulárnosti. Boli úplne zrušené preteky triedy MX85 a v triede Youngster (MX2), tak ako aj v triede Master (MX1) sa odjazdili iba prvé jazdy. Aj napriek okolnostiam sa podarilo Richardovi Šikyňovi z tímu MX Slovakia v sobotňajšej kvalifikácii zajazdiť jeho najlepšie kvalifikačné umiestnenie, keď vo svojej skupine skončil tretí. V nedeľných pretekoch predviedol v extrémne ťažkých podmienkach svoje bojovné srdce a do cieľa prišiel na fantastickom 2. mieste. Ide o jeho najlepšie doterajšie umiestnenia na takomto významnom a náročnom podujatí. Jazdeckú hitparádu predviedol aj ďalší slovenský talent Tomáš Kohút (#977), ktorý prišiel do cieľa 17 sekúnd po Richardovi a skončil na 3. mieste. Dvaja Slováci na stupni víťazov sú historickým úspechom nielen týchto chalanov, ale aj nádejou, že motokros na Slovensku má šancu pozbierať sa z „prachu“ a časom možno znovu obsadiť svoje stratené pozície z minulosti v Európskom, ale aj svetovom meradle.

Richard Šikyňa (#102)Na trati som sa cítil od prvého tréningu fajn. V kvalifikácii sa mi podarilo zajazdiť rýchle kolo hneď na začiatku a bol som na 1. mieste. Ku koncu ma ale preskočili dvaja jazdci, ktorí zajazdili o nejaké desatinky lepšie časy.V sobotu po kvalifikáciách začalo pršať a už ani neprestalo, takže v nedeľu ráno bolo na trati poriadneblato. Ranný warm-up som vynechal a nešiel som ani do oboznamovacieho kola pred prvou jazdou. Štart sa mi celkom podaril, bol som siedmy. Chytil som dobré tempo a už v druhom kole som sa dostal do vedenia. Viac ako polovicu jazdy som šiel v čele, ale potom som to veľmi položil v zákrute, bol z toho malý pád a prepadol som sa na 2. miesto. Ku koncu jazdy som ešte spadol, ale 2. miesto som si udržal. Druhú jazdu nám zrušili kvôli dažďu, takže to bolo zároveň moje prvé pódium na pretekoch ADAC. Som veľmi šťastný, že sa mi to konečne podarilo. Je to úžasný pocit. Chcem poďakovať hlavne svojmu tímu MX Slovakia, rodine, trénerovi Mirovi Kučírkovi, mechanikovi za skvelú prípravu motorky a  všetkým ostatným, ktorí majú zásluhu na mojich výsledkoch. Ďakujem!!!

Peter Kolek, manažér tímu MX Slovakia „Som šťastný, že sa to Rišovi podarilo a dostal sa na bedňu. Zvládol nielen kvalifikáciu, ale hlavne preteky vo veľmi náročných podmienkach. Myslím si, že výsledok v Aichwalde hovorí za všetko a keď Rišo vydrží stále náročnejšiu prípravu a uchová si chladnú hlave, čaká ho v budúcnosti skvelá športová kariéra. Je ešte čo zdokonaľovať, ale verím, že on to zvládne. Má na to všetky predpoklady. Tak mu držme palce, aby sa mu vyšli aj ďalšie preteky. Svoju zaslúženú hodinku slávy z Aichwaldu už má ale za sebou a teraz musí s veľkou pokorou pokračovať ďalej.“