Connect with us

Spravodajstvo

Rozhovor s Marcom Marquezom

Publikovaný

on

Vlani sa stal hneď vo svojej prvej sezóne najmladším majstrom sveta histórie kráľovskej kategórie MotoGP, tento rok je pochopiteľne hlavným favoritom na obhajobu. Začiatok si však skomplikoval zlomeninou nohy, ktorú utrpel pri Dirt-Trackovom tréningu. V nasledujúcom rozhovore Marc prezradí v akom stave je jeho predsezónna príprava a aké ciele má pre rok 2014.

FotoOtázka, na ktorú chce poznať odpoveď každý tím, súper aj fanúšik. Ako sa má Majster sveta po jeho zranení?
Stále lepšie. Kosť je v poriadku a to je dobré. Zakaždým keď som u Dr. Mira, tak mi povie, že je to lepšie, že sa môj stav zlepšuje. Postupne naberám silu, tak uvidíme, aké to bude v Katare. Samozrejme nebudem stopercentne fit, ale budem pripravený ako to len bude možné.

Ako vidíš situáciu pred štartom sezóny, najmä potom, keď si skoro dva mesiace nesedel na motocykli?
Samozrejme by som do Kataru išiel najradšej plne pripravený po normálnom priebehu predsezónnej práce. Žiaľ situácia je taká, aká je. Musím byť trpezlivý, a to najmä v prvom tréningu, pretože to bude približne jeden a pol mesiaca odvtedy, čo som naposledy sedel na motorke. To , že prvý test v Sepangu prebehol dobre a my sme boli schopní vyskúšať veľa vecí, nám dáva dôveru. Je ale tiež jasné, že máme na našom zozname veľa vecí, ktoré musíme ešte urobiť. Budeme teda počas úvodného podujatia musieť trochu viac pracovať. Prioritou pre Katar je brať všetko v pokoji.

Na začiatku februára si jazdil na novej Honde, líši sa veľa tá motorka od tej vlaňajšej?
Nie. Motorka roku 2014 je tej minuloročnej dosť podobná. Samozrejme sme ju museli prispôsobiť novým pravidlám, najmä novým pravidlám o spotrebe paliva. Podvozok a kyvná vidlica sú iné, ale celkovo sa motorka chová podobným spôsobom. Dôležité je, že sme sa zlepšili . S týmito zmenami a so základom z minulého roka sa cítim lepšie. Teraz ale musíme všetko zhodnotiť na rôznych okruhoch.

Ako vidíš v tejto sezóne súboj medzi troma španielskymi jazdcami, omladeným Rossim a triedou Open?
Majstrovstvá sveta 2014 budú veľmi ťažké. Ešte viac potom, keď som sledoval predsezónne testy z domova. Bolo veľa jazdcov, ktorí zajazdili dobré časy. Bude tiež zaujímavé sledovať , aké motocykle sa predstavia v kategórii Open. Zvlášť v kvalifikácii sa dá očakávať, že vďaka použitiu mäkkých pneumatík budú veľmi vpredu. Bude to ťažké. Hlavným súperom pre nás budú samozrejme Lorenzo a Pedrosa. V predsezónnych testoch bol silný aj Rossi. Má veľkú rýchlosť, čo je to, čo mu vlani chýbalo. Uvidíme tiež čo predvedie Ducati, či ako dopadne debut Pola Espargara v MotoGP a Aleixa Esparaga na motocykli Open. Som si istý, že to pre fanúšikov bude zábava.

Po získaní titulu si tento rok favoritom na jeho obhajobu, cítiš na svoju osobu tlak?
Ak chcem byť majstrom, obhájiť titul, musím byť opatrný, pretože od prvých chvíľ nás bude svet sledovať. Pre prvé preteky máme výhovorku, že sme stratili predsezónnu prípravu. Musíme zistiť čo ďalej. Dôležité bude získať body a potom v Austine bude už normálny pretekársky víkend.

FotoEšte nikdy si neobhajoval titul, je to pre teba veľká výzva?
Vždy som vyhral titul a prešiel do inej triedy. Bude zaujímavé získavať takéto nové skúsenosti. Tento rok som zostal v rovnakej kategórii a preto to pre mňa bude nové výzva. Nikdy predtým som to ešte nezažil, ale myslím, že to bude pekné. Nechcel som jazdiť s číslom 1, pretože číslo 93 mi prinieslo šťastie a nechcem to meniť. Viem ale, že som Majstrom sveta aj bez ohľadu na číslo a pokúsim sa titul obhájiť.

Aké spomienky na Katar sa ti vybavujú?
Mám na Katar dobré spomienky, najmä vďaka svojim prvým pretekom MotoGP v minulom roku. Počas víkendu som bol veľmi nervózny a to ako v tréningu, tak aj pretekoch. Bol som viac nervózny ako vo Valencii, kde som bojoval o titul. Napriek tomu som tam pred rokom získal prvé umiestnenie na stupňoch víťazov, išiel som za Danim a bojoval v záverečných kolách s Valentinom. Bol to víkend , na ktorý nikdy nezabudnem.

Poďme sa pozrieť do kategórie Moto3. Tvoj brat je po zranení, aké vidíš u neho šanca v tejto sezóne?
Po prechode od KTM k Honde má Alex tento rok za úlohu vývoj novej motorky. Vlani ma šokoval, vedel som že je dobrý, ale vyhrať preteky… Myslím, že šokoval všetkých. Tento rok v zime tvrdo pracoval. Rameno sa pomaly hojí. Nemal veľa času na zotavenie, ale už testuje a myslím, že tento rok bude silnejší než v minulom roku.

Ako veľmi sa zmenil tvoj život po tom, čo si vo Valencii prevzal titul svetového šampióna?
Je pravda, že po zisku titulu v MotoGP som si všimol väčší záujem o moju osobu a to nielen na trati. Je logické, že po prechode z triedy Moto2 do MotoGP bolo počas celej sezóny veľa postupných zmien. Všetko explodovalo po tom, čo som získal titul. Ľudia ťa spoznávajú ďaleko viac, mám viac fanúšikov, čo je dôležité. Je to pre jazdca to najlepšie o čom sníva. Je jasné, že niekedy by si chcel byť normálny človek, bez povšimnutia na ulici, ale priznávam, že aj záujem ľudí mi robí radosť.

Na záver nám predpovedz ako dopadne sezóna MotoGP…
Moja predpoveď pre tohtoročnú MotoGP je, hoci sa to niekomu nebude páčiť: ja prvý, Dani druhý no a Jorge tretí.

Foto: motogp.com

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri