Skončil 84. ročník ISDE 2009- Slovakia Junior Trophy team na 9. mieste

Sobotňajším záverečným šiestym dňom sa v Portugalskom meste Figuera da Foz skončil 84. ročník Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže ISDE 2009. Po náročných piatich súťažných dňoch jazdci absolvovali v šiesty deň tradičný motokros, ktorý sa jazdil na vynikajúcej motokrosovej trati, kde prebiehajú i MS v motokrose.
Slovenský Junior Trophy Team sa v záverečných bojoch prebojoval na konečné 9. miesto v svetovej súťaži juniorských tímov. Štvorica tvoriaca nás tím: Robert Kapajčík, Marek Giertl, Miroslav Ševela, Thomas Hostinsky síce neobhájila 5. miesto z nášho posledného štartu v tejto súťaži na ISDE 2005 v P. Bystrici, ale po tak dlhej prestávke a v tak silnej konkurencii, ktorá je z roka na rok silnejšia, je i deviate miesto veľmi dobrým výsledkom a vyhliadkovo prísľubom, že slovenské enduro stále patrí medzi svetovú špičku.

"Tohtoročná šesťdňová bola dosť náročná. Chlapci absolvovali šesť súťažných dní v úplne iných podmienkach na aké sú zvyknutí u nás a prípadne i na ME, ktorých sa zúčastňujú. Na druhej strane naša účasť na tejto motocyklovej olympiáde je vynikajúcou skúsenosťou pre mladých jazdcov a hlavne možnosťou porovnania sa so svetovou špičkou. Každý zo štvorice mohol počas súťaže vidieť, kde má svoje rezervy, ktoré treba zlepšiť, aby sme mohli byť na budúce ešte lepší. Šesťdňová je špecifickou súťažou, kde rozhoduje nielen jazdec, ale do hry vstupuje i technika, počasie a hlavne i športové šťastie a to nás tento rok trošku opustilo, myslím tým technické problémy nášho najlepšieho juniora Roba Kapajčíka v druhý súťažný deň, ale o tom táto súťaž je," vyjadril sa Jaroslav Katriňák, manažér SJTT.

Svetovú súťaž juniorov vyhral juniorský tím Španielska v zložení Viktor Guerrero, Oriol Mena, Lorenzo Santolino, Mario Roman. Na druhom mieste skončilo Francúzsko: Sebastien Bozzo, Benoit Fortunato, Yannick Bossi, Adrien Medge. Tretí je tím USA v zložení: Russel Bobbitt, David Kamo, Jamie Lanza, Cory Buttrick.

Slovensko malo svoje zastúpenie i vo svetovej súťaži klubových tímov, kde štartovali tri trojčlennné družstvá. Po vynikajúcom prvom dni bol Haviar KTM team Slovakia (Štefan Svitko, Radek Bohuslav, Marek Haviar) na 5. mieste a hneď za ním na šiestom mieste Magic Liptov Slovakia team (Zlatko Novosád, Peter Králik, Juraj Dozsa). Obidva uvedené kluby podobne ako juniorku, opustilo v druhej etape ?športové šťastie?. Ako Štefan Svitko, tak i Juraj Dozsa mali technické problémy, pre ktoré druhý deň nedojazdili, museli tzv. ?reštartovať? – dostali 2-hodinovú penalizáciu a tými sa prepadli až na 54. a 52. miesto. Vynikajúcimi výsledkami v nasledujúcich štyroch súťažných dňoch, sa podarilo tímom postupne prebojovať na konečné 20. miesto pre Haviar KTM team Slovakia a 21. miesto Magic Liptov Slovakia team. Tretí náš tím Fly racing team Slovakia jazdiaci v zložení Marek Vozák, Adam Šipikal a Ján Zaťko obsadila v konečnom hodnotení 42. miesto z celkového počtu 91 štartujúcich tímov.

Súťaž klubových tímov vyhral český Haruda team Rac Sedlčany: Michal Kadleček, Martin Žerava, David Čadek, pred ďalším českým tímom Motoklub Jiřetín-nejlepvnejsipneu.cz: Ján Zaremba, Vit Kuklík, Miroslav Kučírek. Tretie miesto obsadil Team OStra junior : Henrik Linoholm, John Nystrom, Emil Gustavsson.

V hlavnej svetovej súťaži Trophy tímov zvíťazila šestica jazdcov Francúzska (Julien Gauthier, Marc Germain, Rodrig Thain, Marc Bourgeois, Christope Nambotin, Antoine Meo), druhý je tím Talianska (Simone Albergoni, Alessandro Botturi, Oscar Balletti, Alessandro Belometti, Fabio Mossini, Alex Salvini) a tretí tím Fínska (Eero Remes, Juha Salminen, Valteri Salonen, Simo Kirssi, Marco Tarkkala, Samuli Aro).

V súťaži ženských Trophy tímov taktiež zvíťazil tím Francúzska (Ludivine Puy, Audrey Rossat, Stephanie Bouisson) pred Švédkami (Jessica Jonsson, Vanja Kollmann, Sandra Adriansson) a tímom Austrálie (Jacqui Jones, Alison Parker, Jemma Wilson).