Connect with us

Spravodajstvo

Slováci majú prvé úspechy na ISDE 2008

Publikovaný

on

TLAČOVÁ SPRÁVA SMF (1.9. ráno)
Dnes odštartoval 83. ročník ?motocyklovej olympiády" – ISDE 2008, Grécko-Serres

V prvý septembrový deň bol v gréckom Serrese odštartovaný 83. ročník Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže, ktorá je označovaná ako motocyklová olympiáda.
Slovensko na uvedenom svetovom šampionáte tímov reprezentujú tri tímy v klubovej súťaži: HANT SLOVAKIA TEAM (Štefan Svitko, Robert Kapajčík, Radek Matoška), MOTOSPORT RACING TEAM SLOVAKIA (Zlatko Novosád, Miroslav Ševela, Marek Haviar) a PB RACING TEAM (Matúš Barna, Vladimír Preis, Marek Vozák).

Podľa informácii z dejiska podujatia panujú v Grécku vysoké horúčavy, čo by bolo ideálne pri mori, avšak pre tímy to nie je celkom jednoduché. Celé depo je na asfalte, čo je veľmi nepríjemné pre jazdcov ale i pre doprovod. Managérka tímu Motosport racing Zuzka Onhajzerová hodnotí začínajúcu šesťdňovú ako peknú, ale za cenu úplného vysilenia. Gréci viacerých prekvapili pekným viacúčelovým areálom vybudovaným okolo okruhu, na ktorom sa jazdí napr. i F3. v blízkosti okruhu sa nachádza aj novovybudovaná motokrosová trať určená pre záverečný motokros. Enduro testy sú v lese, podmienkami pripomínajúcom slovenskú pôdu, čo možno bude taká maličká výhoda pre našich jazdcov. Následkom vysokých horúčav je trať veľmi prašná, čomu sú prispôsobené i časy.

Administratívnú a technickú prebierku absolvovali tímy vo štvrtok 29.8.2008 bez väčších problémov, všetkých 9 súťažných motocyklov je v uzatvorenom parkovisku v tzv. ?parc fermé"
V sobotu 30.8.2008 vo večerných hodinách sa uskutočnilo v Serrese slávnostné otvorenie 83. ročníka ISDE 2008 spojené s koncertom gréckych populárnych spevákov. O úvod otváracieho ceremoniálu (pozri foto) sa postarali už tradične 15-ti borci z ostrova MANN na slabučkých a otlčených Hondách 90ccm z rokov dávno minulých. Poobliekaní v dlhých vojenských kabátoch predvádzali kaskadérske kúsky najvyššej úrovne. Samotný slávnostný ceremoniál prebiehal v štýle olympijských hier na cieľovej rovinke pred zaplnenou tribúnou. Množstvo divákov ktorí sa prišli pozrieť, môžeme Grékom len závidieť. Čerešničkou na torte bol ohňostroj, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani organizátori LOH v Pekingu.

V dnešnej dobe sprísnenej ochrany prírody sa tomuto trendu nevyhla ani tohtoročná šesťdňová, ktorá je poňatá maximálne environmentálne, vrátane triedenia odpadu už v boxoch a nevydávania výsledkov v tlačovej forme – komplet bude prenášané len prostredníctvom výpočtovej techniky. Symbolom vzťahu k prírode bola, v rámci projektu "GREEN ISDE" výsadba stromčekov v SIXDAYS PARKU hlavnými funkcionármi jednotlivých krajín. Za Slovensko stromček vysadili prezident SMF pán Dr. Peter Smižík a podpredseda Jury pre ISDE pán Ing. Peter Lazar s partnerkami. Nedeľu bol v Serrese voľný deň určený na poslednú prehliadku trate a prípadný oddych pre zajtrajším štartom o 8:00 hod.

Martin Kubačka (manažér Slovakia HANT Teamu): ?Všetko je pripravené na zajtrajší štart, dnes sme si ešte trošku užívali posledný deň voľna. Naši jazdci štartujú v polhodine, prvý ide Robo, potom Štefan a nakoniec Radek. Časy by mali byť voľnejšie, predjazdci mali najazdené v časovkách okolo 8-12 minút. Máme trošku problém so vstupmi pre autá do depa, dostali sme len jeden. Tankovačku v paddocku máme spoločnú s českými jazdcami, uvidíme, ako to pôjde, bude ich tam 22 a miesta asi nebude veľa.?

Vladimír Omelka (manažér PB Racing Teamu): ?Dnes sme absolvovali poslednú obhliadku trate a prejazdili sme si autom všetky časové kontroly. Jazdí sa v horskom kamenistom a prašnom teréne s množstvom strmých výjazdov a zjazdov. Teploty dosahujú úroveň 35 stupňov, vo vyššej nadmorskej výške teplota našťastie klesá na príjemných 25 stupňov. Najvyššie položená časová kontrola je vo výške 1605 metrov. Každý deň sa jazdí dvakrát okruh dlhý 120-140 km, v rámci troch špeciálnych testov. Tieto úseky dokážu jazdci zvládnuť približne za 7 hodín.?
A kedy štartujú 1.9. naši jazdci ?
9:36 Marek Vozák
9:45 Matúš Barna
10:06 Róbert Kapajčík
10:22 Štefan Svitko
Zlatko Novosád
Vladimír Preis
10:27 Miroslav Švela
10:31 Radek Matoška
Marek Haviar


Držme našim chlapcom palce !
Oficiálna stránka ISDE: www.isde2008.gr


Sekretariát SMF
TLAČOVÁ SPRÁVA SMF (1.9. večer)

Neoficiálne výsledky 1. súťažného dňa ISDE 2008
HANT SLOVAKIA TEAM NA VEDÚCOM MIESTE!


Dnes ráno 1.9.2008 bol odštartovaný prvý súťažný deň 83. ročníka Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže. Podľa neoficiálnych výsledkov je na vedúcom mieste v súťaži klubových tímov náš HANT Slovakia Team v zložení Štefan Svitko, Robert Kapajčík a Radek Matoška. Motosport Slovakia Team v zložení Zlatko Novosád, Miroslav Ševela, Marek Haviar je na 10. mieste a PB Racing Team Slovakia v zložení Vladimír Preis, Matúš Barna, Marek Vozák je na 23. mieste z celkového počtu 78 klubových tímov. Uvedené výsledky 1. súťažného dňa musí potvrdiť medzinárodná jury, ktorej zasadnutie je o 20:30 gréckeho času ( +1 hod. k nášmu času).

Individuálne hodnotenie jazdcov v jednotlivých triedach klubovej súťaže je pre Slovensko taktiež veľmi vynikajúce. V C3 sú hneď na prvých dvoch miestach slovenskí jazdci: Štefan Svitko na prvom mieste a Radek Matoška na mieste druhom, na 5. mieste je Zlatko Novosád, 9. Miroslav Ševela, 15. Marek Haviar, 19. Vladimír Preis. V triede C2 máme len jedného jazdca Roberta Kapajčíka a ten je po prvom dni taktiež na vynikajúcom vedúcom – prvom mieste. V triede C1 je Matúš Barna na 15. mieste a Marek Vozák na mieste 45-tom.

Trať prvého a druhého dňa je zhodná a má celkovú dĺžku 235 km v dvoch okruhoch. Motokrosový test vo vnútri okruhu Serres štartuje pretek a potom sa ide do Marmarasu po mnohých kamenistých cestách do kopcov. Po ČK 1 (4) nasleduje 2. (5.) špeciálny test MX Acerbis, dlhý 7 km. Ďalšia časť je v horách Lailias, kde je taktiež 2. (5.) ČK časová kontrola). Prvý enduro test Lailias je v lese s ľahkým stúpaním a klesaním v nadmorskej výške 1550 m. Potom trať vedie cez úžasný lesný rýchly úsek do prvého veľkého klesania pozdĺž kľudných vodných tokov, až sa trať vráti na okruh v Serresu. Čas trvania jedného okruhu (cca 120 km) je 120 km je okolo 3 hodín a 30 minút. Zajtra v rámci druhého súťažného dňa by mala byť s malými úpravami, rovnaká, avšak všetko záleží na večernom zasadnutí JURY.
Sekretariát SMF

Advertisement

1 komentár

1 komentár

  1. VladiB

    1. septembra 2008 at 9:32

    Palce držíme i my všetci v redakcii Motomagazín & Motocykel.sk.

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri