Smrž prekazil Spiesovu sériu

Rekordných sedemkrát po sebe zvíťazil Američan Ben Spies so svojou Yamahou v sobotňajších Superpole a tento rok tak ešte nikoho nepustil na pole position. Až cez víkend v talianskom Misane sa musel prvýkrát skloniť pred umením iného pretekára, ktorým bol aj k našej radosti český pretekár Jakub Smrž!

Spies si však všetko vynahradil v nedeľňajšej prvej jazde, ktorá sa šla pre nepriaznivé počasie tak, ako sme na to zvyknutý častokrát z MotoGP, teda s výmenami motocykla počas pretekov. Práve výmena dala krídla Američanovi, ktorý suverénne zvíťazil pred Britom Byrnem. O tretie miesto zviedli skvelý súboj domáci Fabrizio a spomenutý Smrž, s náskokom piatich stotín bol v cieli skôr Talian. Smrž si navyše v pretekoch pripísal najrýchlejšie kolo.

15. Polita A. (ITA) Suzuki GSX-R 1000 K9 -1:31.635

Druhú jazdu ovládol až v samotnom závere Jonathan Rea na Honde, pre ktorého to bolo prvé víťazstvo v Superbikoch. V cieli ho nasledovala dvojica Xerox Ducati Fabrizio a Hagom a Japonec si tak vďaka Spiesovým technickým problémom a deviatemu miestu, udržal náskok pred Američanom v celkovom hodnotení (48 bodov). Smrž aj tentoraz bojoval o popredné pozície, na konci predbehol Carlosa Checu a opäť získať 13 bodov prídel za štvrté miesto. Celkovo sa posunul na 9. miesto, keď na ôsmeho Checu stráca len jeden bod.

Supersport

Po páde Kenana Sofuogla, sa o víťazstvo pobila dvojica vedúcich pretekárov šampionátu Cruthlow ? Laverty, vynikajúce tretie miesto však pre český tím K+L Intermoto Czech vybojoval domáci Massimo Roccoli. Cruthlow má na čele priebežného hodnotenia 14-bodový náskok na Lavetyho, tretí Sofuoglu už stráca 52 bodov.

15. Guerra Y. (ESP) Yamaha YZF R6 -1:43.088

V pretekoch Pohára FIM triedy Superstock 1000 zvíťazil Francúz Berger (Honda) pred vedúcim pretekárom seriálu Belgičanom Simeonom (Ducati) a krajanom Barrierom (Yamaha). Ondřej Ježek z Moravy skončil desiaty, celkovo je na siedmom mieste. Vedie Simeon o sedem bodov pred Talianom Cortim.

V pretekoch Majstrovstiev Európy triedy Superstock 600 zvíťazil Talian Petrucci na Yamahe a na čele priebežného hodnotenia má 15-bodový náskok na Gina Reu (brat víťaza 2. jazdy Superbikov).

Už počas nadchádzajúceho víkendu sa konajú preteky na britskom Donningtone, potom po štvortýždňovej prestávke sa najrýchlejší pretekári MS Superbikov a Supersportov stretnú na Masarykovom okruhu v Brne (24. – 26. júla).

Jakub Smrž už patrí k úzkej špičke svetových Superbikerov (foto: Petr Štola)