Connect with us

Podujatia

Športový tip na víkend: Majstrovstvá Európy enduro – Vyšný Medzev, 15. – 16. august 2009

Publikovaný

on

Približne pred dvomi mesiacmi sa svetová endurácka špička stretla na Považí v Púchove na Majstrovstvách sveta enduro a už v nastávajúci víkend, v dňoch 15. – 16. augusta 2009, mieria najlepší európsky jazdci na tretie podujatie tohtoročných Majstrovstiev Európy, ktoré sa uskutočnia vo Vyšnom Medzeve. V rámci tohto kontinentálneho šampionátu sa uskutočnia i Medzinárodné majstrovstvá SR enduro I. a II. výkonnostnej triedy. Pre všetkých pretekárov je to veľký sviatok, lebo šancu stretnúť sa s tými najlepšími v domácom prostredí sa nenúka každý deň.
Organizačne podujatie pripravil pomerne mladý Enduro klub Vyšný Medzev, ktorý už v predchádzajúcich rokoch pripravil dve klasické endurá v rámci slovenského šampionátu.
?V novodobej histórii sa na východnom Slovensku majstrovstvá Európy neuskutočnili a pokiaľ si dobre spomínam, tak naposledy sa podujatie takého rangu uskutočnilo v roku 1976. V tom čase to boli najvyššie hodnotené preteky, lebo o dva či tri roky neskôr sa začal jazdiť seriál majstrovstiev sveta. Po dlhých rokoch sa teda priaznivci endura môžu tešiť nielen opäť aj na európskych jazdcov,? hovorí predseda Športovej komisie endura a rely SMF Peter Lazar.
Pri výbere organizátora zavážili viaceré kritériá, ale najhlavnejším bol profil trate, ktorý je v okolí Medzeva veľmi technický zaujímavý. Vyšnomedzevčania majú výhodu aj v tom, že majú motokrosovú trať, ktorá sa využije pre cross test.
?Počas podujatí slovenského šampionátu, ktoré v tejto lokalite dopadli po každej stránke dobre, sme sa začali pohrávať s myšlienkou usporiadať ME. Od slov nebolo k činom ďaleko, klub má podporu aj zo strany obce a spojenie síl zainteresovaných strán vyústilo do prípravy európskeho podujatia. Podstatnú časť prác sme stihli urobiť oveľa skôr a posledné dni pred súťažou už doťahujeme, ako sa hovorí, detaily. Trať je pripravená a tvorí ju okruh zhruba 60 km dlhý, na ktorom absolvujú pretekári tri enduro a cross testy. Pripravili sme aj extrém test, ktorý sa pomaly stáva pevnou súčasťou vrcholných podujatí. Je situovaný v lesnom prostredí a je tvorený výlučne prírodnými prekážkami,? povedal jeden z hlavných organizátorov a predseda Enduro motoklubu V. Medzev Helmut Eližér.

Na ME je prihlásených 155 jazdcov zo 16-tich krajín, medzi ktorými je osem žien. Slovensko má na šampionáte zastúpenie prostredníctvom známych jazdcov. Našim najväčším želiezkom v ohni je Štefan Svitko – tohtoročný líder ME v triede senior E3. V uvedenej triede máme ešte dvoch jazdcov: Zlatko Novosád a Juraj Dozsa. V triede senior E2 štartuje Robert Kapajčík, v juniorskej triede E1 Thomas Hostinský a v triede junior E2/E3 Miroslav Ševela. Poslední dvaja slovenskí jazdci sa predstavia v kategórii veterán : Emil Čunderlík, Dušan Čipka.

Štart i cieľ je situovaný pri Obecnom úrade Vyšný Medzev. Prví jazdci sa na trať vydajú v sobotu 15. 08. 2009 o 9,00 hod, v nedeľu 16. 08. 2009 je štart o hodinu skôr o 8,00 hod.

Bližšie informácie na [linka], resp. [linka]

sekretariát SMF

ilustračne (autor: Edmunds J.)

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri