Connect with us

Spravodajstvo

Štartujú Majstrovstvá sveta MotoGP

Publikovaný

on

Zimná prestávka je za nami, pretekári majú za sebou povinné predsezónne testy IRTA a čaká ich prvé z 18-tich tohtoročných podujatí, ktorým je tradične Commercial Bank Grand Prix of Qatar. To má dve osobitosti oproti bežnému víkendu, ide sa štyri dni – od štvrtka do nedele – a za umelého osvetlenia. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aká je situácia a kto sú favoriti pred spomenutou Veľkou cenou.

FotoPokiaľ bol obhajca titulu Marc Marquez zdravý, tak na testoch dominoval. Potom si ale zlomil pri tréningu lýtkovú kosť a nielenže musel vynechať posledné testy v Sepangu a na Phillip Islande, ale je zároveň nezodpovedanou otázkou, do akej miery bude fit pri tohtoročnej pretekárskej premiére .
Na testoch sa vo veľmi dobrom svetle ukazoval 7-násobný majster sveta kráľovskej triedy Valentino Rossi. Ten bol pri neúčasti Marqueza na druhých testoch v Malajzii najrýchlejší, ale v rovnakom čase ako Dani Pedrosa. Navyše už vlani pri svojom comebacku s Yamahou stál v Katare na stupňoch víťazov.

Marquezov tímový kolega Dani Pedrosa je nevyspytateľným pilotom, stupne víťazov by mu snáď nemali uniknúť, i keď či bude bojovať o víťazstvo je otázne. Práve pre Daniho je tohtoročná sezóna sezónou pravdy, lebo mu v tímu Repsol Honda končí zmluva…
Vicemajster sveta Jorge Lorenzo sa síce pri druhých testoch v Sepangu sťažoval na nové pneumatiky od Bridgestone, avšak práve Losail mu vždy sedel, a tak je určite považovaný za jedného z najväčších favoritov tohtoročného premiérového podniku kráľovskej kubatúry. Navyše v nedávnom teste pneumatík Bridgestone na Phillip Islande jednoznačne dominoval. V Katare Lorenzo vyhral v rokoch 2012 a 2013 a od svojho debutu v sezóne 2008 bol ešte 3x druhý a 1x tretí, čo je jeho najhoršie umiestnenie na tejto trati. Okrem toho tu vyhral ešte 2x v pretekoch triedy 250 cm3.

FotoAleix Espargaro bol čiernym koňom všetkých doterajších testov, keď končil tesne za továrenskými pilotmi a v prípade ich neúčasti potom testom dominoval práve on, ako naposledy v Losaile.
S veľkým otáznikom budeme čakať na umiestnenie a výkony jazdcov s motocyklami Ducati. Továrenskí piloti Andrea Dovizioso a Cal Crutchlow by mali nastúpiť s motocyklami špecifikácie Open.
Kandidátmi na niektoré pódiové umiestnenie, respektíve na umiestnenie v Top 5 sú iste satelitní jazdci Hondy Stefan Bradl (LCR – Honda) a Alvaro Bautista (Gresini – Honda), či úradujúci majster sveta Moto2 Pol Espargaro z tímu Tech3 Yamaha. Ten si však práve pri testoch v Katare zlomil kľúčnu kosť. Bol síce okamžite v Barcelone operovaný, ale uvidíme ako s týmto handicapom vyrovná. Podceňovať nemôžeme ani jeho stále viac sa presadzujúceho tímového kolegu Bradleyho Smitha.

Český jazdec Karel Abraham má za sebou ťažkú zimu, avšak posledné testy v Losaile snáď vrátili Abajovi optimizmus a zdravú sebadôveru. Súčasný nie práve stopercentný zdravotný stav naznačuje, že akýkoľvek získaný bod z Kataru bude úspechom .
V štartovej listine kráľovskej triedy však nájdeme aj ex-majstrov sveta Hiro Aoyamu či Nickyho Haydena, oboch s produkčnými motocyklami Honda, keď ďalší motocykel tejto produkcie bude pilotovať vicemajster sveta Moto2 Scott Redding. Ďalej nesmieme zabudnúť na Andreu Iannoneho a Yonnyho Hernandeza s motocyklami Ducati špecifikácie Open. Zatiaľ jediný motocykel Aprilia tímu Ioda Racing bude riadiť Danilo Petrucci, za tím PBM budú štartovať Broc Parkes a Eugene Laverty, za tím Avintia potom Hector Barbera a nováčik Mike di Meglio. A bolo by doslova hriechom nevymenovať skúseného Colina Edwardsa s Forward Yamahou .

Vlani v Katare vyhral Jorge Lorenzo pred Valentinom Rossim, ten predviedol skvelý finiš, a Marcom Marquezom, ktorý tu išiel svoje premiérové preteky v MotoGP.

Foto: Yamaha Racing a Repsol

Vlani sa z víťazstva v Katare radoval Jorge Lorenzo

Advertisement

3 komentáre

3 Comments

 1. devill63

  20. marca 2014 at 19:35

  No konečne…

 2. devill63

  23. marca 2014 at 20:00

  No dnes skutočne úžasné preteky vo všetkých kategóriách  👍

 3. sHARk

  24. marca 2014 at 7:27

  👍  pekné súboje
  ak sa nebude v MGP padať, bude to asi zaujímavé…

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri