Sté víťazstvo Valentina Rossiho

V holandskom Assene sa dnes prepisovala história Majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Valentino Rossi vybojoval svoje sté víťazstvo v kariére a stal sa tak druhým pretekárom histórie, ktorý získal trojciferný počet víťazstiev. Na historicky prvého, svojho krajana a priateľa, Giacoma Agostiniho tak stráca 22 víťazstiev.

Rossi, ktorý mimochodom svoje prvé víťazstvo získal pred trinástimi rokmi v Brne v triede 125 ccm, šiel za svojim jubilejným prvenstvom celkom suverénne a len na chvíľu s ním ako tak dokázal držať tempo tímový kolega a predovšetkým súper v boji o titul šampióna, Jorge Lorenzo. Tretí z adeptov na svetový primát, Austrálčan Casey Stoner skončil tretí s priepastným, 23-sekundovým, rozdielom. Keďže pred týmto podujatím mali všetci traja súperi zhodný počet bodov, rozdiely sa mimoriadne nezmenili a desať pretekov pred koncom sezóny sa ešte máme na čo tešiť.

Trieda 250 ccm:

Krásny súboj štvorice pretekárov v triede 250 ccm sa najprv zmenil na jazdu sólo, potom na boj dvoch, neskôr troch a nakoniec sa z víťazstva radoval Japonec Aoyama, ktorý sa tak dostal aj na čelo priebežného hodnotenia šampionátu, kde má náskok 13 bodov na druhého Španiela Bautistu, ktorý dnes kolo pred cieľom spadol. Vynikajúce siedme miesto vybojoval Karel Abraham, na dvanástom mieste skončil Lukáš Pešek.

Trieda 125 ccm:

Víťazom triedy osminiek sa stal Španiel Gadea, pôvodne druhý Španiel Terol bol po pretekoch za neférový manéver na krajana Simona a prepadol sa na piate miesto. Gadeu a Simona teda na pódiu doplnil Brit Bradley Smith. Lukáš Šembera skončil dvadsiaty, na divokú kartu štartujúci Karel Pešek, brat Lukáša, bol v cieli na 22. mieste.
V priebežnom hodnotení šampionátu vedie Simon s 5,5 bodovým náskokom na Smitha, tretí Gadea stráca 20 bodov.

15. Lorenzo ZANETTI ITA Aprilia -10.615

Svetový šampionát pokračuje o týždeň v americkej Laguna Seca, kde však bude štartovať len kategória MotoGP.

Valentino Rossi a radosť zo stého víťazstva v Grand Prix (foto: Yamaha Racing)