Connect with us

Spravodajstvo

ŠTEFANA SVITKA ČAKÁ NAJVYPRAHNUTEJŠIA PÚŠŤ SVETA

Publikovaný

on

BRATISLAVA, 2. decembra 2019
TS: Slovnaft, foto: Pavol Škorpík 

Trojnásobný majster Európy, viacnásobný majster SR v enduro a cross country a najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko v úvode januára 2020 po jedenásty raz štartuje vo farbách Slovnaft Rally Teamu na prestížnej Rely Dakar.

Najťažšie motoristické preteky sveta od 5. januára do 17. januára 2020 preveria jazdcov v tom najhoršom slova zmysle. Zo saudskoarabskej Džiddy do cieľa v Qiddiye neďaleko Rijádu ich čaká trať dlhá 7 800 km. Špeciálne etapy majú celkovo 5 000 km, pričom tie najdlhšie prekročia 450 km. Jazdcov čaká najvyprahnutejšia púšť sveta, kde teploty často vystupujú až na 45 °C a príroda tam ukazuje svoju najkrutejšiu tvár.

Foto

Na predchádzajúcom Dakare Štefana Svitka prinútila odstúpiť porucha motorky. Tento rok sa však už naplno sústredil na prípravu na Dakar 2020: „Vážnejšie zdravotné problémy sa mi doteraz vyhýbali a v príprave sa mi podarilo vyhrať preteky v Grécku“. Slovenský motocyklový reprezentant suverénne zvíťazil na tohtoročnej Serres rely v Grécku, kde po siedmich etapách prišiel do cieľa s takmer hodinovým náskokom. „Zostávajúci čas chcem využiť na doladenie formy a kondície a podrobnejšie si preštudujeme aj jednotlivé etapy,“ dopĺňa Svitko.
Svitko zostáva aj tento rok verný značke KTM s továrenskou podporou od výrobcu motocykla priamo na Dakare. Počas púštneho dobrodružstva bude Števovi asistovať mechanik Zlatko Novosád a ostatní členovia Slovnaft Rally Teamu.

„Dakar je o detailoch, maličkostiach. O výsledku nerozhoduje iba forma, kondička a technický stav motorky, preto sa na nadchádzajúci ročník pozerám triezvo a s rešpektom. Bude to o to náročnejšie, že sa bude jazdiť v novom teréne, ale túto nevýhodu budú mať všetci jazdci rovnakú. Určite zabojujem zo všetkých síl o čo najlepší výsledok,“ hovorí Svitko.

Od svojej premiéry na Dakare v roku 2010 štartoval Štefan Svitko vo všetkých ročníkoch s podporou Slovnaftu. Hneď na prvom Dakare v kategórii motocyklov obsadil trináste miesto a získal titul Najúspešnejší nováčik. Nasledujúci rok pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu a musel odstúpiť. O dva roky neskôr mal nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri etapy pred koncom. V roku 2013 skončil deviaty, ale v rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piate priečky. V roku 2016 triumfoval na 2. mieste. V roku 2018 po páde v 10. etape a zranenie ramena predčasne Dakar ukončil a minulý rok Dakar kvôli poruche motorky do cieľa nedojazdil. Aj v ročníkoch, ktoré pre techniku alebo pád nedokončil, mal našliapnuté na popredné priečky.

Fanúšikovia Dakaru a Štefana Svitka môžu počas celých pretekov sledovať aktuálne dianie a zaujímavosti zo zákulisia na jeho fanúšikovskej stránke:
www.facebook.com/StefanSvitkoFanklub

ŠTEFANA SVITKA ČAKÁ NAJVYPRAHNUTEJŠIA PÚŠŤ SVETA

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri