Connect with us

Testy a recenzie

Test BMW M1000R – šialená sila v naháči

Publikovaný

on

BMW prinieslo písmeno M do sveta motoriek. Pripravilo neopakovateľnú dávku zábavy, ktorá je skrotená elektronickými systémami. Motor vychádza zo superbiku M1000RR a pridáva oproti štandardnej verzii S1000R až 45 koní.

Plne natankovaná motorka má 199 kilogramov, do toho disponuje maximálnym výkonom 210 koní. Motorku poháňa radový štvorvalec s objemom 999 ccm, maximálny výkon 210 konských síl produkuje pri 13750 ot./min. Maximálny krútiaci moment 113 Nm nastupuje pri 11000 ot./minútu. Maximálka 280 km/h dosiahne pri 14600 otáčkach a v tomto spektre motor pripomína závodný monopost F1. Zadná rozeta dostala 2 zuby navyše, teraz má celkovo 47 zubov.

BMW M1000R odlíšite od bežnej vezie, okrem M trikolóry, prítlačnými wingletami, ktoré pri rýchlosti 220 km/h vytvárajú prítlak až 11 kilogramov. Hliníkový rám stojí na semi-aktívnom podvozku od spoločnosti Marzocchi. Umožňujú nastaviť predpätie, útlm aj odskok.

Predné koleso brzdia špeciálne upravené štvorpiestikové brzdiče na plávajúcich 320 mm plávajúcich kotúčmi. Zadná brzda je od spoločnosti Brembo, ide o dvojpiestik. Brzdný systém je vyladený M divíziou pre potreby na okruh. Brzdný účinok je príkladne čitateľný a patrí k špičke. V základe má motorka hliníkové kolesá, na našej testovacej sme mali príplatkové karbónové kolesá, ktoré ešte viac zvýrazňujú obratnosť motocykla.

Cena motocykla začína na 22850 €. Začína preto, že stroje je možné si nad rámec bohatej štandardnej výbavy vybaviť rozsiahlou kolekciou doplnkov, ako napríklad už vyššie spomínané karbónové kolesá. Ale aj karbónový kryt reťaze, kryt airboxu, karbónové blatníky a mnoho ďalších dielov. Pokochajte sa v našej galérii. Pocit z jazdy a pohľad vlastníka okruhovej HP4 1000RR prinášame vo videu. Motorka nie je len o výkone, ale aj o detailoch. Okrem karbónových doplnkov zaujmú frézované páčky či stúpačky.

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri