Connect with us

Spravodajstvo

Yamaha YZF R1 – výročná edícia pre náročných

Publikovaný

on

Spolu s tímami Majstrovstiev sveta Superbike (WorldSBK) a Majstrovstiev sveta Endurance (EWC) Yamaha vyvinula špeciálne diely, ktoré bude zdieľať aj s touto výročnou edíciou. 25th Anniversary Edition Yamaha Superbike R1 s rovnakým názvom je vybavená týmito originálnymi dielmi Yamaha Technology Racing (GYTR) Pro Performance Parts. Z jubilejnej edície sa má postaviť len 25 exemplárov. Nedávno sme písali o Hayabuse, ktorá oslavuje rovnakých 25 rokov. V tomto prípade pôjde o úplne iný koncept, na ktorý dosiahnu len veľmi zámožní zákazníci.

Karbón na kapotáži a zadnom ráme

Okrem ľahkej karbónovej kapotáže obsahuje balík GYTR Pro rovnako ľahký zadný rám vyrobený z karbónu s palivovou nádržou, ktorá je orámovaná pre lepšie ťažisko. TTX zadné pruženie a FGR vidlica sú aktuálne top komponenty od Öhlins, samozrejme plne nastaviteľné a dokonca vybavené pneumatickým predpätím pružiny. Zadné pruženie je kombinované s hliníkovým kyvným ramenom zadného kolesa vrátane strmeňa, známeho z majstrovstiev sveta superbikov.

Špičkové komponenty od Öhlins a Brembo

Ďalšími aktuálnymi pretekárskymi dielmi sú brzdové komponenty od Brembo. Okrem riadiacej jednotky motora Magneti Marelli s rozsiahlymi softvérovými možnosťami má Yamaha prídavný modul (GPES) na jemné dolaďovanie asistenčných systémov, ako je launch control, wheelie control a slip control, ako aj na zber a záznam údajov. Technici Vám môžu nastaviť detaily presne podľa Vašich preferencii, tak ako je tomu na pretekárskych strojoch.

Diely GYTR Pro pre Yamaha R1

25 exemplárov 25th Anniversary Edition je vylepšených o celý rad dielov GYTR Pro. Okrem toho sú individuálne a starostlivo ručne zostavené, počnúc čiastočne karbónovým rámom. Špecializovanými mechanikmi v jednom z 25 GYTR Pro Shopov v Európe. Napokon, limitovaná edícia dostane špeciálny lak a dekorácie k svojmu výročiu. Vďaka tomu by mal byť neomylne rozpoznateľný ako „nástroj ultimátnej stopy“.

Takmer továrenský superbike za 159 000 eur

So špeciálnou výbavou, ktorá je „čo najbližšie“ k továrenskému superbiku od Yamahy, je možné 25th Anniversary Edition rezervovať iba online. Presne povedané, potenciálni kupci môžu byť umiestnení na čakaciu listinu. Ak konečne dostanú šancu, za svoju jubilejnú R1 zaplatia 159 000 eur. To tá veľmi ambiciózna cena však podlieha 20-percentnej DPH. Presne povedané, v Nemecku s 19-percentnou DPH by mala byť cena o niečo nižšia: okolo 156 400 eur. Ale na takýchto drobných by v tomto prípade nemalo záležať.

25 exemplárov R1 výhradne pre pretekársku dráhu

25 zákazníkov si môže vybrať GYTR Pro Shop, ktorému dôverujú, alebo v ich blízkosti. A: „Aby si uvedomili neuveriteľný potenciál svojho R1 GYTR PRO k 25. výročiu, každý z 25 majiteľov strávi deň na pretekárskej dráhe s tímom pretekárskych technikov Yamahy. Po prvom nastavení na pretekárskej dráhe majitelia prejdú presne ten istý proces, ktorý tímy Yamaha World Championship používajú s jazdcami ako Toprak Razgatlioglu na prispôsobenie motocykla ich špecifickému štýlu jazdy.“

Výrazne pod 200 kíl a výrazne nad 200 koní

Yamaha neuvádza presné údaje o celkovej hmotnosti a výkone motora. Pri pohľade na továrenské superbiky možno očakávať „výrazne pod 200 kilogramov“ a „veľmi nad 200 k“. Avšak: na cestu sa táto motorka nedostane. 25 exemplárov tejto limitovanej edície má byť dodaných medzi januárom a májom 2024. Vtedy bude mať pôvodný R1, ktorý sa zúčastnil pretekov v roku 1998, už 26 rokov.

Advertisement

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri