Connect with us

Spravodajstvo

Závody grasstrack

Publikovaný

on

Grasstrack racing alebo aj závody na zatrávnenej plochej dráhe sú jedným zo starších typov závodov v UK, ktoré sa začali jazdiť od 20. rokov. Tak ako v prípade závodov na plochej dráhe, aj pri grasstracku je trať ovál s dvoma rovnými úsekmi a dvoma oblúkmi. Pretek pozostáva zo štyroch okruhov po oválnej trati. Na rozdiel od závodov v plochej dráhe, kde môžu štartovať štyria jazdci, pri závodoch v grasstracku môže štartovať množstvo jazdcov. Ovál je dlhší, čo umožňuje jazdcom dosiahnuť vyššiu rýchlosť. Grasstrack má tri triedy pre sólo motocykle 250 ccm, 350 ccm a 500 ccm a tri triedy pre motocykle so sajdkárou 500 ccm (na pravej strane), 1000 ccm (na pravej strane) a 1000 (na ľavej strane).

Množstvo známych jazdcov plochej dráhy, ako aj svetový šampión z roku 1976 Peter Collins, začínali pretekami na zatrávnenej plochej dráhe. Niektorý jazdci plochej dráhy sa v súčasnosti zúčastňujú grasstracku, ak im to dovoľuje rozpis ich závodov.

Britská grasstracková sezóna obvykle začína na jar v období Veľkonočných sviatkov a končí až v novembri.

V Európe sa tento druh športu nazýva aj Dlhá plochá dráha. Táto má rovnaké podmienky ako britský grasstrack, pričom grasstrack sa jazdí na trati dlhej 600 ? 800 metrov, a dlhá plochá dráha na kontinente sa jazdí na tratiach dlhých 1000 ? 1200 metrov. Dosahovaná rýchlosť je 140 ? 160 km/h.

Grasstrackové motocykle

Grasstrackové motocykle sa od plochodrážnych líšia iba v málo veciach. Medzi hlavné patrí objem motora. V UK sú triedy 250 ccm (dvojtaktné motory), 350 ccm a 500 ccm (štvortaktné motory). Motocykle na plochú dráhu nemajú prevodové stupne, grasstrackové majú obvykle dva. Ani plochodrážne ani grasstrackové motocykle nemajú brzdy. Plochodrážne motocykle nemajú zadné tlmiče a sú o 25 ? 30 cm kratšie ako grasstrackové.

Tak ako sú populárne grasstrackové závody sólo, sú populárne aj grasstrackové závody sajdkárou. Čo sa týka objemov motorov, so sajdkárami sa jazdí 500 ccm a 1000 ccm.

Na päťstovkách sa jazdí po ovále v protismere hodinových ručičiek a na tisíckach sa jazdí v protismere aj v smere hodinových ručičiek.

Motory grasstrackových motocyklov jazdia samozrejme na methanol.

Junior Grasstrack racing

Jazdci môžu so závodmi grasstrack v Británii začať už vo veku 6 rokov. Juniorské kluby zabezpečujú jazdcom motocykle, či už motokrosové alebo grasstrackové.

Organizácia

Grasstrack racing sú britské preteky a na ostrovoch sa nachádza aj zopár závodných klubov. O závody sa stará organizácia spravujúca britský motocyklový šport Auto Cycle Union (ACU). Táto organizuje aj Britské majstrovstvá.

Motocyklová plochá dráha [linka]

Ľadová plochá dráha [linka]

Závody grasstrack

Advertisement
Suzuki Suzuki
6 komentárov

6 Comments

 1. kxbibo

  26. októbra 2007 at 12:43

  Našiel som sajdku 😁 [linka]

 2. kxbibo

  26. októbra 2007 at 12:45

  Parádna foto: [linka]

 3. Kwasak

  26. októbra 2007 at 19:48

  Super clanok, som nevedela ze tieto moto nemaju brzdy a ze jazdia na methanol 😶 narastla mi jedna mozgova bunka – idem ju hned zabit dobrym vinkom 😁

  kxbibo ta historicka je skvela 🙂

 4. kxbibo

  27. októbra 2007 at 7:00

  Kwasak veru tak niet brzdy. Ale tie motory majú perfektnú brzdnú silu, majú dosť vysoký kompresný pomer.

  Inak vieto čo je to maximálny grasstrack?
  Keď to Angličan so svojím povestným anglickým kľudom jazdí Írovi po jeho golfovom ihrisku. 😁

 5. smugi

  28. októbra 2007 at 10:14

  AKOZE 140 na blate…to uz je adrenalin. 😁

 6. psik

  28. októbra 2007 at 10:29

  sliver : A ja hlúpe šteňa som si myslelo, že motocykle na dlhú plochú dráhu majú dva prevodové stupne…

  kxbibo: …a tiež som si myslelo, že najväčším postrachom pre golfistov sú krtkovia a hrabajúce šteniatka. 😕

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri