Connect with us

Testy a recenzie

AFT- TOURING nabitý technológiami

Publikovaný

on

V roku 2012 prišla na Slovensko ďalšia značka, ktorá bude obliekať motorkárov do motocyklového oblečenia – MODEKA. V krátkosti spomeniem, že zn. Modeka je produktom spoločnosti Beckumer Leder-Bekleidungswerk GmbH z Nemecka, ktorá už viac ako 65 rokov pôsobí na svetovom trhu. Naša redakcia vyfasovala dva komplety na otestovanie, jeden z nich je model AFT-Touring – novinka 2012 a osvedčený model Laser Pro.

AFT-Touring – technická lahôdka
Tento model má všestranne poskytnúť užívateľovi služby v chlade, daždi, teple, teda za každých podmienok bez rozdielu dĺžky a smeru trate. Za samé hovoria mená použitých materiálov: Cordura AFT (Air Flow Technology), Cordura s dvoma hrúbkami zápletov: 500 D a 1000 D, klimatická membrána Sympatex, chrániče SaS-Tec, pričom samozrejmosťou sú reflexné pásky Scotchlite 3M.

BUNDA to sú 3 diely
Bunda sa skladá z troch dielov. Je technicky prepracovaná do detailu s množstvom praktických vymožeností. Zvršok má zvonku vpredu 4 nakladané vrecká, jedno vnútorné zapustené a jedno vzadu. Vrchné majú zapínanie na suchý zips a spodné sú nepremokavé a s nepremokavým outodorovým zipsom. Najväčšie vrecko sa nachádza z vonkajšej strany pod pásom vzadu. Vrecko je veľkorozmerové (16,5 x 32 cm) a disponuje nepremokavým interiérom. Outodorový zips je i hlavný zips bundy a nájdete ho i na koncoch rukávov, kde sú navyše dva bežce do oboch strán, kvôli nastaveniu ventilácie. V tejto časti bundy sú integrované protektory na lakťoch, pleciach. Súčasťou bundy je tuhý chrbtový chránič nie je penový, ale cca 17 mm tvrdený ohybný materiál, ktorý ochráni chrbticu skoro podobne ako klasická korytnačka. Systém pásov na sťahovanie nájdete na rukávoch i okolo pásu. Bunda je na namáhaných miestach (pás, ramená) vybavená strečovými vložkami. Nesmieme zabudnúť na množstvo bezpečnostných reflexných pásikov Scotchlite 3M. Toľko prvý diel.
Druhý diel tvorí odnímateľná nepremokavá membrána Sympatex® Z-Liner, ktorá chráni užívateľa pred chladom a vlhkom. Je odnímateľná celoobvodovým zipsom a obsahuje jedno vnútorné hlboké vrecko.

Tretí diel je praktická odopínateľná tepelná vložka typu softshell. Má vysoké tepelné vlastnosti a po odopnutí ju môžete nosiť ako typickú softshellovú bundu, ktorá vás ochráni pred chladným počasím. Bunda navyše disponuje dvoma otvorenými bočnými vreckami a jedným predným vodeodolným vreckom.

Nohavice tiež tri diely
Nohavice technicky kopírujú bundu a ich skladba je tiež trojdielna a prakticky identická, pričom výnimku tvorí akurát tepelná textilná vložka, ktorá nie je typu softshell. Nájdete tu celkom 6 vreciek z toho 4 nepremokavé. Pre kontakt s motocyklom v sedacej časti a z vnútornej časti pri čižmách sú digitálne perforované kožené vložky. Nohavice i bunda sú spojiteľné celoobvodovým pásovým zipsom, čím sa tento komplet stáva jednodielnou súčasťou a zamedzuje tak odhŕňaniu kritických častí odevu, ktoré spôsobuje turbulencia vzduchu, hlavne v zadných partiách u bundy. Dôležité sú i ramenné popruhy, ktoré sú odopínateľné.

Ako sa jazdí v AFT-Tourig?
Dostať sa do tohto oblečenia nie je zložitý proces. Dôležité sú vonkajšie klimatické podmienky a podľa toho treba navoliť, ktoré z dvoch vložiek si ponecháme. Ja si ponechávam obidve a mám pocit ako keby som vkĺzol do perín. Oblečenie so všetkými vložkami má svoju váhu, ale mám v nej bezpečný a navyše fakt pohodlný pocit. Systém zipsov je rýchlo pochopiteľný a po pár minútach mám pocit, že do tohto oblečenia mi stačí jedno termoprádlo a nič viac. Komplet má zvonku celkom 12 vreciek a pomaly zabúdam, kde som čo dal. Oblečenie som testoval pri teplote 12°C.

Celkové hodnotenie:
Dizajn / spracovanie: Z hľadiska bezpečnosti je jazdec vynikajúco viditeľný, pričom práve tento model vyniká svetlými farbami a doslova ukážkovými detailmi či v dielenskom, alebo technickom spracovaní.
Ochrana proti vetru: Vynikajúca, sústava doťahovákov a celoobvodový pásový zips vytvára okolo tela niečo ako presný telový overal, ktorý nevibruje vo vysokých rýchlostiach a zároveň vytvára dobrý klimatický pocit.
Vnútorný komfort: Klimatické membrány a vložky vytvárajú prirodzenú klímu pre telo, ktoré sa nepotí pri státí ani neprechladzuje pri jazde.
Obsluha: Vybrať a vložiť späť jednotlivé vložky vyžaduje určitý čas. Po prvotnom nastavení suchých zipsov je obliekanie a vyzliekanie bezproblémové.
Odkladacie miesta: Mať na jednom oblečení celkom 15 uzatvárateľných a 2 otvorené vrecká znamená, že potrebujete dobrú pamäť, aby ste vedeli kde čo máte. Úžitkovosť je ale vysoká.
Nedostatky: Niektoré zipsy majú menšie úchyty bežcov, zle sa obsluhujú v rukaviciach. Tak isto je v rukaviciach problém zapnúť bodové stláčacie gombíky. Traky nohavíc majú v strede krátku gumu, buď mi pri vyzlečení bundy padali z pliec, alebo po dotiahnutí príliš ťahali.

Tech: parametre:
Zloženie: Cordura®AFT, Cordura Dupont 500 a 1000 D, 3M Scotchlite ™, Sympatex® Z-Liner
Protektory: SaS-Tec
Farby: čierna / čierno-šedá
Veľkosti: od XS do 4XL
-Nohavice rozšírený rozmer: KM-K5XL (skrátené nohavice)
a LM-L3XL (predĺžené nohavice).
Cena bundy: 349,90 Eur
Cena nohavíc: 249,90 Eur

Oblečenie zapožičal: Modeka Czech Trade s.r.o.

Test, text: Vlado Brniak, foto M. Tamáši

Článok bol publikovaný v časopise Motomagazín 5/2012 Janka

AFT- TOURING nabitý technológiami

Pridaj komentár

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri