Connect with us

Spravodajstvo

Ako vznikol motoskijöring

Publikovaný

on

Všetko sa začalo pár sto rokov dozadu v Škandinávii. Ski jöring bol spôsob, akým sa ľudia prepravovali počas drsných zimných mesiacov. Človek na dlhých drevených lyžiach bol ťahaný sobom. Títo cestovatelia veľmi rýchlo pochopili, že tento spôsob jazdy na snehu je praktický na prepravu nákladu, alebo na spojenie s okolitým svetom.

St. Moritz, Švajčiarsko, 12. februára 1928. Na druhých zimných olympijských hrách bol pretekárom predstavený skijöring. Pri tomto štýle bol lyžiar ťahaný koňom bez jazdca. Lyžiari takto súťažili o najrýchlejšieho.

Koncom štyridsiatych rokov dvaja muži Tom Schroeder a Mugs Ossman videli skijöring prvý krát v Colorade. Priniesli skijöring domov do Leadville na zimný karneval, tento krát však Mugs sedel na koni ako jazdec a Tom bol ťahaný lanom na lyžiach. Prvý závod v takejto zostave absolvovali v roku 1949.

Zo skijöringu sa stal šport, ktorý sa rýchlo rozvíjal. Lyžiar bol ťahaný koňom alebo psom. K motoskijöringu to bol už iba krôčik.

V prípade motoskijöringu je lyžiar ťahaný, ako ináč, motocyklom. Používajú sa motokrosové motocykle alebo endurá. Motokrosové stroje závodia na okruhu dĺžky zhruba pol kilometra s lyžiarom na päť metrovom lane. Pri tomto športe sa nesmú používať pneumatiky s hrotmi, ako napríklad pri ľadovej plochej dráhe. Motocykel má ?zásterku?, ktorá chráni lyžiara pred spŕškou od zadného kolesa.

Ilustračné – motoskijöring

Advertisement

1 komentár

1 komentár

  1. Gaaspi

    12. januára 2008 at 19:50

    KX-Bibo lyžoval si za endurom už? Je to haluz 😕 Nebol by na snehu účinnejší snežný skúter? Aspoň tí škandinávsky motorkárokolegovci vymysleli čo cez zimu s motorkami nezazimuvávajú do garáží ako my! Aspoň psov, kone a sobov netrápia zapriahnutím v tej zime! 😁 😀

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najčítanejšie

Partneri