Connect with us

Spravodajstvo

Čech na Jawe obíde svet! Bez GPS a s Jawou r.v. 1978

Publikovaný

on

Sú cesty dlhé aj krátke, ale len jedna je kráľovnou – cesta okolo celého sveta! Cez 45 000 km meria trasa okolo Zeme, ktorou sa v priebehu ôsmich mesiacov v sedle 35 rokov starej Jawy 350 pokúsi zdolať náš kolega – motocyklový novinár a cestovateľ Pavel Suchý.

KDE JE VÔĽA, JE Aj CESTA
K ceste snov nie je potreba silný stroj, ale silná vôľa. Projekt JAWA KOLEM SVĚTA podporuje nielen samotný výrobca motocyklov Jawa, ale aj ďalšie subjekty českej priemyselnej a motoscény. S podtitulkom „KDE JE VÔĽA, JE Aj CESTA" si dáva za úlohu dokázať, že aj v malých „československých“ podmienkach a v neľahkej dobe možno robiť veľké veci a nevzdávať sa mužských snov. V tomto duchu sa osamotený jazdec vydá na cestu okolo Zeme za riadidlami stroja, ktorý už v čase svojho vzniku nepatril k najmodernejším… a na ktorom by mnohí nešli ani na kúpalisko. A ak bude táto dvojica stáť budúci rok na jar úspešne vo svojom cieli, pôjde o prvého Čecha, ktorý na motorke obišiel kontinuálne svet dookola.

Štart v Prahe, príchod na Motosalón 2014 v Brne
Štartuje sa 28.j úna 2013 z Prahy od budovy AČR v Opletalove ulici, čím projekt nadväzuje na starú československú cestovateľskú tradíciu. Trasa vedie východným smerom cez Slovensko, Ukrajinu a krajiny Ruskej federácie do východnej Ázie, odkiaľ sa stroj aj jazdec prepraví cez Tichý oceán do amerického Seattlu. Ďalšie kurz mieri k juhu celým americkým dvojkontinentem až do samého cípe Ohňovej zeme (Ushuaia) na juhu Argentíny a späť do Buenos Aires. Odtiaľ čaká dvojicu ďalšie zaoceánsky presun do Európy. V prípade, že všetko dobre dopadne, bude mať motocykel aj jazdec samostatnú expozíciu na motocyklovej výstave Motosalon 2014 v Brne na začiatku marca 2014. Trasa je splniteľným kompromisom chceného a možného a v súčasnej dobe sa pracuje na niekoľkých jej variantoch, aby sa všetkých osem mesiacov vošlo do prijateľných podnebných pásiem.

Sám, bez GPS a s Jawou z roku 1978
Projekt nepostráda vďaka samotnému motocykla istý retro nádych. V tomto duchu sa bude musieť jazdec na ceste obísť aj bez akéhokoľvek sprievodu, technickej asistencie, GPS či satelitného telefónu. Možnosti podrobného reportingu a sledovanie polohy jazdca na mape poskytnú vlastné webové stránky www.jawakolemsveta.cz a sociálne siete. Motocykel je model 350/634 z roku 1978 a pôvodne slúžil ako učebná stroj autoškoly. Jeho dvadsať koní bude musieť stačiť na ázijské i americké diaľavy, púšte, nadmorskej výšky cez 3000 m i všetky klimatické pásma Zeme. Cez 80% súčastí je pôvodných a na motocykli je vykonané len minimum nevyhnutných zmien.

Poznáte Pavla Suchého?
Autorom projektu a jazdcom zároveň je novinár a cestovateľ Pavel Suchý – dlhoročný technický redaktor a neskôr šéfredaktor renomovaného magazínu SUPERMOTO v rokoch 1998 – 2012. Počas svojej praxe najazdil už vyše 500 000 kilometrov za riadidlami viac ako 700 motocyklov, aktívny enduro jazdec, milovník historických motocyklov a automobilov. Na svojom konte má motocyklové výpravy do Afriky (1994/96/98), cesty po celej Európe a európskej časti Ruska aj výpravy na Sibír, na Krym, na ruský sever i na Ural a do republík Dagestan, Čečensko, Tatarstan a Marij-El . K jeho motorkárskym skúsenostiam taktiež náleží Austrália a JAR.

Info o ceste nájdete na www.jawakolemsveta.cz klikni tu: [linka]

Facebook https://www.facebook.com/jawakolemsveta, klikni tu: [linka]

Pavel Suchý prejde za cca 8 mesiacov približne 45 000 km

Advertisement

4 komentáre

4 Comments

 1. VladiB

  18. júna 2013 at 9:57

  Pavle teším sa s tebou chlape 👍

 2. JFK

  19. júna 2013 at 11:18

  Držím palce, určite to bude neľahké, no trochu i závidím, pretože to bude nezabudnuteľný zážitok. 👍

 3. Frank

  19. júna 2013 at 19:50

  Toto je paráda. Veľký rešpekt, tak hlavne bezpečný návrat 👍

 4. B12

  19. júna 2013 at 21:31

  Šťastný návrat a tešíme sa na Tvoje zážitky. Prajeme, čo najviac príjemných 👋 👋

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Advertisement

Najčítanejšie

Partneri