Connect with us

Spravodajstvo

Cesta do Chorvátska – peklo alebo vysnívaná dovolenka?

Publikovaný

on

Patríte aj vy medzi tých dovolenkových nadšencov, ktorých začiatok leta, more a slnečné pobrežie nenechá na seba dlho čakať? Už aj napriek veľmi kvalitným a cenovo dostupným zájazdom a last minutom, patrí toto leto Chorvátsko medzi stále obľúbené slovenské destinácie.
Chorvátsko, alebo ak chcete, slovenské more sa v dnešnej dobe stalo pre nás už tradíciou, keď si poviete že za tých 6 hodín nočného cestovania sa už ráno môžete veselo čvachtať v mori. Najlepšou trasou k vytúženému cieľu sa stalo Rakúsko a Slovinsko Aj tu však treba počítať s rôznymi poplatkami a známkami.

Na diaľnici vás vyžmýkajú
Poplatkom sa nevyhnete ani v susedských štátoch, V Rakúsku a Slovinsku. Poplatky sú rôzne. V Rakúsku sa cena za 10 – dňovú známku pohybuje vo výške 8,30 €, dvojmesačná známka stojí 24,20 € a ak cestujete na dlhšie, ročná vás vyjde na 80,60 €. Slovinci nadhodili vyššiu latku. Sedemdňová známka vás bude stáť 15 €, mesačná 30 € no a celoročná by sa vyšplhala až 95 €. Aj pri prichytení bez diaľničnej známky sú predsa len Rakúšania v pokutách o niečo „zhovievavejší“. Ak patríte medzi odvážlivcov, ktorí sa to rozhodnú risknúť, takáto paráda vyjde vašu peňaženku na 120 €. V Slovinsku stojí jazda bez diaľničnej známky od 300 do 800 €, čo závisí aj od diaľničného úseku v ktorom sa nachádzate.

Hry na naháňačku
Za prekročenie rýchlosti na rakúskej strane do 10 km/h a na slovinskej strane do 20 km/h vám policajti môžu dovolenkový „budget“ poriadne zmenšiť a to pokutou od 20 € v Rakúsku a minimálne 50 € v Slovinsku. Aj tu platí, že čím väčší nárast prekročenia rýchlosti, tým bude rásť aj pokuta. Slovinci tento nárast odstupňovali po 50 Eurách za každých 10 km/h.

Oči na stopkách
Na cestách s dlhšími vzdialenosťami musí neraz vodič bojovať s nechceným mikrospánkom alebo nehodou na diaľnici. Treba byť obozretný, nepanikáriť a zachovať si chladnú hlavu. Mnohým vodičom sa môže stať, že správu o nehode, alebo zelenú kartu zabudli pri toľkých vybavovačkách vziať so sebou. V takom prípade poslúži aj obyčajný papier s ceruzou. Dôležité je zapísať si meno, priezvisko, adresu druhého účastníka nehody, jeho EČV, číslo poistnej zmluvy PZP [linka]a názov poisťovne. Ak máte po ruke fotoaparát, neváhajte a zabezpečte si zopár fotografií poškodeného vozidla. Takýto materiál sa pri policajnom prešetrovaní vždy zíde.

Sprísnená kontrola?
Skupina krajín patriacich do Európskej únie sa šťastne rozrástla už aj o Chorvátsko, ktoré pristúpilo 1. 7. 2013. Aj napriek tejto skutočnosti, v Schengene nie sú. Pri vstupe do krajiny sa vám ľahko môže stať, že budú pracovníci polície od vás vyžadovať preukázanie sa minimálnymi finančnými prostriedkami v Eur / osoba / deň.

Autor: Lucia Kianicová, Poistenie.sk [linka]

Advertisement

4 komentáre

4 Comments

 1. ZOMBY

  4. augusta 2013 at 7:25

  Tak toto je pekne pri jeb any clanek! Je to
  Tu o motorkach a cestovani co ma maju zajimat
  Dake pokuty alebo mikrospanok debila co si mysli ze zvladne
  Vsetko! Su to roky co som bol na moto v dubrovniku
  Ale je to jedna z naj tour co je v okoly slovenska.
  Nedajte sa odradit zdravy rozum o trochu odvahy nenechavajtw sa
  Odradzat tymito debilinami !!!

 2. devill63

  5. augusta 2013 at 12:47

  Hmm….proste reklama alebo PR článok…. 😕

 3. VladiB

  7. augusta 2013 at 12:15

  ZOMBY PR, ale ani mňa by toto neodradilo, ale možno úplný začiatočník sa poteší aj tomuto.

 4. B12

  9. augusta 2013 at 21:20

  To písal asi dáky poisťovák, tak načo sa vzrušovať. Ve´d nenapísal nič o svojej ceste, len si robí zadara reklamu … 😎 👋

Komentuj článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najčítanejšie

Partneri